Esenciální oleje jsou koncentrované výtažky z listů, semen, kořenů, jehličí, květů, plodů a bobulí bylin a poskytují přirozenou a přírodní vůni.
Objem světového trhu s esenciálními oleji byl podle odhadů v loňském roce 8,8 miliardy dolarů (necelých 200 miliard Kč). Mezi nejvíce prodávané oleje patří levandulový, tea tree a rozmarýnový olej.
Evropa má 50 % podíl na celosvětovém trhu a je v tomto ohledu světovou jedničkou. Většina odborníků očekává, že světový trh poroste v nadcházejících letech slušným tempem. V roce 2027 by se měl pohybovat již kolem 15,7 miliardy dolarů.
Kolik rostlinného materiálu je potřeba k výrobě esenciálních olejů?
Výroba éterických olejů je náročná zejména na suroviny. Aromatické rostliny obsahují od 0,005 do 10 % esenciálního oleje, přičemž průměrné množství je 1 až 2 %. Například k výrobě jedné kapky esenciálního oleje z růží je zapotřebí 40 až 60 poupat růží neboli přibližně tři až čtyři kilogramy okvětních lístků.
Do kategorie éterických olejů s velmi nízkou výtěžností patří většina olejů vyráběných z květů. Kromě růže sem patří také například jasmín, ylang-ylang, gardénie, neroli a magnólie.
Téměř všechny éterické oleje se do České republiky dovážejí ze zahraničí. Rostlinám se nejlépe daří jen v určitých podmínkách, takže za kvalitními éterickými oleji se musí cestovat po celém světě.
Trendy pro zákazníky, ne pro planetu
Problematické je podle odborníků zejména nadměrné používání éterických olejů. Často jsou do výrobků přidávány pouze pro svou vůni, nikoli pro své léčebné účinky. Pokud by se éterické oleje používaly pouze pro aromaterapeutické účely nebo pro luxusní aromaterapeutickou kosmetika nebo parfémy, pak by zátěž pro přírodu nebyla tak velká.