Site icon eticky.cz

Žebříček 100 nejekologičtějších společností na světě!

Žebříček 100 nejekologičtějších společností na světě!

Žebříček 100 nejekologičtějších společností na světě!

Pozvolna se stává běžným, že se i významné společnosti ubírají směrem k ekologicky šetrné výrobě a prezentují světu například své plány na uhlíkovou neutralitu nebo používání recyklovaných plastů. O tom, jestli to nejsou, ale jen prázdná slova nám více než prohlášení firem napoví tvrdá data.

The 2020 Global 100

Kanadská firma Corporate Knights sestavila žebříček 100 nejodpovědnějších společností na světě. Zpráva se jmenuje The 2020 Global 100 a při jejím sestavování bylo prověřeno více než sedm tisíc společností.

Žebříček se skutečně zabývá pouze velkými korporacemi. Podmínkou byl roční obrat alespoň jedna miliarda amerických dolarů a přítomnost společnosti na burze. Společnosti byly hodnoceny na základě několika ukazatelů.

 

Hospodaření a finanční řízení

V oblasti hospodaření se zdroji se hodnotilo, kolik energie a vody se spotřebuje při výrobě a kolik emisí společnost vyprodukuje. To vše bylo váženo výší tržeb, které společnost vygenerovala. V kategorii finančního řízení se hodnotilo například to, jakou část příjmů společnost investuje do výzkumu a jaká je mzdová a důchodová politika společnosti. Jedna z kategorií se zabývala také zaměstnanci a hodnotila například to, kolik je pracovních úrazů či propouštění nebo kolik žen je ve vedoucích pozicích.

Je tedy zřejmé, že se nejedná pouze o hodnocení environmentální výkonnosti podniků. Autoři tvrdí, že jejich zaměření na finanční stabilitu vede také k výběru odpovědnějších společností, které mají větší potenciál pro dlouhou životnost a pozitivní dopad na naši společnost jako celek. Pokud se zaměříme čistě na environmentální stránku věci, najdeme v žebříčku několik společností, které do kategorie udržitelnosti tak docela nezapadají. Podle kritiků si na 27. příčce například rozhodně nezaslouží být oděvní společnost H&M.

Dominující společnosti v žebříčku

Vítězem celého žebříčku se stal dánský dodavatel energie z obnovitelných zdrojů Ørsted, který podle žebříčku plánuje do roku 2025 dosáhnout uhlíkové neutrality. Druhé místo patří opět Dánům, a to společnosti Chr. Hansen, která využívá přírodní metody uchovávání potravin. Stupně vítězů uzavírá finský výrobce oleje Neste, který se proslavil přechodem na výrobu z použitého kuchyňského oleje a dalších ekologických zdrojů.

Celému žebříčku dominují zejména evropské společnosti, které mají v první stovce 49 zástupců. Mezi mediálně známé korporáty umístěné v žebříčku patří například:

 

Exit mobile version