Site icon eticky.cz

Vendy Šmídke: jak si udržet zdravý hormonální cyklus?

Jak si udržet zdravý hormonální cyklus?

Hormony se netýkají jen žen a jejich projevech při PMS (premenstruační syndrom). Hormonální změny mají i muži s ohledem na jejich věk. Hormomálně rozkolísaná žena začne být frustrovaná, její tělo podléhá gravitaci a v noci se začne potit. Hormonálně rozkolísaný muž si pravděpodobně koupí značkové hadry a nabrnkne dvacítku (a nebo taky ne). Ta ho sice na čas hormonálně nakopne, ale když zjistí, že v noci chrápe a erekci má jen v úterý, vezme své ladné mladé nožky na ramena a prchne za mladším kouskem. 

Abychom rozuměli hormonálnímu rozpoložení v našem těle, měli bychom mít minimálně jeden titul z medicíny. Existují však jednoduchá pravidla, kterým rozumí i laik a je schopna je dodržovat i lama andská. 

Když ještě nejsme ve věku, kdy by se nám přirozeně měly měnit hormonální hladiny v těle, co nám  tuto harmonii může narušovat? Čím výše naše věková hladinka narůstá, o to důslednější v dodržování níže uvedeného, musíme být. 

1. Stres

Nejhorším narušitelem hormonální symbiózy je stres. Stres totiž stimuluje nadledvinky, které pak vylučují přílišné množství kortizolu. Kafe dělá totéž. Přílišné pití kávy způsobuje v nadledvinkách stres a kortizol se uvolňuje ve zvýšené míře. Místo, aby se pak tělo věnovalo výrobě parádních hormonů, věnuje se stresu. 

2. Strava

Alkohol, cigarety, kafe. Svatá trojice, která toho v těle způsobuje tolik, že na popis bych potřebovala alespoň dva tituly z medicíny. Tělo je tak moc přetížené, že většinu energie věnuje na odstranění odpadních látek. Přidejte k tomu kyblík KFC k večeři a lahev půl lahve nutely na snídani a vaše rakev už nebude potřebovat hřebíky. Do žádné se totiž nevlezete.

3. Aktivita při menstruaci

Kéž by bylo ve všeobecném povědomí základní hormonální pravidlo „Když menstruuji, necvičím. Když nemenstruuji, cvičím.“

Odpad, který ukládá naše děloha do svých stěn se musí jednou měsíčně vyvézt. Na to ona potřebuje klid mysli i těla. Když ho nemá, schová odpad na později. Ten se v jejich stěnách ukládá měsíce, roky. Když jsou její stěny plné, odloží odpad do tuku, pak do orgánů a pak už krvácíte hlava nehlava, jak se toho ta chuděrka snaží zbavit.

První dva až tři dny menstruace patří ženě a jejímu klidu. Ne nadarmo dříve ženy odcházely v menstruaci do speciálně uzpůsobených míst právě pro tyto krvácivé účely. Aby měly klid. Aby mohly kontemplovat, aby očišťovaly svá těla bez vlivu vnějšího okolí. Tato možnost dělá zdravou ženu plnou energie, nápadů a tvořivosti. 

4. Chemikálie v domácnosti

Vyperete prádlo v „ultra komerčním pracím prášku„, ovoníte „ultra komerční aviváží„, konferenční dubový stolek natřískáte sprejem, aby se hezky leskl, nádobí umyjete sice v myčce, ale opět hrůzou plnou chemie a po celém úklidu nastavíte automatický rozprašovač na vůně, aby u vás doma panovala trvalá luční atmosféra. V rámci dobré vůle si však doma vytváříte chemickou laboratoř.

Všechny plochy, včetně našeho oblečení, vlasů, kůže pořád vylučují látky, které na ně nanášíme. My to dýcháme, dýchá to naše pokožka, kůže látky propouští do krevního řečiště a přímo tím ovlivňujeme náš hormonální systém. Vyměňte chemii za ekovýrobky. Drogerie jsou jich dnes plné a jsou už i cenově dostupné. Místo rozprašovače chemické vůně si pořiďte difuzér, protože je známá věc, že některé éterické oleje ve vysoké kvalitě, ovlivňují pozitivně náš hormonální systém, ba dokonce zbavují bolestí. 

Když je tělo šťastné, není potřeba mu nějak pomáhat. Zvládne toho mnoho samo. Když jste zamilovaní, mizí i zdravotní problémy, viďte? Radost ze života je základní premisou pro zdravé tělo. Být rád v těle, být rád v místě, kde bydlím, být rád s lidmi, kteří mě obklopují, to všechno tvoří zdravý hormonální stav. Koukněte se kolem sebe, v čem žijete. Líbí se vám to?

Tělo nikdy nebývá nemocné jako první. První musí onemocnět naše mysl, aby se její starosti a odpory přepsaly do těla. Hýbejte se, cvičte, choďte ven, rýpejte se v hlíně. Tím se ozdraví vaše mysl a vaše tělo bude šťastné.



Exit mobile version