Site icon eticky.cz

Recykluji, tedy jsem 

Recykluji, tedy jsem

Recykluji, tedy jsem. Zdroj Canva.cz

Dne 18. 3. si připomínáme zajímavé výročí – Globální den recyklace. Již  čtvrtým rokem jej vyhlašuje Světová nadace pro recyklaci. V napjaté situaci, kterou dnes prožíváme díky válečnému konfliktu, možná zapadne tento den bez povšimnutí. Co je tak zajímavého na recyklaci, že bychom ji měli věnovat tolik pozornosti? Na to je celkem jednoduchá odpověď. Aktuálně přicházíme o důležité zdroje surovin a odpady mohou být naše příští nekonečné zdroje.

Světová nadace pro recyklaci (Global Recycling Foundation)

Nadace vznikla jako soukromá společnost v říjnu 2018 a jejím posláním je financovat vzdělávací a osvětové programy, inovační iniciativy a aktivity, které se zaměřují na udržitelný rozvoj s důrazem na celosvětové rozšíření recyklace.  Jak  říká jeden ze zakladatelů nadace a její současný prezident Ranjit S. Baxit: „Posláním nadace je ukázat světu, že recyklace je kolektivní úsilí, které je zásadní pro budoucnost planety. Nikdo nemůže jednat izolovaně a je nezbytné, abychom zapojili co nejširší populaci, od jednotlivců po světové lídry.“ 

Evropská unie vidí v recyklaci budoucnost

Evropská směrnice o odpadech uvádí, že do roku 2025 musí členské státy EU recyklovat až 55 % svého odpadu, do roku 2050 pak být plně cirkulární, a tedy využívat v maximální míře druhotné suroviny.  Jak jsme na tom v České republice? Rezervy zatím máme v opětovném využití kovů a textilu, plasty se daří využívat lépe, čemuž pomohla i daň na nerecyklovatelné plasty a zákaz používání jednorázových plastů. 

Jaký odpad je nejlepší?

Takový, který vůbec nevznikne! Můžeme nakoupit v bezobalovém obchodě, nosit si své plátěné sáčky na ovoce a zeleninu, do automatu na kávu použit vlastní hrnek a ne ten plastový. A pokud už odpad vytvoříme, pak nezbývá než důsledně recyklovat. Oddělit plasty, papír, sklo a bioodpad tak, aby ten zbývající komunální odpad, byl v co nejmenším objemu. Pokud budeme opravdu dobří, můžeme se hrdě hlásit k hnutí Zero Waste.

Potřebujeme vidět odpad takový, jaký ve skutečnosti je – plýtvání zdrojem. Na naší planetě už není místo pro produkty, které se používají jen krátce a vyhazují se. Je čas, aby státy světa  dramaticky zvýšily míru recyklace, pokud máme zachránit tuto planetu,“ napsal ve svém prohlášení Erik Solheim, bývalý ředitel OSN pro životní prostředí. 

Exit mobile version