Site icon eticky.cz

Prakriti Varshney se stala první indickou vegankou, která zdolala Everest

Prakriti Varshney se stala první indickou vegankou, která zdolala Everest

zdroj: The vegan society

12. května 2022 se Prakriti Varshneyová zapsala do historie. Ve věku 26 let se stala první indickou vegankou, která zdolala Mount Everest. Expediční tým, který vyrazil ze základního tábora Everestu 7. května, potřeboval k dosažení vrcholu pouhých pět dní po střídání nižších táborů. 

Závěrečný výstup měří celkem 69 kilometrů a zahrnuje led, sníh a vysoké riziko lavin. Nízký atmosférický tlak ztěžuje horolezcům dýchání a vystavení vysokým teplotám je při výstupu během dne skutečným problémem. Navzdory obtížím Varshney překonala všechny překážky a dosáhla vrcholu s indickou vlajkou a veganskými rukavicemi v ruce. Ty by neměly být považovány za odhozenou starost, protože výkonnostní oblečení často obsahuje materiály živočišného původu, jako je vlna merino nebo alpaka.

Volba veganství kvůli přínosům pro životní prostředí

Varshney je vegankou již více než pět let. Původně se k tomuto životnímu stylu rozhodla poté, co se dozvěděla o ničivém dopadu mlékárenského průmyslu na životní prostředí. Své obavy o planetu si vzala s sebou během expedice na Everest, protože si uvědomovala, co za sebou na hoře zanechává. Zdá se však, že je spíše výjimkou než pravidlem.

V roce 2019 muselo být z Everestu odstraněno 11 tun odpadků. Úklid trval několik týdnů, bylo třeba odstranit obaly od jídla, lahve od nápojů, plechovky, prázdné toxické lahve a další. Kromě toho byla nalezena těla čtyř lidí, kteří zemřeli při pokusu o dosažení vrcholu.

Zdroj: The Vegan Society

Varshney se v horách cítí jako doma

Varshney, která se prohlašuje za introverta a milovníka samostatného cestování, si všude, kam zavítá, odnáší pocit sebe sama, ale zdá se, že právě v horách se cítí nejlépe. Vystudovaná módní návrhářka již dříve uvedla, že cestování do hor je její vášní, kterou se snaží pravidelně naplňovat. Poznamenala také, že by v nich jednou ráda žila, což by znamenalo změnu oproti tomu, jak vyrůstala v Dillí.

V listopadu se Varshney stala druhou Indkou, která kdy vystoupila na horu Ama Dablam v Nepálu. Je považována za jednu z technicky nejnáročnějších hor na světě, což ji motivovalo k výstupu na Everest. Hlavní překážkou však byly finanční prostředky.

V době spuštění crowdfundingové kampaně na podporu její expedice na Everest Varshney stále splácela půjčky, které jí pomohly zdolat Ama Dablam. Horolezectví je neúměrně drahý koníček a Varshney nepocházela z bohatých poměrů. Její výchova ve střední třídě jí umožnila přístup k příležitostem, ale ne k financování její vášně.

Před odjezdem na Everest získala na podporu své cesty jen něco málo přes 15 tisíc dolarů. Do informací o své kampani zahrnula část o tom, jak je její veganství hnací silou jejího života. Připojila také, že absolvování fyzicky náročných výzev jí pomůže prolomit mýtus, že vegani nejsou silní a schopní.

zdroj: The vegan society

S Everestem za zády se Varshney nyní poohlíží po nových destinacích. Prozradila, že touží zdolat všechny osmitisícovky (všech 14 hor na světě, které měří více než 8 000 metrů).

Vstup do elitního klubu

Varshney sice není první vegankou, která zdolala Everest, ale je v dobré společnosti. Kuntal Joisher, horolezec a horolezkyně z Bombaje, zdolal horu v roce 2016 a stanul na vrcholu s veganskou vlajkou. Díky svému významnému dobrodružství se Joisher na začátku letošního roku připojil k indickému programu Veganuary ambasador. Spolu se Sadou Sayadem, Soundaryou Sharmou a Arvindem Krisnou vedou kampaně upozorňující občany na iniciativu Veganuary a snaží se povzbudit své fanoušky, aby vyzkoušeli život na rostlinné bázi.

Exit mobile version