Site icon eticky.cz

První laboratorně pěstovaná kůže na světě podporovaná společností Kering získala sérii A v hodnotě 46 milionů dolarů

První laboratorně pěstovaná kůže na světě podporovaná společností Kering získala sérii A v hodnotě 46 milionů dolarů

zdroj: canva.com

Společnost VitroLabs oznámila uzavření kola financování série A v hodnotě 46 milionů dolarů, které vedla společnost Agronomics a na němž se podílela společnost Kering a hollywoodský ekologický herec Leonardo DiCaprio. Kromě toho, že společnost Kering vstoupila na palubu jako investor, poskytne podporu prostřednictvím kontrol kvality výrobků, činění a dalších dokončovacích procesů. Dopad těchto činností na životní prostředí, ani to, jak se budou podílet na původní stopě kůže, nebyl komentován.

Kultivovaná kůže vytvořená s ohledem na luxus

Společnost VitroLabs se záměrně rozhodla vyvinout kůži, která by oslovila luxusní značky, na něž se specializuje například společnost Kering. Srovnatelné standardy, zvýšená udržitelnost a péče o dobré životní podmínky zvířat – to vše je základem biotechnologické operace

„V době, kdy je péče o životní prostředí důležitější než kdy jindy, mají biotechnologické společnosti příležitost stát se lídrem ve změně způsobu výroby materiálů a budování dodavatelských řetězců a spolupracovat ruku v ruce se stávajícími řemeslníky a živnostníky, kteří jsou základním kamenem kožedělného průmyslu v hodnotě 400 miliard dolarů,“ uvedl Ingvar Helgason, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti VitroLabs pro Fashion United. „Zahájením první výroby kultivované kůže dosáhneme významného milníku v naplňování našeho poslání vést posun k udržitelnější budoucnosti.“

Startup považuje to, co dělá, za neodmyslitelně odlišné od řady alternativ kůže na rostlinné bázi. Tam, kde kaktusová, ananasová a jablečná kůže využívají zpracovanou organickou hmotu, VitroLabs zachovává biologickou integritu pravé kůže. To podle ní umožňuje řemeslníkům, živnostníkům a spotřebitelům přístup k oblíbenému materiálu, ale s menšími etickými a ekologickými nevýhodami.

Problém s pravou kůží

Přestože je kůže často označována za vedlejší produkt masného a mlékárenského průmyslu, který produkuje velké množství emisí, její uhlíková stopa je katastrofální. Už jenom kvůli rozsahu tohoto odvětví vznikají obrovské emise v důsledku činění, barvení a dalších dokončovacích procesů. Na jeden metr čtvereční vyrobeného materiálu se uvolní 17 kilogramů emisí uhlíku. V tomto množství nejsou zohledněny emise z chovu zvířat. Ty by podle konvenčního kožedělného odvětví neměly být s tímto odvětvím spojovány.

Organizace Sustainable Apparel Coalition již dříve zveřejnila údaje, podle kterých je kůže z hlediska výroby třetím materiálem s největším dopadem na životní prostředí, hned po hedvábí a vlně alpaky. Kožedělný průmysl toto tvrzení důrazně vyvrátil.

Předpokládá se, že kůže jako průmysl dosáhne do roku 2028 celosvětové hodnoty 624,08 miliardy dolarů. Uvádí se, že pouhým vyřazením zvířecích kůží by vzniklo mnohem méně emisí než jejich přeměnou na kůži a související zboží. V souladu s touto úvahou se argument „vedlejšího produktu“ stává bezpředmětným a argumenty pro alternativy ke kůži jsou posíleny.

Pravá kůže bez jatek

Společnost VitroLabs tvrdí, že je prvním startupem, který dokáže kultivovanou pěnu rozšířit pro masovou výrobu. Úsilí v oblasti výzkumu a vývoje probíhá od roku 2016. K vývoji nyní funkčního materiálu byly použity metodiky tkáňového inženýrství.

„V posledních dvou letech jsme se laserově soustředili na prosazování naší platformy tkáňového inženýrství s cílem zvýšit efektivitu a optimalizovat výrobu tkáně, abychom získali vzhled, pocit a výkon tradiční kůže ve velkém měřítku,“ uvedl Dr. Duško Ilič, spoluzakladatel společnosti VitroLabs. „Díky několika zásadním průlomům v oblasti návrhu bioreaktorů, bioprocesů a zařízení a vývoje buněčných kultur jsme nyní na cestě ke škálovatelnému procesu, který poskytuje požadované prémiové vlastnosti, a razíme si cestu ke konečnému cíli, kterým je industrializace.“

Investice společnosti Kering představuje rozšíření jejího závazku zbavit se kožešin do konce roku 2022. Vlastní značky jako Balenciaga, Bottega Veneta, Gucci, Alexander McQueen a Yves Saint Laurent.

Co udělá kožedělný sektor z kultivovaného materiálu?

Tradiční kožedělný průmysl se k některým novým materiálům, které přicházejí na trh, staví poněkud neochotně. Zejména Portugalsko dalo najevo své pocity jednostranným zákazem používání výrazů jako „veganská kůže“ pro označení čehokoli, co není vyrobeno ze zvířecích kůží. Spotřebitelé by však mohli trh s alternativami posunout kupředu. V loňském roce bylo zjištěno, že více než 50 % amerických spotřebitelů dává přednost náhražkám kůže bez krutost. Zatímco v Číně toto číslo vystřelilo až na 90 %.

Exit mobile version