Site icon eticky.cz

Shein a Temu zrychlují módu nepředstavitelnou rychlostí.

Jak se rychlá móda stala rychlejší. A co na to naše planeta? Zdroj: Canva

Jak se rychlá móda stala rychlejší - a ještě horší pro planetu Zdroj: Canva

V dnešní době nemáte čas ani mrknout, než vám něco v módě unikne. Nejnovější vydání publikace State of Fashion, kterou každoročně vydává oborový časopis Business of Fashion a poradenská společnost McKinsey and Company, upozorňuje na vše od nástupu umělé inteligence až po zvýšenou kontrolu dodavatelského řetězce. Upozorňuje také, že nejrozporuplnější odvětví v tomto odvětví, rychlý trh pro okamžité trávení trendů, jemuž dominuje čínská společnost Shein a její konkurent Temu, je připraven stát se ještě větší hybnou silou.

Třetí generace rychlé módy je ještě rychlejší než dříve

Ve zprávě State of Fashion 2024 jsou společnosti Shein a Temu zařazeny mezi tzv. „třetí generaci“ prodejců rychlé módy. První generace se datuje před rok 2000, kdy společnosti jako Zara a H&M byly průkopníky v doplňování zboží každých několik dní namísto každé sezóny. Do druhé generace, která se objevila kolem roku 2010, patří společnosti jako Boohoo a Asos, které přenesly rychlou módu na internet.

Ale Shein a Temu zrychlují módní cyklus na nepředstavitelnou rychlost. Zatímco Zara v roce 2022 představovala v průměru téměř 20 nových stylů denně a Boohoo jich chrlil téměř 50, Shein uváděl na trh více než 860 nových položek. Od té doby jen zrychlil. Zpráva o stavu módy uvádí, že společnost Shein nyní produkuje alarmující počet nových položek. A to 2 000 až 10 000 každý den. Jak v prosinci uvedl deník The Wall Street Journal, společnosti Shein a Temu nyní odesílají více než milion zásilek denně.

Shein a Temu také kombinují svůj obrovský výběr s nízkými cenami. Podle nové zprávy Business of Fashion stojí průměrný kousek ze Zary 34 dolarů, z H&M 26 dolarů, ze Sheinu neuvěřitelných 14 dolarů a móda z Temu je až o 40 % levnější. Temu mezitím popírá, že by byla společností rychlé módy, a tvrdí, že její nabídka zdaleka přesahuje rámec oblečení.

Příliš rychlá móda

Stinnou stránkou tohoto levného zboží je samozřejmě vykořisťování všech, kteří se podílejí na jeho výrobě a spotřebě. Návrhy jsou často vykrádány od velkých i malých značek. Je totiž notoricky známé, že je obtížné uplatňovat autorská práva na módu. Oděvní dělníci, kteří oblečení šijí, jsou často špatně placeni a čelí extrémně obtížným pracovním podmínkám. Samotné oděvy pocházejí od dodavatelů, kteří se předhánějí v hledání levných materiálů. Kromě toho obsahují nebezpečné množství škodlivých chemikálií – včetně olova.

Další problémy

Giganti jako Shein a Zara navíc využívají letadla k ještě rychlejšímu doručení svého zboží. Místo cestujících tak často cestuje v letadle kolem 100 tun textilu, aby se zboží přepravilo rychleji, a tím se dosáhlo většího zisku. Problémem je, že právě tento způsob přepravy může způsobit, že módní průmysl produkuje ještě více emisí než dosud.

Publiceye.ch

Módní značky, které využívají leteckou dopravu, produkují při své výrobě mnohem více emisí, než kdyby využívaly lodní dopravu. Tato letecká doprava tak negativně ovlivňuje již tak špatnou klimatickou situaci, a proto se pro tento způsob přepravy módního zboží vžil termín faster fashion.

Publiceye.ch

Zdroj: Publiceye.ch, qz.com

Exit mobile version