Site icon eticky.cz

Opalovací krémy, které poškozují útesy, mohou ohrožovat i mořskou trávu, zjistila studie

Opalovací krémy, které poškozují útesy, mohou ohrožovat i mořskou trávu, zjistila studie

zdroj: canva.com

Opalovací krém bezpečný pro útesy může chránit více než korály. Podle nového výzkumu se mnohé chemické látky z opalovacích krémů, které jsou spojovány s blednutím korálů, hromadí také ve středomořské mořské trávě.

Vědci objevili chemické látky včetně oxybenzonu a benzylidenového kafru ve stoncích Posidonia oceanica, středomořského druhu mořské trávy, který se vyskytuje u pobřeží Mallorky – oblíbené turistické destinace.

Podle vědců by nahromadění škodlivých chemických látek mohlo narušit fotosyntézu a produktivitu mořské trávy, která hraje důležitou roli ve svém prostředí.

Toxicita mořské trávy

„Tato mořská enkláva je ovlivněna činností přístavů, vypouštěním vod a cestovním ruchem,“ uvedla Dr. Silvia Díaz Cruz, spoluautorka studie publikované v časopise Marine Pollution Bulletin. „Vzhledem k tomu, že Středozemní moře je mělké, malé a velmi uzavřené, mohou koncentrace chemických látek pohlcujících UV záření dosahovat vysokých [hodnot].“

Louky tvořené Posidonia oceanica mají zásadní význam pro zdraví složitého regionálního ekosystému, který je domovem řady mořských živočichů. Mořská tráva také ukládá uhlík – což je kritická funkce v boji proti změně klimatu. Stejně tak, protože pobřežní oblasti ovlivňuje eroze, pomáhají louky mořské trávy chránit tyto oblasti před erozí.

„Pokud zjistíme, že opalovací krémy ovlivňují fotosyntézu a produktivitu mořských travin nad rámec jejich akumulace, budeme mít problém, protože tyto mořské trávy hrají důležitou ekologickou roli na pobřeží Středozemního moře,“ uvedla spoluautorka studie profesorka Nona Agawin.

Odborníci o vlivu chemických látek na opalování na korálové útesy vědí již delší dobu. Nebylo však jasné, jak brzy se tento dopad projeví. Nedávná studie na sasankách, které mají průsvitný povrch stejně jako korály, ukázala fatální následky za méně než týden.

„Stačilo šest dní, aby první sasanka, která byla vystavena oxybenzonu a ponechána v UV světle, uhynula,“ uvedla CBS. „O deset dní později byly všechny sasanky vystavené světlu mrtvé, zatímco všechny sasanky, které nebyly zasaženy UV paprsky, žily.“

Opalovací krémy, které obsahují škodlivé chemikálie, byly zakázány na místech, jako je Florida, Havaj a země Palau, kde jsou útesy životně důležité pro turistickou ekonomiku i regionální biodiverzitu.

Vliv na klima

Svou roli hraje také změna klimatu; jak planeta zachycuje více tepla a teplota oceánů stoupá, varují odborníci, že to vyvolá masové vymírání útesů v důsledku „neúnosné úrovně tepelného stresu„. Nedávný výzkum zjistil, že změna klimatu způsobuje ztrátu „paměti“ oceánů – to znamená, že teploty oceánů se budou s větší pravděpodobností podobat teplotám z předchozího dne bez ohledu na důvod této změny. To povede ke zvýšení celkové teploty oceánů rychleji, než změna klimatu vyvolá denní změny teplot v atmosféře.

Výzkum zveřejněný v březnu ukázal, že australský Velký bariérový útes – největší útesová struktura na světě – prochází již šestým masovým blednutím.

Klimatické změny jsou pro korály velmi nepříznivé,“ řekla Emily Darlingová, ředitelka ochrany korálových útesů ve Wildlife Conservation Society. „Pokud dochází k jejich bělení a odumírání každý rok nebo dva roky, mezi těmito masivními běleními prostě není dost času na to, aby korálové útesy měly nějakou šanci na smysluplnou obnovu.“

Údaje zveřejněné v prosinci loňského roku ukázaly, že mořská tráva podléhá chřadnutí stále častěji – což je rovněž důsledek změny klimatu.

zdroj: Opalovací krémy, které poškozují útesy, mohou ohrožovat i mořskou trávu, zjistila studie

Mořská tráva chřadne

„Nejenže jsme svědky častějšího propuknutí nemoci chřadnutí mořské trávy, ale jsme také svědky vážného dopadu na životně důležité zásoby živin v kořenech těchto rostlin, které jsou tak ohroženy na konci vegetačního období, což je připravuje na těžší zimu,“ uvedla spoluautorka studie Olivia Grahamová, doktorandka v oboru ekologie a evoluční biologie na Cornellově univerzitě.

Chemické látky z opalovacích krémů by mohly tento problém ještě zhoršit; každý rok se do korálových útesů dostane přibližně 4 000 až 6 000 tun opalovacích krémů.

„Pokud zjistíme, které složky opalovacích krémů jsou pro mořské trávy škodlivé,“ řekl Agawin, „pak bychom měli lépe regulovat a poskytovat alternativy, abychom ochránili návštěvníky pláží a také mořské trávy.“

Exit mobile version