Hodnocení poskytuje dobrou představu o tom, kde mohou plavci v Evropě letos v létě najít nejkvalitnější místa ke koupání. Hodnocení, které sestavila Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) ve spolupráci s Evropskou komisí, vychází z monitorování 21 859 míst ke koupání v celé Evropě. Ta zahrnují členské státy EU, Albánii a Švýcarsko v průběhu roku 2021.
Kvalita pobřežních lokalit
Podle aktualizovaného hodnocení je kvalita pobřežních lokalit obecně lepší než kvalita vnitrozemských lokalit. Tvoří dvě třetiny všech lokalit ke koupání. V roce 2021 bylo 88 % pobřežních lokalit ke koupání v EU klasifikováno jako místa s vynikající kvalitou. Zatímco u vnitrozemských lokalit to bylo 78,2 %. Od přijetí směrnice v roce 2006 podíl „vynikajících“ lokalit rostl a v posledních letech se ustálil na přibližně 88 % u pobřežních a 78 % u vnitrozemských lokalit.
„Tato zpráva je vítanou novinou pro ty z nás, kteří si rezervují zaslouženou letní dovolenou na krásných evropských koupalištích. Ať už je naším cílem řecká pláž, maďarské jezero nebo francouzská řeka, můžeme si být jisti, že naprostá většina vod ke koupání je vynikající kvality. Je to dobré nejen pro životní prostředí, pro naše zdraví, ale i pro evropskou turistiku, která se zotavuje po pandemii. Jsme odhodláni tyto standardy udržovat a dále je zlepšovat na cestě k našemu cíli nulového znečištění.“ Řekl Virginijus Sinkevičius, komisař pro životní prostředí, oceány a rybolov.
Minimální normy kvality vody
Zpráva uvádí, že v roce 2021 byly minimální normy kvality vody splněny na 95,2 % lokalit. V Rakousku, na Maltě, v Chorvatsku, Řecku, na Kypru, v Dánsku a Německu splňuje normu „vynikající“ kvality nejméně 90 % vod ke koupání.
Podíl lokalit s nevyhovující kvalitou se od roku 2013 snížil. V roce 2021 tvořily vody ke koupání se špatnou kvalitou 1,5 % všech lokalit v EU, zatímco v roce 2013 to byla 2 %. Špatná kvalita je často důsledkem krátkodobého znečištění. Zpráva zdůrazňuje, že lepší posouzení zdrojů znečištění a zavedení integrovaných vodohospodářských opatření může pomoci zlepšit kvalitu vody.
Interaktivní mapa
Spolu s letošní zprávou o stavu vod zveřejnila agentura EEA také aktualizovanou interaktivní mapu, na níž jsou znázorněny výsledky jednotlivých koupališť. K dispozici jsou také aktualizované zprávy o jednotlivých zemích a další informace o provádění směrnice v jednotlivých zemích.
Kvalita vody ke koupání v Evropě se v posledních desetiletích výrazně zlepšila díky systematickému monitorování. Řízení zavedenému na základě směrnice EU o vodách ke koupání a dalších právních předpisů EU v oblasti životního prostředí. Včetně směrnice o čištění městských odpadních vod.
Právní předpisy EU o vodách ke koupání stanoví, zda lze kvalitu vody ke koupání klasifikovat jako „vynikající“, „dobrou“, „dostatečnou“ nebo „špatnou“ v závislosti na zjištěném množství fekálních bakterií. Pokud je voda klasifikována jako „špatná“, měly by členské státy EU přijmout určitá opatření. Například zakázat koupání nebo ho nedoporučit, informovat veřejnost a přijmout vhodná nápravná opatření.