Přesně tak – kočičí stelivo může pomoci v boji proti změně klimatu. Podle výzkumného týmu MIT zeolitový jíl – běžná složka kočičího steliva – prokázal schopnost absorbovat metan, když byl umístěn do roztoku mědi.
Výzkumníci tvrdí, že tato složka steliva levně a snadno zachycuje metan a přeměňuje ho na oxid uhličitý. Oba tyto plyny jsou skleníkové a CO2 je obzvláště škodlivý, ale metan zachycuje více tepla než CO2. Nejnovější zpráva IPCC o klimatu vyzvala k naléhavému snížení množství metanu o 30 % do roku 2025.
Výzkum metanu
Výzkumníci nyní získali od amerického ministerstva energetiky grant ve výši 2 milionů dolarů na další výzkum potenciálu zeolitu. Vláda doufá, že by mohl být použit při těžbě uhlí a výrobě mléka – dvou průmyslových odvětvích, která nejvíce produkují metan – k zachycení tohoto plynu.
Zeolit je porézní a může fungovat jako houba, která metan nasává. Výzkumníci zkoumají, jak by mohly průduchy zachycovat plyn z oblastí s vysokou produkcí.
Podle nejnovějších údajů vzniká více metanu než kdykoli předtím. Podle nejnovějších údajů Národního úřadu pro oceán a atmosféru se v loňském roce zvýšil obsah metanu o sedm částic na miliardu – což je největší nárůst v historii. V roce 2021 nárůst činil až 17 částic na miliardu.
Jedná se o běžný vedlejší produkt těžby fosilních paliv a také o zplodiny ze skládek. Jedním z jeho největších producentů je však živočišná výroba, konkrétně přežvýkavci včetně krav a ovcí. Ta uvolňují metan prostřednictvím říhání a plynatosti. Vzniká také z jejich odpadů.
Změna klimatu
Více metanu se uvolňuje také v důsledku klimatických změn. Vzhledem k tomu, že na pólech dochází ke zvýšenému tání, uvolňuje se z věčně zmrzlé půdy metan do atmosféry. Podle nedávných údajů dochází v důsledku klimatických změn k oteplování pólů třikrát rychleji než v jiných částech planety.
Zatím však svou kočičku nepřeplňujte – výzkum je ještě několik let daleko od toho, aby se stal životaschopným řešením. Odborníci na klima navrhují, že nejrychlejším způsobem, jak snížit množství metanu, je ucpat ropné a plynové vrty, z nichž metan uniká. Podle nejnovějších údajů jsou jich tisíce, které potřebují pozornost.
Snadným způsobem, jak přispět ke snížení emisí metanu, je také omezit konzumaci živočišných produktů, konkrétně hovězího masa a mléčných výrobků. Přední světoví odborníci na klima tvrdí, že je naléhavě nutné omezit živočišné bílkoviny a místo toho přejít k udržitelnějším variantám, jako je maso a mléčné výrobky rostlinného původu, alternativy na bázi hub, a dokonce i možnosti pěstovaného masa.