Co je Rainbow map?
Od roku 2009 poskytuje Rainbow Europe map aktuální údaje o postavení LGBTQ+ komunity v Evropě. Žebříček odráží, jak politika a zákony v jednotlivých zemích ovlivňují život queer lidí. Následně je porovnává s ostatními evropskými zeměmi. Autoři srovnávají čtyřicet devět evropských zemí a hodnotí je v procentech podle sedmdesáti čtyř kritérií, která spadají do sedmi kategorií. Jedná se o rodinu, rovnost a diskriminaci, právní uznání pohlaví, zločiny z nenávisti a nenávistné projevy. Nechybí však ani intersex bodily intergrita, status občanské společnosti a azyl.
Nejlépe dopadla Malta
Již osmý rok po sobě se Malta umístila na prvním místě s téměř dokonalým skóre 89 %. Její zákony jsou nejpřívětivější k LGBTQ+ v Evropě. V zemi bylo nalezeno jen málo chyb, mezi které patří uznání nebinární identity. Pro mnohé je však toto umístění Malty překvapivé, protože v otázkách, jako jsou například potraty, je tato země nejhorší v Evropě.
Belgie se 76 % se nyní umístila na druhém místě s nárůstem o čtyři body v důsledku zahrnutí pohlavní identity a sexuálních charakteristik jako přitěžujících okolností do trestního zákoníku země.
Na opačném konci žebříčku Rainbow Europe jsou stejně jako v posledních třech letech Ázerbájdžán (2 %), Turecko (4 %) a Arménie (9 %). Z nich pouze Arménie zvýšila své skóre v indexu poté, co zrušila zákaz dárcovství krve od mužů, kteří mají sex s muži.
Španělsko , Island , Finsko , Moldavsko , Švýcarsko a Chorvatsko jsou země s největším skokem ve skóre. Španělsko zavedlo komplexní zákon, který reguluje právní uznání pohlaví, zakazuje diskriminaci založenou na sexuální orientaci, pohlavní identitě a sexuálních znacích.
Jak je na tom Česko?
Česká republika nedopadla příliš dobře a umístila se až ve druhé polovině žebříčku. Dosáhli jsme skóre pouhých 26 %. Naším největším problémem je skutečnost, že neumožňujeme uzavírat manželství párům stejného pohlaví, které také nemohou legálně mít děti. Mezery máme také, pokud jde o zákony na ochranu komunity LGBTQ+.