Konečným cílem společnosti je nabídnout podnikům snadný způsob, jak zlepšit svůj dopad na planetu. Spotřebitelé získají přístup k pozitivním iniciativám, které mohou využít prostřednictvím svých vztahů s uvedenými podniky. Platforma Handprint znamená, že firemní klienti si mohou vybrat ověřený projekt s dopadem, ke kterému se připojí. Ten pak mohou začlenit do svých služeb a v průběhu času sledovat jeho dlouhodobé účinky.
Handprint umožní integrovaná platební řešení
Kolo transakce Handprint vedla platební síť Thunes. Podílela se na něm také řada andělských investorů. Investice jsou určeny na vývoj technologií. Propojení s Thunes umožní integrovaná platební řešení, přičemž model Handprint budou moci využívat i obtížně dostupné komunity.
Jak platforma funguje
Platforma Handprint, která byla spuštěna v roce 2020, je dítětem akademiků a inženýrů se zálibou v digitální udržitelnosti. Byla navržena tak, aby fungovala jako bezproblémový doplněk stávajících podnikových struktur, čímž nic neubírá na funkčnosti, ale přidává na odpovědnosti.
Koncept je poměrně jednoduchý. Společnosti se zaregistrují, vyberou si projekt s dopadem, který přirozeně odpovídá jejich zaměření, a dohlížejí na výsledky. Projekty lze začlenit do různých částí obchodního modelu, včetně zpracování plateb a nástrojů elektronického obchodování. Handprint tvrdí, že díky využití technologie blockchain a případně satelitních snímků je schopen snížit náklady běžně spojené s dopadovými projekty. Uvádí 80 procentní úsporu, což podle ní umožňuje, aby se k příjemcům dostalo více peněz. Společnost Handprint zdůrazňuje, že sama žádné projekty neřídí.
„Společnost Handprint přijímá nevládní organizace v široké škále typů dopadů a zeměpisných oblastí. Spolupracujeme s partnery v oblasti dopadů s hlubokými místními zkušenostmi a pomáháme jim získávat finanční prostředky na úžasnou práci, kterou dělají,“ uvedl pro Green Queen Mathias Boissonot, generální ředitel společnosti Handprint. „Zatím projekty přímo neřídíme, pomáháme však našim partnerům s poradenstvím, jak dlouhodobě monitorovat dopad. Na naší straně plně řídíme nastavení projektu, jeho monitorování a ověřování a službu dopadu spravuje partner s dopadem, kterým může být nevládní organizace nebo sociální podnik.„
Otisk ruky v akci
Pozitivní dopad lze využít v různých formátech. Handprint dosud pomohl podnikům zvýšit a zlepšit jejich úsilí o udržitelnost. Tvrdí, že až 75 % spotřebitelů vyhledává spolupráci s firmami, které se chovají regenerativně. Dále 85 procent lidí věří, že firmy mají odpovědnost za regeneraci planety. Společnost Handprint se postavila do pozice prostředníka, který přesně toto zajišťuje.
Mezi úspěšné integrace patří výsadba stromů spojená s digitálními RSVP pro online akce, přerozdělování reklamních rozpočtů a dary spotřebitelů při placení. Za model Handprint většinou platí podniky, i když někteří partneři umožňují svým zákazníkům přispívat přímo. Rozlišuje se mezi těmi, které si kupují služby dopadu, a těmi, které integrují technologii do svých vlastních služeb.
V čem spočívá USP?
Startup tvrdí, že se odlišuje transparentností. Odhaluje, kde jsou peníze rozdělovány, a nabízí ověřitelné metriky dopadu na životní prostředí prostřednictvím vlastního řídicího panelu. Funkce byla navržena tak, aby usnadňovala snadné vytváření zpráv, účtování a sledování dopadů.
Jako podnikatelský subjekt platforma Handprint přirozeně profituje ze své služby onboardingu nevládních organizací. Při diskusi o tom, jak platforma vydělává peníze, Boissonot pro Green Queen uvedl: „Rád na tuto otázku odpovídám, protože si myslím, že náš obchodní model je USP a je ve srovnání s tím, co v této oblasti existuje, docela převratný. Většina konkurentů v této oblasti nakupuje dopady (stromy, uhlíkové kredity) a prodává je se značnou marží (30-50 %). My, kteří pocházíme ze světa nevládních organizací, jsme se od prvního dne rozhodli maximalizovat to, co jde nevládním organizacím, a zpeněžit pouze naše vrstvy s přidanou hodnotou.„
Vrstvy zahrnují tři struktury příjmů: měsíční předplatné za přidání webové integrace, služby monitorování dopadu a tvorbu obsahu pro partnerské nevládní organizace (generované pomocí pěti procent získaných prostředků).
Technika pro dobro na vzestupu
Nárůst počtu aplikací a webových integrací zaměřených na pozitivní dopad zdůrazňuje potřebu etičtějších obchodních modelů. Spotřebitelé si uvědomují, jakou mají moc, a začínají ji využívat tím, že se rozhodnou nakupovat a spolupracovat s podniky, které považují za pozitivně ovlivňující. Ve snaze podpořit odpovědnou spotřebu vytvářejí vývojáři stále přístupnější rozhraní.
Minulý měsíc londýnský startup Provenance, který se zabývá marketingovými technologiemi, odhalil, že uzavřel investiční kolo v hodnotě 5 milionů dolarů. Financování bude použito na další vylepšení platformy, která v místě prodeje upozorňuje na udržitelnost značek. Uživatelé platformy mohou vyhledávat společnosti a získat přehled o tom, jakým způsobem kompenzují svůj dopad, jaké sociální projekty sponzorují a porozumět stopě zvažovaných produktů. Je součástí moderní vlny „technologií transparentnosti„, které se snaží vzdělávat a posilovat postavení spotřebitelů.
Klíčovou hnací silou v tomto odvětví je veganská sociální aplikace abillion, která se od roku 2018 snaží podporovat konverzaci a sdílení znalostí o značkách. Nejnověji platforma oznámila, že uživatelům nabízí možnost investovat a vlastnit akcie společnosti. Tento krok je uváděn jako konečná demokratizace sociální platformy, jejímž cílem je posílit zapojení komunity a využít hodnocení značek k pozitivnímu sociálnímu dopadu.