Terezo, jak jste na tento obor podnikání přišla?
Napadlo mě to až když jsem měla sama děti. Vždy mě bavilo svého syna (a teď už i dceru) hezky a kvalitně oblékat. Dám si vždycky práci, aby jim to ladilo a aby se cítili dobře. Moje sestra uměla odjakživa skvěle šít. Sem tam mi teda něco ,,spíchla„. A nakonec vzniklo Spíchnuto.
Máte dvě malé děti, jsou pro vás hnacím motorem? Je vašim cílem i být nezávislá na zaměstnavateli?
Ne, takhle svoje podnikání vůbec nevnímám. Zatím všechno, co vydělám, zpět investuju do podnikání. Bylo by úžasný, kdybych jednou díky tomu mohla být finančně nezávislá, ale zatím je to spíš koníček než business.
Jak těžké je zvládnout děti a business?
Těžké. A právě proto je to ,,jenom“ koníček. Moje děti jsou ještě malé na to, abych se naplno věnovala podnikání (tak to alespoň vnímám). Až ale trošku povyrostou, umím si představit, že do toho víc šlápnu.
Povězte nám více o Spíchnuto. Jak to všechno začalo a v jaké fázi je nyní?
Začalo to tak, že jsme s mojí sestrou Šárkou, vymýšlely, co postrádáme v šatníku svých dětí. A Šárka to pak pokaždé zkusila ušít. Když nás sem tam oslovila jiná maminka s otázkou: „Odkud to máte?“ , začala jsem si pohrávat s myšlenkou, že bychom šily i pro ostatní. Můj manžel mi udělal e-shop (nyní v rekonstrukci) a celkem rychle se nám to rozjelo. Nyní mám už více švadlen než jen Šárku. Za mnou stojí výběr designů, látek, chod e-shopu, odesílání balíčků a komunikace se zákazníky. Než ale dáme produkt na prodej, několikrát ho přešíváme a zkoušíme na vlastních dětech, abychom si byly jisté, že perfektně sedí, vypadá dobře a je maximálně praktický. Většinou s každým ročním obdobím představíme něco nového. Na jaro chystáme třeba dvě nové kolekce, kde budeme kombinovat designovou bavlnu s žebrovaným úpletem.
Jaká kritéria hrají roli při navrhování nového modelu? Záleží vám na udržitelnosti a funkčnosti dětského oblečení?
Hlavně praktičnost. Pro děti i pro rodiče. Musí být tedy pohodlné a vydržet co nejdéle. Hodně šijeme věci, které jsou rostoucí. Vydrží tedy delší dobu, než jednu sezonu. Ušetříme tak maminkám čas i peníze.
Sice bych lhala, kdybych nepřiznala, že i já svým dětem kupuju oblečení ve velkoobchodních řetězcích. Ale mám-li možnost, podpořím lokální značku, než abych přispívala ke konzumnímu šílenství. Udržitelná móda je bez pochyb kvalitnější a vydrží delší dobu. Takže komu jinému to dopřát než svým dětem.
Co je pro vás prioritou, když kupujete oblečení pro své děti?
Hlavně materiál, pak samozřejmě vzhled i cena. A s tím vším samozřejmě souvisí původ. Nejdůležitější pro mě je, aby to byl příjemný a kvalitní materiál, který vydrží.
Jaké máte plány do budoucna?
Vím, že má Spíchnuto veliký potenciál. Na to, jak okrajově se projektu věnuju, je dost úspěšný. Denně chodí objednávky a zákazníci se nám vracejí. Spíchnuto by si zasloužilo větší propagaci na sociálních sítích, rozšířit druhy materiálů, ze kterých šijeme a sem tam vyrazit ukázat naše kousky na nějaký veletrh. To bych ráda zvládla co nejdřív.
Tereza stále pracuje na zdokonalování svého podnikání a tak v současné době renovuje svůj e-shop. Objednávky proto aktuálně přijímá prostřednictvím svých sociálních sítí.