Podle zprávy, která vychází z údajů společnosti GlobalData, celosvětový trh s použitým oblečením a doplňky loni dosáhl hodnoty 182 miliard dolarů (3,9 bilionu korun). To představuje nárůst z předchozích 138 miliard dolarů předloni. GlobalData uvádí, že trh s secondhand zbožím roste nyní třikrát rychleji než ten s novým oblečením a odhaduje se, že se bude nadále zvyšovat o 16% ročně až do roku 2026.
Zpráva společnosti Global Data předpovídá, že oblečení z druhé ruky bude v příštím roce tvořit 10 % celosvětového trhu s oděvy.
„Hodnota zboží je hlavním důvodem, proč lidé upřednostňují oblečení z druhé ruky. Globální environmentální problémy nicméně zvyšují povědomí o tom, že secondhand má potenciál snížit vliv módního průmyslu na životní prostředí. Ještě neumíme přesně říci, jak přeprodej oblečení pomůže snížit jeho nadprodukci, ale cesta zpět už není,“ píše ve zpávě šéf společnosti thredUP James Reinhart.
Generace Z jako generace second-handů
Trh s použitým zbožím roste mimo jiné díky rostoucí dostupnosti možností nákupu použitého oblečení. Online platformy, jako je Vinted nebo Depop, zažívají rychlý růst. Dokonce i módní značky, jako jsou H&M a PrettyLittleThing, vedle výroby nového oblečení zavádějí vlastní platformy pro secondhand. Nechtějí si nechat ujít příležitost.
Podle zprávy si v roce 2022 52 % amerických spotřebitelů koupí něco z druhé ruky, přičemž klíčovou roli hraje generace Z. Většina mladých lidí, konkrétně 83 % těch, kteří se narodili od poloviny 90. let do roku 2010, inklinuje k nakupování z druhé ruky nebo již nakupuje. Mezitím se podle thredUP očekává, že tržní podíl značek rychlé módy bude až do roku 2032 stagnovat na úrovni přibližně 9 %.
Mezi pět nejdůležitějších důvodů, proč lidé nakupují oblečení z druhé ruky, patří hodnota, kvalita, výběr, dostupnost a transparentnost. Pro generaci Z je mezi pěti nejčastějšími důvody také udržitelnost. Téměř polovina z nich (47 %) dokonce odmítá nakupovat u tradičních prodejců, které považují za neudržitelné.
Zelený byznys pro udržitelnou módu
Růst secondhandového byznysu se zvyšuje. Módní průmysl má na životní prostředí velký dopad a nakupování secondhandového oblečení může snížit uhlíkovou stopu o čtvrtinu. Více než polovina generace Z a mileniálů se domnívá, že jejich šatník má vliv na klimatickou změnu a 64 procent z nich hledá nejprve secondhandové kousky. Manažeři módních značek také rozvíjejí vlastní secondhandové platformy. Třetina manažerů uvedla, že pokud bude prodej secondhandového oblečení úspěšný, omezí produkci nového. Zahraniční příklady jsou např. Zara Pre-owned, Worn Wear od Patagonie, Levi’s Secondhand nebo The North Face Renewed. H&M vlastní platformu Sellpy.