Site icon eticky.cz

Podle nové zprávy IPCC je téměř nevyhnutelné, že překročíme hranici 1,5 °C

Podle nové zprávy IPCC je téměř nevyhnutelné, že překročíme hranici 1,5 °C

zdroj: canva.com

Náš svět čelí bezprecedentní krizi plýtvání potravinami, které se podílí více než 10 procenty na globálních emisích uhlíku, jež jsou příčinou klimatické krize. Kromě toho, že vyhozené potraviny představují obrovskou ekologickou zátěž, přispívají ke každodennímu hladu a podvýživě, jakož i k eskalaci chronických zdravotních problémů, jako je obezita a cukrovka. Asie produkuje více než polovinu světového potravinového odpadu, ale my jako jednotlivci s tím můžeme něco udělat. Zde je 13 praktických způsobů, jak omezit plýtvání potravinami hned teď. 

Jezte potraviny, které kupujete

Zní to jednoduše, ale kolikrát se stane, že necháme věci ve spíži několik dní netknuté, a nakonec skončí v koši? Ujistěte se, že to, co máte v lednici, ve skříni a na kuchyňských policích, spotřebujete. 

Lépe skladujte potraviny

Buďte chytří při skladování potravin. Oddělujte syrové a vařené potraviny a vařené potraviny ukládejte v chladničkách nad syrové, abyste snížili riziko kontaminace. V horkém a vlhkém podnebí, uchovávejte více potravin – zejména ovoce podléhající rychlé zkáze – v chladničce, abyste zabránili jejich přezrání dříve, než je stihnete zkonzumovat. Uzavírání potravin do vzduchotěsných nádob zabrání jejich zkažení a sníží plýtvání potravinami.

zdroj: canva.com

Buďte organizovaní a plánujte dopředu 

Plánování dopředu pomocí nákupních seznamů, když jdete na trh nebo do obchodu s potravinami, vám pomůže nakoupit správné množství potravin, které potřebujete, a vyhnout se nákupu toho, co už máte doma. Pokud se chystáte na jídlo do restaurace nebo kavárny, vezměte si s sebou nádobu nebo sklenici na opakované použití, abyste mohli zbytky zabalit a vyhnuli se jejich vyhození do koše. 

Kompostujte zbytky 

Kompostujte veškeré nesnědené potraviny. Myslete na zbytky jídla – jádra jablek, slupky od banánů, konce zeleniny. Pomůže to odklonit potravinový odpad od skládek a ve skutečnosti to prospěje půdě, která tak získá živiny pro růst rostlin. 

zdroj: canva.com

Nikdy nekupujte více, než potřebujete

Může být lákavé nakoupit více než jednu položku najednou, abyste nemuseli chodit do obchodu dvakrát týdně. Nebo je možná sleva při nákupu několika stejných výrobků. Bojujte s tímto nutkáním, pokud víte, že nebudete potřebovat více než určité množství, i když je to pro vás pohodlnější nebo levnější. Nezapomeňte, že to nebude výhodné pro planetu.

Používejte mrazničku

Zbytky večeře, nedojedené pokrmy a uvařené potraviny můžete vždy uložit do mrazáku. Dokonce i chléb – pokud máte bochník, který nedojde dříve, než ztvrdne nebo zplesniví, uložte jeho polovinu do mrazáku, dokud je ještě čerstvý! V mrazáku vydrží stejně dobrý i několik měsíců a v budoucnu ho můžete kdykoli znovu ohřát. 

Vytvářejte „zbytkové recepty“

Naučte se několik šikovných receptů na zbytky jídla. Například smažená rýže je vždy snadným řešením pro dopečení kousků v lednici. Do dušené rýže můžete přihodit různé obiloviny a fazole, které máte po ruce, nebo na pánev či pánev Wok vložit napůl použitou zeleninu a připravit smaženici. Ze zbytků těstovin v lednici si můžete připravit těstovinový salát.

Pusťte se do zavařování a kvašení

Experimentujte s nakládáním a kvašením potravin. Tyto procesy uchovávané ve slaném nálevu nebo octu pomáhají konzervovat a prodlužovat trvanlivost potravin podléhajících rychlé zkáze, jako jsou okurky, zelí, mrkev, fazolové klíčky – na co si vzpomenete. Lze je skladovat v opakovaně použitelných skleněných nádobách v lednici po dobu několika týdnů nebo měsíců a jsou mimořádně chutnou přísadou do jiných pokrmů, lze je použít jako zálivku do salátů nebo si je vychutnat jen tak samotné!

zdroj: canva.com

Kupujte „ošklivé“ produkty

Nevyškrtávejte zeleninu nebo ovoce jen proto, že vypadají ošklivě, i když jsou zcela jedlé. Výběr méně estetických produktů, kterým by se ostatní lidé mohli vyhnout nebo které by obchody mohly vyhodit, pomůže zabránit plýtvání potravinami. Navíc mohou být v některých obchodech dokonce ve slevě. V každém případě budou chutnat stejně dobře jako ty hezčí. 

Podporujte odpovědné podniky 

Podporujte restaurace a obchody s potravinami, které zodpovědně bojují proti plýtvání potravinami. Poohlédněte po podnicích, které se zavázaly ke snižování plýtvání, jako je darování přebytečných potravin charitativním organizacím, prodej trvanlivých produktů za zvýhodněné ceny na konci dne a dodávání pouze takového množství, po kterém je poptávka. 

Darujte potravinovým bankám

Restaurace nejsou jediné, kdo může přispívat charitativním organizacím – můžete to udělat i vy. Můžete se také stát dobrovolníky v potravinových bankách a pomáhat sbírat nespotřebované potraviny od partnerů, které budou distribuovány místním charitativním organizacím.

Řekněte ne bufetům

Bufety jsou bohaté na neomezené množství předkrmů, hlavních jídel, dezertů, občerstvení a dalších pokrmů. I když si v nich každý najde něco pro sebe, koncept bufetů znamená spoustu potravinového odpadu. Nádobí na bufetových linkách se neustále doplňuje, než se vyprázdní, a na konci každé služby skončí spousta jídla v koši, přičemž podle průzkumu se více než polovina jídla vystaveného v hotelových bufetech vyhodí. Odmítnutím bufetů nepřispějete k tomuto plýtvání a snížíte poptávku po nich. 

zdroj: canva.com

Jezte to, co máte, ne to, na co máte chuť

Máte velkou chuť na konkrétní jídlo, ale víte jistě, že máte v lednici zbytky, které se do zítřka zkazí. Buďte zodpovědní – pokud nebudete schopni zkonzumovat jídlo, které už máte, než se zkazí, nechoďte si kupovat další jen proto, že na něj máte chuť. Pokud opravdu nemůžete ignorovat své chutě, pak si vzpomeňte na tip č. 6, abyste si nesnědené jídlo před odchodem zamrazili a koupili si jen to, co potřebujete (č. 5), nebo pokud jíte venku, vezměte si s sebou nádobu pro případ zbytků (č. 3).

Exit mobile version