Site icon eticky.cz

Veganské zdroje omega-3 snižují riziko srdečních onemocnění až o 20 procent, ukazuje nová analýza

Veganské zdroje omega-3 snižují riziko srdečních onemocnění až o 20 procent, ukazuje nová analýza

Veganské zdroje omega-3 snižují riziko srdečních onemocnění až o 20 procent, ukazuje nová analýza

Nová studie zjistila, že omega-3 na rostlinné bázi jsou prospěšné pro srdce a mohou snížit pravděpodobnost závažných srdečních onemocnění. Výsledky zveřejněné v lékařském časopise Advances in Nutrition ukazují, že veganské omega-3 mají srovnatelné účinky jako omega-3, které se běžně získávají z ryb.

Omega-3 mastné kyseliny snižují riziko srdečních chorob

Omega-3 mastná kyselina, konkrétně kyselina alfa-linolenová (ALA), se v těle přirozeně nevytváří. Její doplňování se tradičně provádí formou rybích olejů. Nyní bylo prokázáno, že konzumace rostlinných zdrojů je účinným způsobem boje proti kardiovaskulárním onemocněním. Výsledky studií poukazují na 10% snížení rizika srdečních onemocnění a 20% snížení rizika smrtelné koronární příhody.

Co jsou omega-3 a proč je potřebujeme?

Omega-3 mastné kyseliny se skládají ze tří různých kyselin. ALA, která se nachází v rostlinných potravinách, kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA). Poslední dvě jmenované se nacházejí v mořských plodech, ačkoli ALA se na ně může přeměnit, ale v menším množství. Omega-3 jsou považovány za nezbytné pro zdraví srdce a důležité pro celkovou pohodu.

Vědci se zabývali výsledky četných studií ALA. Zvláštní pozornost věnovali vlivu příjmu na srdeční choroby a související rizikové faktory. K posouzení účinnosti kyseliny ALA byla použita kombinace hlášení účastníků a vědecké analýzy (biomarkery) hladin ALA. Při porovnávání výsledků studií vyšlo najevo, že ALA účinně snižuje množství prvků včetně cholesterolu a krevního tlaku.

„Když lidé s nízkou hladinou omega-3 ve stravě jedli ALA, zaznamenali přínos z hlediska kardiovaskulárního zdraví,“ sdělila Jennifer Flemingová, odborná asistentka pro výuku výživy na Penn State. „Když však lidé s vysokou hladinou omega-3 z jiných zdrojů jedli více ALA, také u nich došlo k přínosu. Je možné, že ALA působí synergicky s ostatními omega-3.“

Kolik je doporučená denní dávka ALA?

Podle dříve platných výživových doporučení by dospělí měli z ALA získat 0,6 až jedno procento své denní energetické potřeby. To je přibližně 1,1 gramu pro ženy a 1,6 gramu pro muže. Zjednodušeně řečeno, denní dávku by zajistilo šest až sedm vlašských ořechů nebo o něco méně než jedna čajová lžička lněného semínka přidaná do snídaňových cereálií nebo smoothie. Spolehlivým zdrojem ALA jsou také chia semínka, která lze snadno přidat téměř do každého pokrmu. Denní dávku obvykle dodá i záměna řepkového oleje při vaření.

Na základě analýzy předchozích studií dospěli vědci k závěru, že by bylo třeba přehodnotit stávající doporučení a doporučit vyšší množství příjmu ALA. To bude pravděpodobně předmětem dalšího zkoumání, pokud se bude dále zkoumat vliv této kyseliny na další chronická onemocnění. Jako potenciální oblast, které je třeba věnovat pozornost, bylo uvedeno zlepšení stavu cukrovky.

S nástupem precizní výživy a personalizované medicíny si více než kdy jindy uvědomujeme potřebu identifikovat a zaměřit se na jedince, kterým by zvýšení konzumace potravin bohatých na ALA mohlo přinést největší užitek,“ uvedl pro Science Daily Aleix Sala-Vila, hlavní autor článku a výzkumný pracovník z Institut Hospital del Mar d’Investigacions Mèdiques-Barcelona. „Věnovat zvýšenou pozornost množství ALA v krvi a jeho vlivu na zdraví srdce by mohlo v tomto úsilí pomoci.“

zdroj: canva.com

Nová zázračná přísada

Výrobci potravin a doplňků stravy si uvědomují, že ALA je nezbytnou součástí. Mnozí z nich se proto snaží vytvářet kapsle na rostlinné bázi nebo jednoduše přidávat veganské omega-3 do svých výrobků, čímž by zcela eliminovali potřebu jejich doplňování. Jako prodejní argument jsou přidané omega-3 žhavým tématem, přičemž výrobci rostlinných mořských produktů se chytají spojení mezi jejich nabídkou a konvenčními alternativami, které jsou tradičně omega-3 nabité.

V lednu letošního roku nizozemská značka Wellness Innovations odhalila, že získala finanční prostředky ve výši 1,2 milionu eur na další vývoj doplňků stravy bez ryb. Společnost vyrábí želatinové kapsle bez omega-3 plněné olejem z mořských řas. Tvrdí, že nabízí srovnatelnou výživovou podporu jako rybí olej a zároveň zabraňuje nadměrnému rybolovu.

Exit mobile version