Když společnost Starbucks znovu otevřela své sídlo v Seattlu, její zaměstnanci, kteří se vrátili, zjistili, že jednorázové papírové a plastové kelímky byly nahrazeny opakovaně použitelnými.
Ročně se po celém světě spotřebuje zhruba 7 miliard jednorázových kelímků
Tuto změnu se společnost snaží zavést i do ostatních svých kaváren po celém světě, kde se ročně spotřebuje zhruba 7 miliard jednorázových kelímků.
Před výročním shromážděním akcionářů představila společnost Starbucks nejnovější kroky, které podniká ke snížení používání jednorázových kelímků. Ty zahrnují více než 20 různých iterací testů na osmi trzích, jejichž cílem je zjistit nejlepší způsoby, jak se jednorázových kelímků zbavit.
Vlastní kelímky nově i na drive-thru nebo v objednávce přes mobil
Do konce příštího roku budou moci zákazníci společnosti Starbucks ve Spojených státech a Kanadě používat své vlastní opakovaně použitelné kelímky. Pro každou objednávku Starbucks. To se týká i objednávek přes drive-thru a mobilní telefony, které jsou v současné době vyloučeny.
„Provádíme tolik testů, abychom pochopili, jak je to pro naše zákazníky nejpohodlnější.“ „Jak to nezpomalí frontu u drive-thru pro osobu za vámi a jak je to také provozně přívětivé pro naše partnery.“ Uvedla v rozhovoru Amelia Landersová, viceprezidentka společnosti Starbucks pro produktové inovace.
Ambice Starbucksu snížit emise na polovinu
Společnost má širší cíl snížit do roku 2030 množství odpadu a emisí uhlíku z přímého provozu na polovinu, protože se chce jednoho dne stát „zdrojově pozitivní“. A do roku 2025 chce mít Starbucks pro všechny zákazníky snadný přístup k opakovaně použitelným kelímkům, které jim společnost poskytne nebo které si přinesou z domova.
Podle ředitele pro udržitelnost Michaela Koboriho tvoří jednorázové kelímky a víčka 40 % obalového odpadu společnosti.
„Kelímek tvoří 20 % naší celosvětové odpadové stopy, ale co víc, je to ikona,“ řekl. „Je to ikona společnosti Starbucks po celém světě, a pokud se nám podaří nahradit tento jednorázový kelímek, tento symbol odpadu, kelímkem na opakované použití, zcela změníme myšlení lidí. A my ve Starbucksu můžeme jít skutečně příkladem a změnit celé odvětví.“
Zvyk je železná košile
Přimět zákazníky, aby se vzdali jednorázových kelímků, se však pro společnost zatím ukázalo jako složité. Společnost Starbucks si již dříve v roce 2008 stanovila cíl, že do roku 2015 bude čtvrtina zákazníků používat opakovaně použitelné kelímky. Tohoto cíle nedosáhla.
„Z našeho spotřebitelského průzkumu jsme zjistili, že ani ti nejzarytější zastánci udržitelnosti ve skutečnosti netvrdí, že s sebou nosí opakovaně použitelný kelímek,“ řekl Landers.
Starbucks nabízí od 80. let 20. století slevu 10 centů na každou objednávku osobního hrnku nebo kelímku. Ale jen málo zákazníků tuto nabídku využívá. V letošním roce společnost provádí po celých Spojených státech různé testy. Chce zjistit, jak pijáci kávy reagují na různé finanční pobídky a odrazující opatření. Jako je například 10 centový poplatek za jednorázový kelímek a 50 centová sleva za opakovaně použitelný hrnek.
Starbucks nyní testuje různé pobídky k donucení zákazníků přejít na vlastní opakovaně použitelné hrnky
Starbucks také plánuje vyzkoušet nové stanice na mytí kelímků v kavárnách na havajském ostrově O’ahu a v kampusu Arizonské státní univerzity. Zákazníci si budou moci nechat vyčistit své osobní kelímky ještě před objednáním nápoje.
Společnost testuje programy „borrow-a-cup“ v Japonsku, Singapuru a Londýně. Určené kelímky pro opakované použití byly navrženy tak, aby je bylo možné vrátit do prodejen. Odborně vyčistit a znovu použít dalšími zákazníky. Společnost již tento program testovala v Seattlu. Tam zákazníci zaplatili zálohu za každý kelímek a po jeho vrácení dostali zpět svůj 1 dolar.
V Jižní Koreji se společnost Starbucks již zavázala, že do roku 2025 zcela přestane používat jednorázové kelímky. Čtyři prodejny na ostrově Čedžu a 12 provozoven v Soulu již přešly na odstranění všech jednorázových kelímků. Podle společnosti Starbucks se díky prvním testům na ostrově Jeju podařilo během prvních tří měsíců odklonit ze skládek přibližně 200 000 jednorázových kelímků.
Akcie Starbucksu klesly o 26 %
Díky závazkům společnosti Starbucks v sociální oblasti, včetně rasové spravedlnosti a klimatických změn, si ji oblíbili investoři. Při výběru akcií berou v úvahu environmentální a sociální aspekty a řízení společnosti. Akcie společnosti však za posledních 12 měsíců klesly o 26 %, protože společnost bojuje s vyššími náklady a makroekonomické nejistoty, jako je konflikt na Ukrajině, zatěžují širší trh. Tržní hodnota společnosti Starbucks činí 91,1 miliardy USD.