Site icon eticky.cz

Víte jakou uhlíkovou stopu má psaní SMS? A jakou videohovory? Podívejte se na internet jinak!

Víte jakou uhlíkovou stopu má psaní SMS? A jakou videohovory? Podívejte se na internet jinak! Zdroj: Canva

Internet se stal důkladně integrovanou součástí našeho života. Mnozí z nás jí dokonce již dávno začali považovat za samozřejmost. Pravděpodobně jste dnes už odpověděli na několik e-mailů. Možná jste odpověděli na textové zprávy od přátel nebo jste procházeli sociální sítě. Ale!

Pokrok v oblasti internetového připojení přinesl do našeho světa zásadní změny. Pro mnohé se stal požehnáním i prokletím. Jsme propojeni s tisíci lidmi. Máme větší možnost přístupu k informacím, vzdělání, sociálním vazbám a mnohému dalšímu pouhým kliknutím. Tato konektivita si však vybrala svou daň v tom, že mnozí z nás se příliš oddávají času strávenému u obrazovky. To snižuje počet osobních interakcí a kontaktů, které navazujeme.

Jakkoli je internet pro lidstvo revoluční a skvělý, má také některé další skryté náklady. Jedním z nich je dopad internetu na životní prostředí a jeho podíl na změně klimatu. Myšlenka, že posílání e-mailů šetří papír a dělá svět ekologičtějším, není tak docela pravdivá.

Zdroj: Canva

Malé náklady, které se sčítají

Možná si říkáte: „Ale počkat, vždyť mám telefon v úsporném režimu a jeho nabíjení přece nemůže spotřebovat tolik energie!“.

No, máte pravdu… do jisté míry.

Energetické náklady na nabíjení telefonu nebo jedno vyhledávání na internetu opravdu nejsou nijak vysoké. Možná pár gramů oxidu uhličitého. Ale sečtěte to pro všechna internetová vyhledávání, textové zprávy, sdílené fotografie a písničky, které si za den pustíte. No a co za týden nebo měsíc? Teď to vynásobte 4,1 miliardami lidí, kteří v současnosti denně používají internet na celém světě.

A to jsme ještě ani nezačali uvažovat o skutečných příčinách spotřeby energie na internetu. Jako jsou servery, napájecí banky a chladicí systémy, které jsou nutné k tomu, aby vše fungovalo. Drtivá většina uhlíkových nákladů internetu pochází z udržování jeho chodu a výroby technologie. Celkově se internet podílí na celosvětových emisích uhlíku téměř 4 %.

Spotřeba energie při naší digitální spotřebě dohromady vypouští stejné množství uhlíku jako celý letecký průmysl,“ říká Vaughan Lindsay, generální ředitel společnosti Climate Impact Partners. To je jen přibližný údaj. Letecký průmysl ve skutečnosti vytváří jen něco málo přes 2 % celosvětových emisí uhlíku.

Pro srovnání, masný a mlékárenský průmysl je zodpovědný za 14,5 % uhlíku, který vypouštíme do atmosféry. Každodenní používání internetu jistě nepředčí konzumaci masa. Je ale uhlíkově náročnější než příležitostný let. Navíc je velká pravděpodobnost, že internet použijete k rezervaci letu a během letu, což problém ještě umocňuje.

Větší, rychlejší, lepší

To je samozřejmě jen začátek. Poskytovatelé internetových služeb se neustále snaží nabízet svým zákazníkům ty nejlepší technologie. To může znamenat rychlejší internet díky instalaci optických sítí nebo větší datové balíčky. V některých oblastech se dokonce začínají nabízet nové technologie, jako je 5G.

Všechny tyto nové technologie jsou skvělé pro zvýšení kapacity a možností internetu. Jsou ale energeticky náročnější než kdykoli předtím. Některé studie naznačují, že v rostoucích zemích, jako je Čína, se spotřeba elektřiny v digitálním sektoru v příštích 15 letech zvýší téměř o 300 %.

Zdroj: Canva

Krypto svět

Dalším důvodem k obavám o životní prostředí je vzestup kryptoměn. Proces těžby kryptoměn je extrémně energeticky náročný. Vyžaduje navíc velké počítače a servery pracující 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Některá města a země, které jsou ke kryptoměnám přátelské, zaznamenávají masivní nárůst spotřeby energie. Ačkoli mnozí zastánci vidí ve věcech, jako je kryptoměna, potenciál pro zelenou revoluci, v jejich předpokladech je mnoho šedých míst.

Pomoc při kompenzaci nákladů

Uvědomění si dopadu používání internetu může být pro mnoho uživatelů velmi střízlivé. Dává nám však další příležitost zamyslet se nad svým jednáním. A třeba prozkoumat, jak můžeme pracovat na snížení uhlíkové stopy. Můžete tak učinit různými způsoby. Třeba prosazování toho, aby vedení místní samosprávy provedlo politické změny.

Skutečný dopad může mít i změna způsobu používání technologií. Drobná rozhodnutí, jako například nepřejít každý rok na nový telefon, mohou mít zásadní vliv na poptávku po výrobě zařízení. Posílání SMS zpráv je energeticky méně náročné než psaní příspěvků na sociálních sítích. Telefonní hovory a e-maily spotřebovávají méně energie než videohovory a sdílená fotoalba. Vědomé rozhodování o tom, jak používáme internet, může být prospěšné jak pro životní prostředí, tak pro naše duševní zdraví.

Kromě toho můžete pracovat na tom, aby spotřeba energie ve vaší vlastní domácnosti byla šetrnější k životnímu prostředí. Ekologičtější a energeticky účinnější modernizace vaší domácnosti jsou účinným prostředkem, jak začít řešit svou osobní uhlíkovou stopu. A existují stovky věcí, kterými můžete tento proces zahájit. Od instalace energeticky účinnější izolace až po nákup LED žárovek.

Internet byl vždy dvousečnou zbraní. Je plný možností i nástrah. Přítomnost internetu navždy změnila naše životy, teď jen musíme přijít na to, jak s ním žít.

Exit mobile version