Site icon eticky.cz

Podle nové studie asijské potravinářské společnosti nezveřejňují hlavní rizika spojená se získáváním ESG zdrojů

Podle nové studie asijské potravinářské společnosti nezveřejňují hlavní rizika spojená se získáváním ESG zdrojů

zdroj: canva.com

Společnost Asia Research and Engagement (ARE) provedla základní studii zaměřenou na úroveň zveřejňování informací předními asijskými společnostmi zabývajícími se živočišnými bílkovinami a podle jejích zjištění pouze 16 % největších organizací uvádí politiku odpovědného získávání zdrojů. Na předním místě v rámci zveřejňovaných informací o životním prostředí, sociálních aspektech a správě (ESG). To představuje značný nesoulad s očekávanými cíli udržitelnosti.

Z hlediska postupů při získávání živočišných bílkovin bylo hodnoceno 158 asijských společností kótovaných v odvětví potravinářství a nápojů, pohostinství, maloobchodu a stravování na 10 trzích. Mezi klíčové poznatky patří, že 13 % z nich přiznává používání antimikrobiálních látek a související rizika rezistence, žádná neodkazuje na odlesňování spojené s chovem zvířat a pouze 11 % uvádí dobré životní podmínky zvířat. O udržitelném získávání zdrojů v souvislosti s mořskými plody hovořilo 18 procent respondentů.

Co zjištění znamenají

Ze všech analyzovaných společností má 72 % aktivní zprávy o ESG. Bylo zjištěno, že většina těchto zpráv se vyhýbá otázkám spojeným se získáváním živočišných bílkovin a místo toho se zaměřuje na otázky, jako je spotřeba vody a energie a výběr obalových materiálů. 

„Vzhledem k tomu, že se předpokládá, že Asie bude do roku 2030 představovat 60 % nárůstu celosvětové poptávky po živočišných bílkovinách, nemohou si společnosti dovolit přehlížet dopady výroby bílkovin v rámci svých potravinových dodavatelských řetězců,“ uvedla v prohlášení Kate Blaszaková, ředitelka oddělení udržitelných bílkovin ve společnosti ARE. „Jako odběratelé bílkovin mají možnost ovlivňovat výrobní postupy, formovat poptávku spotřebitelů a hrát klíčovou roli v nezbytném přechodu na odpovědnější a udržitelnější potravinový systém.“

Jaká jsou hlavní rizika, o kterých se společnosti vyhýbají mluvit?

Chov zvířat slouží k uspokojení celosvětové poptávky po mase. Zvířata jsou chována, porážena a vyvážena zákazníkům po celém světě. Asie je předním výrobcem a dovozcem masa. V roce 2021 bylo dovezeno více než 31 miliard dolarů, zatímco v roce 2020 bylo vyrobeno 77,5 milionu metrických tun. Tato obrovská poptávka ovlivňuje problémy, jako je globální odlesňování a následné emise uhlíku.

Asie však ve velké míře selhává při zavádění politik udržitelného získávání živočišných bílkovin. Ty mají minimalizovat další odlesňování, zlepšit standardy dobrých životních podmínek zvířat a zprostředkovaně snížit riziko vzniku rezistence lidí vůči antibiotikům. 70 % kácení stromů, které již bylo zaznamenáno v Amazonii, bylo provedeno kvůli chovu zvířat. 

Evropský Unie začala zpřísňovat svá omezení

Vzhledem k tomu, že Asie zaostává v přípravě politiky odpovědného získávání zdrojů, Evropská unie již začala zpřísňovat svá omezení. Due diligence v obchodních dodavatelských řetězcích bude nyní nutně zahrnovat odpovědné získávání a vykazování ESG. 

„K takovým zprávám vzhlížíme s ohledem na souhrnné potvrzení rizik jako k prvnímu kroku k odpovědnému zveřejňování informací,“ uvedl Paul Milon, vedoucí oddělení stewardship Asia Pacific společnosti BNP Paribas Asset Management. „Ochrana lesů a zachování biologické rozmanitosti by měly být pro podniky, které odebírají živočišné bílkoviny, nejvyššími prioritami. Nečinnost by mohla vést k vážným důsledkům, a to nejen na změnu klimatu, ochranu přírody nebo nemoci, ale také přímo na společnosti. Investoři a regulační orgány stále více očekávají sladění s nově vznikajícími standardy a rámci pro zveřejňování informací o udržitelnosti, jako je například Pracovní skupina pro zveřejňování finančních informací souvisejících s přírodou (TNFD).“

Čína, Malajsie a Indonésie na odstřel

Zpráva se zaměřuje na Čínu a Indonésii jako největší asijské trhy pro spotřebu i produkci živočišných bílkovin. Přesto ani jedna z těchto zemí nezveřejnila žádné strategie získávání zdrojů. Stejně tak Malajsie a Indonésie nezohlednily normy pro dobré životní podmínky zvířat a používání mikrobů. A to i přesto, že obě země jsou velkými producenty masa tradičními zemědělskými metodami. 

Existuje však naděje. Organizace v Hongkongu a Japonsku začínají do svých strategií nákupu začleňovat odpovědné aspekty a velmi dobře si ve zprávě vedlo Thajsko, kde společnosti získaly nadprůměrné hodnocení za vykazování odpovědného získávání mořských plodů. Filipíny si ve stejné oblasti vedly hůře.

Asie produkuje 89 % všech chovaných ryb, 90 % korýšů, 58 % prasat a 35 % kuřat pro celosvětovou spotřebu masa. Je v přední pozici, aby se stala lídrem v oblasti standardů zveřejňování informací o ESG na celém světě, ale pouze v případě, že se kupující a výrobci přizpůsobí udržitelným postupům.

Exit mobile version