Dopis byl napsán na podporu probíhající kampaně organizace PETA. Organizace vedená aktivisty již nějakou dobu vyvíjí tlak na společnost Starbucks, aby přestala účtovat vyšší poplatky za mléko bez živočišných produktů. McCartney svůj dopis předložil předtím, než v rámci svého posledního turné zavítal do Seattlu, rodiště společnosti Starbucks.
Beatle vynadal Starbucks
Starbucks si v současné době připočítává minimálně 70 centů navíc ke každé objednávce nápoje z bezmléčného mléka. Organizace PETA společnost vyzvala k diskriminaci těch, kteří nemohou nebo nechtějí pít živočišné mléko. McCartney se také vyjádřil.
„Moji přátelé z PETA vedou kampaň za toto,“ uvedl ve svém přímém oslovení Johnsona. „Upřímně doufám, že v zájmu budoucnosti planety a dobrých životních podmínek zvířat budete schopni tuto politiku zavést.“
McCartney zdůrazňuje, že se o cenové politice dozvěděl teprve nedávno. Vyzbrojen novou osvětou „zdvořile požádal“, aby Spojené státy následovaly příkladu britských a indických poboček Starbucks.
Historie potíží společnosti Starbucks s příplatky
McCartney není prvním velkým hitmakerem, který propůjčil svou váhu kampaním vyzývajícím společnost Starbucks, aby upustila od příplatku za rostlinné mléko. V posledních letech byly použity metodiky, které se snaží upoutat pozornost, přičemž nejpamátnější byla pravděpodobně parodie Switch4Good z prosince loňského roku.
Bylo vydáno falešné tiskové prohlášení, v němž se uvádělo, že kavárenský řetězec zruší všechny příplatky za rostlinné mléko ve snaze řešit desetiletí trvající rasismus ve stravování. Společnost Switch4Good s radostí přiznala, že tento trik vymyslela ve snaze upozornit na archaickou praxi a její znepokojivé důsledky. Do měsíce společnost Starbucks ve Velké Británii oznámila, že od příplatkové politiky skutečně upouští. Společnost se nijak nevyjádřila, aby potvrdila nebo vyvrátila, že podfuk byl katalyzátorem. K dnešnímu dni od příplatku upustilo 1 020 poboček po celém světě, ačkoli téměř 30 000 dalších se ještě musí připojit.
Poslechl Johnson?
Stručná odpověď zní ne. Předtím, než Johnson 4. dubna odstoupil, nebylo učiněno žádné oznámení o zrušení příplatků. Organizace PETA si vzala bývalého generálního ředitele na paškál a uvedla, že na rozdíl od něj si dojnice nemohou dopřát luxus šťastného důchodu.
To, že Johnson na poslední chvíli nepodnikl žádné kroky, považovali mnozí za zklamání. Jako generální ředitel se vyjadřoval k dopadu mléčných výrobků na ambice řetězce v oblasti udržitelnosti a uhlíkovou stopu. Šel ještě dál a přiznal, že až 20 % spotřebitelů si již vybralo rostlinné mléko, čímž narážel na to, že je to velká součást budoucnosti společnosti. Před svým odchodem z funkce však neudělal nic, aby to upevnil, což vedlo organizaci PETA k obvinění z prázdných slov.
Zděšení z příplatků za mléko po celém světě
McDonald’s by mohl být dalším v řadě pro dopis od celebrit. V listopadu loňského roku společnost oznámila, že do svých australských jídelních lístků zařadila ovesné mléko dodávané domácí značkou MilkLab. Oslavy však netrvaly dlouho, protože vyšlo najevo, že tato možnost bude zpoplatněna.