Jenom v Česku se stane obětí vánočních zvyků více než milion malých stromků. Jehličnan v obývacím pokoji zkrátka není příliš udržitelnou tradicí. Problémů je ale kolem vánočních stromků mnohem více. Projekt Zasaď život proto nabízí způsob, jak si svůj stromeček doma užít bez lítosti. Na jeho místo můžete z pohodlí domova v lese zasadit nový stromek.
Prosinec, černá ovce mezi měsíci
Prosinec patří k nejméně ekologickým měsícům v roce. Jídlo, dárky, ale i další vánoční maličkosti dělají z těchto svátků značně spotřební záležitost. Ti, kteří chtějí, si ale mohou Vánoce užít i udržitelně. A to třeba pomocí volbou stromečku s nízkou uhlíkovou stopou.
Poslední roky se objevuje obliba umělohmotných stromků a řada lidí si myslí, že právě to je ta správná cesta k udržitelnosti. Nicméně vzhledem k množství materiálu a emisní stopě takového produktu by člověk musel umělý vánoční stromek používat nejméně dvacet let, aby jeho nákup měl na přírodu menší dopad než každoroční nákup živého stromku. I při nákupu konvenčního živého stromku ale existují varianty, které jsou více či méně udržitelné.
Ve velkých nákupních řetězcích se prodávají stromky, které jsou z lesních školek nebo v nejhorším případě z rozsáhlých plantáží například v Dánsku nebo Německu. Jejich pěstování zatěžuje životní prostředí poměrně velkou měrou, ke které přispívá i jejich přeprava po Evropě.
Jak funguje projekt Zasaď život?
Projekt Zasaď život lidem nabízí možnost kompenzovat vlastní uhlíkovou stopu celoročním sázením stromů. Prostřednictvím projektu si zájemci zvolí, kolik stromů chtějí vysadit, a zaplatí příslušnou částku na eshopu. Ve spolupráci s přírodními rezervacemi a chráněnými oblastmi pak projekt vysazuje stromy tam, kde to má smysl, aby se zalesňovalo na místech, která to opravdu potřebují. V prosinci ale může dotyčný přidat stromek navíc, aby nahradil život stromku, který padl za oběť adventním zvykům.