Site icon eticky.cz

Radegast připravil pivo ze vzduchu využitím inovativní technologie vyvinuté na ČVUT. Poukazuje na nedostatek vody v krajině

Radegast připravil pivo ze vzduchu využitím inovativní technologie vyvinuté na ČVUT. Poukazuje na nedostatek vody v krajině

V průběhu posledních let se v České republice snižuje frekvence dešťových srážek, avšak současně jsou tyto srážky intenzivnější. Celkový objem srážek zůstává relativně stabilní. V roce 2017 dešťové srážky dodaly 53,9 milionů m3 vody, kdežto v roce 2021 to bylo 53,7 milionů m3 vody. Avšak odtok vody se výrazně liší mezi těmito dvěma lety. V roce 2017 bylo odvedeno těsně pod 10,8 milionů m3 vody, naopak před dvěma lety bylo odplaveno více než 14 milionů m3 vody. Tento jev nastává i v kontextu neustále rostoucích teplot, což vede k zvýšenému vypařování vody z krajiny.

„V Česku platí, že co u nás nenaprší, to nemáme. Jsme ‘střechou Evropy‘ a 98 procent vody, která od nás v řekách odtéká, pochází ze srážek spadlých na území Česka. Musíme se proto naučit zadržet vodu, která u nás naprší, protože ji nemůžeme nahradit tím, co k nám přiteče z okolních zemí. Voda v krajině je nezbytná nejen pro vegetaci a živočichy, ale má nezastupitelný význam i pro ochlazování krajiny. Bez vody by byla naše krajina v létě jen přehřátá poušť,“ vysvětluje Libor Ansorge, náměstek ředitele Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka pro prazdroj.cz.

Radegast Futur

Pivovar Radegast dlouhodobě upozorňuje na význam zadržování vody v přírodě. Nyní však tuto snahu ještě více zdůraznil tím, že představuje symbolické pivo vařené z atmosférického vzduchu. Tento nový výrobek, nazvaný Radegast Futur, je ležák s vysokou hořkostí přesahující 60 jednotek hořkosti (IBU). To je výrazně více než obvyklých 30 IBU, které mají většina českých ležáků.

Pivovar prostřednictvím tohoto výrobku chce ukázat, že je technicky možné vařit pivo touto metodou. Zároveň tak výrazně zdůrazňuje význam vody a odmítá myšlenku budoucnosti bez ní. Pivovar se dlouhodobě snaží snižovat spotřebu vody a chránit vodní zdroje. Proto aktivně podporuje projekty na zadržování vody v krajině. Petr Klíma, senior brand manažer značky Radegast, uvedl, že do těchto projektů investovali více než 7 milionů korun od roku 2015.

Pivovar uvařil ležák Radegast Futur pouze v omezeném množství a obvykle nebude dostupný k zakoupení. Lidé měli možnost ochutnat tento ležák přímo během letošního Radegast dne, který proběhl dne 26. srpna v pivovaru v Nošovicích. Několik lahví tohoto piva bude rovněž k dispozici jako ceny v rámci soutěží, které pivovar uspořádá na svých sociálních médiích.

Jak se zrodil?

Spoluprací mezi ČVUT UCEEB a firmou Karbox vzniklo technologické zařízení určené k získávání vody z atmosférického vzduchu. Tento unikátní přístroj nazvaný „EWA“ má schopnost získávat vodu i v extrémně suchém a horkém prostředí. Především má tento přístroj funkci záchranného zdroje pitné vody v oblastech s minimální vlhkostí, což může být například využito pro složky záchranného systému v extrémně suchých lokalitách. V těch nejsušších a nejteplejších částech světa dosahuje denního získávání vody přibližně 35 litrů.

Když uvažujeme o využití tohoto způsobu pro průmyslovou výrobu piva, musíme zohlednit, že to může být v daných podmínkách složité. Tomáš Matuška, vedoucí týmu S.A.W.E.R. na ČVUT UCEEB, který se podílel na vývoji tohoto zařízení, varuje, že to může být buď nemožné, nebo s sebou přináší vysoké náklady. Přístroj EWA využívá podobnou technologii jako unikátní zařízení S.A.W.E.R., které bylo vyvinuto ČVUT UCEEB pro výrobu vody pro český pavilon na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji. V případě S.A.W.E.R. bylo denně produkováno více než 1 300 litrů vody. Nicméně je důležité zdůraznit, že toto množství rozhodně nevyužilo plný potenciál této technologie.

Jaký je jeho účel?

Omezená série ležáku s názvem Radegast Futur, vyrobená z vlhkosti vzduchu, slouží k tomu, aby upozornila na trvalý problém nedostatku vody v krajině. Pivovar Radegast se aktivně snaží přispět k nalezení řešení tohoto problému. V tomto roce vložil 1 milion korun do projektu obnovy a výstavby lesních tůní ve spolupráci s organizací Lesy ČR. Odborníci identifikovali 14 vhodných lokalit po celém území pro vytvoření tůní.

Přemysl Šrámek z Lesů ČR zdůrazňuje, že vedle dopadů na dostupnost a kapacitu vodních zdrojů má postupující suchá krajina negativní dopad na přežití mnoha živočichů a rostlin, stejně jako na udržení biodiverzity. Tůně tak představují jednu z efektivních cest, jak zadržovat vodu v krajině. Na webu www.radegast.cz/bojovodu je také možné veřejně hlasovat a ovlivnit, které projekty budou spolu s Radegastem podpořeny do poloviny září.

Exit mobile version