Než dočtete tuto větu, budou na světové skládky vyhozeny další zhruba tři popelářské vozy oblečení. Je to proto, že každý rok se v průměru nakoupí 56 milionů tun nového oblečení, a zatímco některé z nich budou v šatníku navždy, mnohé skončí v koši. Tam se většina z nich vyluhuje do země a přispívá k emisím ze skládek.
Fast fashion
Rychlost, jakou lidé nakupují nové oblečení, prostě není udržitelná. Není to ale výhradně vina spotřebitelů. Obři rychlé módy, kteří ročně vyrobí miliony kusů oděvů, se neustále snaží přimět zákazníky, aby si kupovali stále nové věci. Jednoduše řečeno, tato nadprodukce vede k nadměrné spotřebě, která vede k velkému množství odpadu. Jako spotřebitelé však máme na výběr. Můžeme se z tohoto kruhu vymanit a rozhodnout se nakupovat méně a místo toho se dobře starat o oblečení, které už máme, aby se déle nedostalo na skládku.
Jedním z klíčových způsobů, jak se o oděvy starat, je pečlivě je prát, což snižuje poškození látky. Praním oděvů ale můžeme také ublížit planetě, proto je důležité používat také odpovědné postupy praní. Zde jsme pro vás připravili několik tipů, které byste měli mít na paměti, až příště půjdete plnit pračku.
Méně praní
Začneme tím nejjednodušším trikem. Jednoduše perte oblečení méně. Je sice hezké mít neustále čisté oblečení, ale jeho nadměrné praní může způsobit více škody než užitku. Při každém praní se totiž vlákna oděvu o něco více poškodí, což zhoršuje jeho kvalitu. Méně praní také snižuje spotřebu energie a znečištění mikroplasty.
Používejte filtr, abyste snížili znečištění plastem
Většina oblečení na trhu je vyrobena ze syntetických vláken na bázi plastů, jako je polyester. A proto výzkumy naznačují, že jen při jednom pracím cyklu se do vodních toků uvolní statisíce mikroplastů. Tam mají vážný dopad na volně žijící živočichy a podmořské ekosystémy.
Existují ale opatření, kterými lze škody minimalizovat. Například slovinský startup PlanetCare vyrábí opakovaně použitelné filtry, které lze připevnit k pračkám a které zachycují vlákna při jejich vypouštění.
Výběr správného pracího prostředku
Bohužel oblečení není jedinou součástí procesu praní, při kterém se uvolňují mikroplasty. Jedna studie z loňského roku zjistila, že 75 % plastů použitých v kapslích pracích prostředků se dostává do životního prostředí. Na trhu ale existují možnosti, které ke znečištění plasty nepřispívají. Například výrobky Planet Pure, Ecover, Sodasan, Sonett a Splendid byly ve výzkumu společnosti Global2000 testovány jako výrobky bez obsahu mikroplastů.
Ruční praní
Pokud opravdu potřebujete něco vyčistit, ruční praní je mnohem šetrnější volbou než praní. Nejenže je to šetrnější k vašemu oblečení, ale je to také lepší pro planetu. Spotřebuje se při něm podstatně méně energie a samozřejmě také méně vody. Průměrný prací cyklus spotřebuje 33 až 72 litrů vody.
Perte studenou vodou
Dalším klíčovým způsobem, jak prodloužit životnost oblečení, je věnovat pozornost teplotě. Studená voda pomůže prodloužit životnost barev a tmavých odstínů, protože zabraňuje blednutí a změně barvy. Je také šetrnější k jemným materiálům, jako je například satén nebo krajka, protože horká voda může vlákna srazit. A jako další ekologický bonus spotřebuje studená voda také mnohem méně energie. Podle Cleaning Institute se 90 % energie pračky spotřebuje na ohřev vody.