Site icon eticky.cz

Pět signálů, které dokazují, že konec fosilních paliv je na obzoru

Pět signálů, které dokazují, že konec fosilních paliv je na obzoru

Klimatologové a ekologičtí aktivisté již léta vyzývají k ukončení využívání fosilních paliv jako hlavní věci, které se musí stát, pokud chceme zachránit planetu. Bojovali zuby nehty proti miliardovým snahám špinavého energetického průmyslu šířit dezinformace a zasévat do veřejnosti pochybnosti o změně klimatu. Vedli kampaně na zvýšení povědomí o ničivých zdravotních, environmentálních a ekonomických důsledcích pokračující nečinnosti. Nyní se však zdá, že fosilní giganty čekají temné dny. Řekneme vám proč.

Společnost Shell dostala příkaz snížit emise o 45 %

Největšímu soukromému obchodníkovi s ropou na světě, společnosti Royal Dutch Shell, loni nizozemský soud nařídil, aby do konce desetiletí snížil emise skleníkových plynů o 45 %, což mnozí odborníci označili za „bod zlomu“ pro fosilní paliva. Bylo to vůbec poprvé, kdy byla společnost právně zavázána ke změně svých obchodních praktik a sladění své politiky s Pařížskou dohodou.

Vzpoura investorů ve společnosti ExxonMobil 

Na loňském výročním shromáždění akcionářů společnosti ExxonMobil se aktivistickému fondu Engine No. 1 podařilo shromáždit dostatečnou podporu – včetně největšího světového správce aktiv BlackRock a newyorského státního penzijního fondu. Přiměli společnost k diverzifikaci od špinavé ropy a plynu. Největší americká ropná společnost má nyní ve své dvanáctičlenné správní radě dva disidenty, kteří budou firmu hnát k odpovědnosti za opatření v oblasti klimatu.

Případ australských teenagerů proti uhelnému dolu Whitehaven zakládá povinnost péče o budoucí generace 

Osm teenagerů se obrátilo na soud, aby zabránili australské vládě schválit projekt obřího uhelného dolu Whitehaven. Federální soud sice nevydal soudní příkaz, jak teenageři požadovali, ale soudce Mordecai Bromberg souhlasil s tím, že australská ministryně životního prostředí Sussan Leyová má zákonnou povinnost nezpůsobit mladším generacím „překvapivé“ škody tím, že by nové uhelné doly zhoršovaly klimatické změny. Odborníci tvrdí, že díky tomuto případu nyní vzniká právní precedens povinnosti péče, který otevírá dveře k uplatnění nároku na náhradu škody v důsledku nečinnosti v souvislosti s klimatickou krizí. Rozšíří se tato legislativa i dál?

Vzpoura v Chevronu

Akcionáři ropného gigantu Chevron se vzbouřili proti představenstvu společnosti a 61 % z nich hlasovalo pro návrh předložený aktivistickou skupinou Follow This, který má společnost přimět ke snížení emisí uhlíku. Je to již třetí úspěšná kampaň, kterou Follow This tento měsíc koordinovala.

Světový energetický dozorčí orgán nařídil, aby se už nepoužívala nová fosilní paliva

Světový energetický dohled Mezinárodní energetické agentury (IEA) se tentokrát vyjádřil jasně a v přelomové zprávě uvedl, že pokud chceme do roku 2050 dosáhnout nulových čistých emisí, jak je stanoveno v Pařížské dohodě, nesmí se už používat žádná nová ropa, plyn ani uhlí. Od nynějška by se podle IEA nemělo investovat do projektů na fosilní paliva a do roku 2035 by se již neměly prodávat žádné spalovací motory. Navázala tak na dřívější výzvu agentury, že obnovitelné zdroje energie se v průběhu pandemie ukázaly jako jediný zdroj odolný vůči energetickým šokům.

Exit mobile version