Site icon eticky.cz

Snížení emisí CO2 nestačí – v boji s klimatem je rozhodující snížení emisí dalších skleníkových plynů, zjistila studie

Snížení emisí CO2 nestačí – v boji s klimatem je rozhodující snížení emisí dalších skleníkových plynů, zjistila studie

Snížení emisí CO2 nestačí – v boji s klimatem je rozhodující snížení emisí dalších skleníkových plynů, zjistila studie, Zdroj: canva

V návaznosti na poslední část zprávy IPCC o klimatu, která uvádí naléhavou potřebu snížit emise do roku 2025. Nový výzkum publikovaný v Proceedings of the National Academy of Sciences zjistil, že snížení emisí CO2 nestačí k tomu, aby se zabránilo dopadům změny klimatu. Uvádí, že se musíme zaměřit na další látky znečišťující klima.

Ačkoli je oxid uhličitý nejrozšířenější a nejčastěji se na něj zaměřuje, studie identifikuje skleníkové plyny včetně metanu, oxidu dusného, černých uhlíkových sazí, nízko úrovňového ozonu a fluorovaných uhlovodíků – všechny tyto plyny podle ní přispívají ke globálnímu oteplování téměř stejně jako CO2 s delší životností.

Skleníkové plyny

„Dekarbonizace je klíčová pro splnění našich dlouhodobých klimatických cílů, ale nestačí,“ uvedl spoluautor studie Drew Shindell, Nicholas Distinguished Professor of Earth Science na Duke University. „Abychom zpomalili oteplování v nejbližší době a snížili utrpení způsobené stále se zvyšujícími vlnami veder, sucha, super bouřemi a požáry, musíme v tomto desetiletí snížit také množství látek znečišťujících klima s krátkou životností.“

Nedávná zpráva IPCC vyzvala k drastickému snížení metanu o 30 % do roku 2025. Metan je mimo jiné vedlejším produktem živočišné výroby a těžby fosilních paliv. O jeho rizicích si přečtěte v našem článku.

Podle nového výzkumu je snížení emisí CO2 klíčové pro to, aby se teplota nezvýšila o více než 1,5 °C oproti předindustriálnímu období. To je cíl Pařížské dohody, ale nestačí to. Ve spojení s poklesem emisí ostatních skleníkových plynů, které mají kratší životnost v atmosféře. Podle vědců je větší šance, že se podaří zmařit nepříznivé problémy související s klimatem. „Jejich snížení zpomalí oteplování rychleji než jakákoli jiná strategie zmírňování dopadů,“ říká Shindell.

Snížení emisí CO2 nestačí – v boji s klimatem je rozhodující snížení emisí dalších skleníkových plynů, zjistila studie, zdroj:canva

Opatření v oblasti klimatu

Výzkumníci tvrdí, že zaměření se na jiné plyny také pomůže zabránit krátkodobému „zpětnému efektu“ oteplování. Ten by znamenal, že teploty alespoň dočasně překročí hranici 1,5 °C.

Začátkem tohoto měsíce Světová meteorologická organizace předpověděla, že pravděpodobnost, že změna klimatu způsobená člověkem překročí tuto hranici, je 50 na 50.

„Budeme svědky dalšího oteplování, které odpovídá očekávané změně klimatu,“ uvedl vedoucí vědecký pracovník britského meteorologického úřadu Leon Hermanson.

Zvrátit vývoj teplot a zabránit katastrofickým událostem je však stále možné. A naděje je i na těch nej nepravděpodobnějších místech. Nový výzkum zveřejněný minulý týden zjistil, že i vaše kočka může pomoci v boji proti změně klimatu. Složka obsažená v kočičím stelivu by mohla pohlcovat metan z těžebních a chovatelských provozů dříve, než unikne do atmosféry.

Snížení emisí CO2 nestačí – v boji s klimatem je rozhodující snížení emisí dalších skleníkových plynů, zjistila studie, Zdroj: Litter Robot on Unsplash
Exit mobile version