Site icon eticky.cz

Žádné nové plasty: Vědci tvrdí, že k záchraně planety je třeba omezit jejich produkci

Žádné nové plasty: Vědci tvrdí, že k záchraně planety je třeba omezit jejich produkci

zdroj: canva.com

Skupina vědců tvrdí, že je třeba zastavit výrobu nových plastů, aby se ochránily světové oceány a životní prostředí před znečištěním plasty.

V dopise zveřejněném v časopise Science mezinárodní skupina vědců a odborníků vyzývá průmysl a vlády, aby omezily novou výrobu plastů a omezily tak jejich dopad na planetu.

„I kdybychom lépe recyklovali a snažili se co nejlépe nakládat s odpadem, stále bychom do přírody vypouštěli více než 17 milionů tun plastů ročně,“ říká Melanie Bergmannová z německého Alfred-Wegener-Institutu, iniciátorka dopisu. „Pokud bude produkce stále narůstat a narůstat, budeme stát před skutečně sisyfovským úkolem.“

Problém s plastem

Vědci poukazují na rostoucí počet výzkumů týkajících se plastů a jejich vlivu na planetu. Studie z roku 2020 naznačila, že do roku 2040 je nutné snížit emise plastů o 79 %, ale toho lze dosáhnout pouze okamžitými opatřeními již dnes, včetně přímé náhrady některých plastů a zlepšení recyklace a navazujících procesů.

„Exponenciálně rostoucí produkce je skutečně hlavní příčinou problému a množství plastů, které jsme dosud vyprodukovali, již překročilo planetární hranice,“ říká Bethanie Carney Almrothová z Göteborské univerzity ve Švédsku. „Pokud nebudeme řešit tento problém, všechna ostatní opatření nevedou k dosažení cíle podstatně snížit uvolňování plastů do životního prostředí,“ dodala.

Jiná studie, zveřejněná v únoru, naznačuje, že lidstvo již vyprodukovalo více plastů, než je planeta schopna zvládnout. Rozklad plastů může trvat celá staletí a všechny plasty, které kdy byly vyrobeny, jsou v té či oné podobě stále na planetě. Výroba plastových výrobků se od padesátých let minulého století dramaticky zvýšila. Celosvětová produkce plastů se od roku 2020 zdvojnásobila na téměř 400 milionů tun ročně – což je více než čtyřnásobek biomasy všech živých živočichů.

Výzkum zveřejněný minulý měsíc prokázal, že v Arktidě se tvoří plastová odpadková skvrna, která ohrožuje jeden z regionů nejvíce ovlivněných změnou klimatu. V březnu vědci poprvé objevili mikroplasty ve vzorcích lidské krve. Podle vědců tato zjištění znamenají, že je „vědecky pravděpodobné“, že se plasty prostřednictvím krevního oběhu hromadí v orgánech. Plasty obsahují hormony napodobující estrogeny, které mohou narušit metabolický a reprodukční systém organismu. Je také rizikovým faktorem u některých typů rakoviny.

Omezení výroby plastů

Omezení výroby nových plastů by nejen snížilo rizika pro lidské zdraví, ale může pomoci snížit dopad na životní prostředí. Podle vědců by to také mohlo zvýšit hodnotu recyklovaných plastů a vést k inovacím ve využívání stávajícího plastového odpadu.

Dopis přichází poté, co se členské země OSN v březnu dohodly na přijetí celosvětové smlouvy zaměřené na boj proti znečištění plasty.

V dopise se uvádí, že „masivní produkce“ rovněž podporuje přenos plastového odpadu z globálního Severu na Jih. „Omezení výroby usnadní zbavení se nedůležitých aplikací a sníží vývoz plastového odpadu,“ uvedl přispěvatel Sedat Gündogdu z turecké Cukurovy univerzity.

Správná regulace plastů by mohla vytvořit „vstupní bránu k účinnější regulaci výroby syntetických chemikálií jako celku,“ uvedla spoluautorka dopisu Susanne Branderová, ekotoxikoložka z Oregonské státní univerzity.

„Upřednostnění zdraví naší planety a jejích obyvatel závaznou globální dohodou, která omezí výrobu plastů a zároveň uzná, že pro znečišťující látky neexistuje a nikdy neexistoval žádný „pryč“, je zásadním krokem k udržitelnější budoucnosti pro nás všechny.“

Exit mobile version