Site icon eticky.cz

Nová zpráva o klimatu dává šanci na oteplení o 1,5 °C do roku 2026 v poměru 50:50

Nová zpráva o klimatu dává šanci na oteplení o 1,5 °C do roku 2026 v poměru 50:50

zdroj: canva.com

V návaznosti na nedávnou zprávu IPCC, která naznačila, že teploty alespoň „dočasně“ překročí cíl 1,5 °C stanovený v Pařížské dohodě, Světová meteorologická organizace předpovídá, že je to pravděpodobné, a ve své nejnovější předpovědi tomu dává šanci téměř 50 na 50.

Začátkem tohoto týdne WMO uvedla, že existuje 48% pravděpodobnost, že teploty v příštích pěti letech alespoň jednou překročí hranici 1,5 °C oproti předindustriálnímu období.

„Budeme svědky pokračujícího oteplování v souladu s tím, co se očekává v souvislosti se změnou klimatu,“ uvedl v pondělním prohlášení vedoucí vědecký pracovník britské meteorologické služby Leon Hermanson, který zprávu koordinoval.

Zjištění

Nová zpráva vykazuje nárůst oproti loňské předpovědi, podle níž překonání oteplení o 1,5 °C představuje do roku 2026 pouze 40% riziko. Před deseti lety byl rizikový faktor na úrovni deseti procent.

Od konce 19. století se již teploty oteplily o 1,1 stupně. Podobně jako předpovědi IPCC může být globální hranice 1,5 stupně, kterou předpovídá WMO, dočasná. Na modelech, kde se nárůst teploty o 1,5 °C udrží po několik desetiletí, jsou předpovídány katastrofické projevy počasí související se změnou klimatu. WMO však nedokáže předpovědět, jak dlouho může nárůst teploty trvat.

Co však předpovědět může, jsou škodlivé účinky oteplování ve spojení s povětrnostními jevy, jako je La Nina, opak vzdušných proudů El Nino. Letošní rok je již druhým rokem po sobě, kdy se projevuje La Nina, která má mírně ochlazující vliv. Očekává se, že La Nina bude přetrvávat po celý letošní rok a možná až do začátku roku 2023. Vědci však tvrdí, že i přes svůj ochlazující účinek není La Nina dostatečná k tomu, aby zvrátila vliv oteplování způsobený plyny zadržujícími teplo.

Jaký vývoj se očekává

Očekává se, že póly se budou nadále oteplovat; Arktida se otepluje třikrát rychleji než zbytek planety, poznamenali vědci.

Tým meteorologů z britského Meteorologického úřadu také předpovídá 93% pravděpodobnost, že do konce roku 2026 padne nový světový rekord v nejteplejším roce, přičemž následujících pět let bude pravděpodobně nejteplejších v historii.

Zvláštní obavy vzbuzuje 22 let trvající „mega sucho“ na americkém jihozápadě. Mega sucho je definováno jako trvající nejméně dvě desetiletí. Podle studie zveřejněné na začátku tohoto roku zažívá jihozápad nejsušší podmínky za posledních 1200 let.

Očekává se, že podmínky budou pokračovat, i když v regionu nastane vlhké období. Podle hlavního autora studie, geografa Parka Williamse z Kalifornské univerzity v Los Angeles, by bylo zapotřebí několika vlhkých let, aby se region dostal ze sucha. „Je velmi nepravděpodobné, že by toto sucho mohlo být ukončeno během jednoho vlhkého roku,“ řekl.

Současné klimatické podmínky

Podle údajů z amerického monitoru sucha bylo na začátku února sucho na 95 % území západních Spojených států.

Zatímco v USA přetrvává mega sucho, v některých částech Evropy, Austrálii, Brazílii a v obvykle suché oblasti Sahelu v Africe se očekávají vlhčí podmínky, než je obvyklé.

Začátkem dubna zveřejnil IPCC třetí část své šesté výroční zprávy o změně klimatu (AR6). Tato část následovala po zprávách vydaných v září a únoru loňského roku. Dubnová zpráva analyzovala životaschopnost boje proti změně klimatu, konkrétně proti emisím, které zadržují teplo.

Lidstvo dokáže zpomalit globální oteplování

Vědci konstatovali, že lidstvo má v současné době dostatek nástrojů, aby snížilo emise natolik, aby zpomalilo globální oteplování. Vyzvali k 50% snížení emisí uhlíku a 30% snížení emisí metanu do konce desetiletí.

„Chceme-li omezit globální oteplování na 1,5 °C, je to teď, nebo nikdy,“ uvedl spolupředseda třetí pracovní skupiny IPCC Jim Skea v prohlášení, které zprávu doprovází. „Bez okamžitého a hlubokého snížení emisí ve všech odvětvích to nebude možné.“

„Změna klimatu je důsledkem více než století neudržitelného využívání energie a půdy, životního stylu a vzorců spotřeby a výroby,“ řekl Skea. „Tato zpráva ukazuje, jak nás přijetí opatření nyní může posunout směrem ke spravedlivějšímu a udržitelnějšímu světu.“

Očekává se, že závěrečná část AR6, souhrnná zpráva, bude vydána v září.

Exit mobile version