Site icon eticky.cz

Nová čínská studie uvádí, že nejprve maso a nyní i mléčné výrobky jsou spojeny s vyšším rizikem rakoviny

Nová čínská studie uvádí, že nejprve maso a nyní i mléčné výrobky jsou spojeny s vyšším rizikem rakoviny

zdroj: canva.com

V Číně provedli první hloubkovou víceletou studii zaměřenou na souvislost mezi spotřebou mléčných výrobků a výskytem rakoviny. Výsledky ukazují na vyšší riziko rakoviny jater a prsu u žen, které konzumují větší množství mléčných výrobků. 

Předchozí studie se zaměřovaly na západní země a naznačovaly, že mléčné výrobky mohou snižovat pravděpodobnost vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku, ale zvyšovat riziko rakoviny prostaty. Žádné konkrétní souvislosti s rakovinou prsu nebo jinými druhy nebyly zjištěny. Rozporuplné výsledky byly vysvětlovány různou mírou konzumace mléčných výrobků, druhy konzumovaných mléčných výrobků a schopností jednotlivců tyto výrobky metabolizovat.

Jak byla studie provedena?

Studii provedl výzkumný tým z Oxford Population Health na Pekingské univerzitě a Čínské akademie lékařských věd. Na základě údajů shromážděných od více než 510 000 osob se zabývali konkrétně tím, zda mléčné výrobky ovlivňují riziko vzniku rakoviny u Číňanů. Informace byly původně shromážděny pro studii China Kadoorie Biobank Study

Účastníky bylo 59 % žen a 41 % mužů ve věku od 30 do 79 let v deseti čínských regionech, přičemž každý vyplnil dotazník, který odhalil, jak často konzumuje určité potraviny včetně mléčných výrobků. Odtud byli respondenti rozděleni do skupin na pravidelné konzumenty mléčných výrobků (alespoň jednou týdně), měsíční konzumenty a ty, kteří mléčné výrobky nekonzumují nikdy nebo jen velmi zřídka. Účastníci byli sledováni v průměru 11 let.

Vedle konzumace mléčných výrobků byly hodnoceny i další faktory, o nichž je známo, že ovlivňují riziko vzniku rakoviny, včetně věku, bohatství, pohlaví, faktorů životního stylu a dalších již existujících onemocnění. Byly zaznamenány všechny nové případy rakoviny, včetně těch, které nebyly smrtelné. Výsledky byly zveřejněny v časopise BMC Medicine.

zdroj: canva.com

Zvyšují mléčné výrobky riziko vzniku rakoviny?

V Číně se mléčné výrobky tradičně příliš neužívají. Pouze 20 % účastníků bylo považováno za pravidelné konzumenty, 11 % je konzumovalo každý měsíc a 69 % se hlásilo ke statusu nekonzumenta. Z těch, kteří mléčné výrobky konzumovali, bylo hlavním zdrojem mléko, jehož průměrné denní množství bylo zaznamenáno v celkovém množství 38 gramů a 81 gramů u pravidelných konzumentů. Pro srovnání, průměr ve Velké Británii je 300 gramů denně.

Během studie bylo zaznamenáno 29 277 nových případů rakoviny. Největší podíl tvořila rakovina plic, následovaná rakovinou prsu u žen s 2 582 případy. Rakovina žaludku, tlustého střeva a jater zaznamenala více než 3 000 případů. U osob, které pravidelně konzumovaly mléčné výrobky, bylo zjištěno výrazně vyšší riziko rakoviny prsu a jater. S každými 50 g zkonzumovaného mléka se pravděpodobnost zvýšila o 17, resp. 12 procent. Zvýšené riziko lymfomu bylo rovněž zaznamenáno, i když ne ve významné míře. Nebyla zjištěna žádná souvislost mezi konzumací mléčných výrobků a rakovinou tlustého střeva a konečníku, prostaty ani jinými druhy rakoviny.

zdroj: canva.com

Co zjištění znamenají?

Nejčastějšími formami rakoviny v Číně jsou rakovina jater a prsu. Obě představují více než 350 000 nových případů ročně, a přestože nová studie nemůže prokázat příčinnou souvislost s konzumací mléčných výrobků, zjistily se zdravě pochopitelné souvislosti. Jedním z vysvětlení je, že růstové faktory obsažené v mléčných výrobcích mohou urychlovat množení buněk. Ženské hormony obsažené v kravském mléce byly již dříve označovány za látky s potenciálním vlivem na riziko vzniku rakoviny prsu, zatímco tuky v něm obsažené by mohly mít vliv na pravděpodobnost vzniku rakoviny jater.

Další komplikací je, že většina Číňanů nedokáže účinně metabolizovat mléčné výrobky kvůli nedostatku laktázy, enzymu, který štěpí cukr laktózu obsažený ve všech běžných mléčných výrobcích. To může vést k procesu, při kterém se mléčné výrobky rozkládají na základní složky, které mohou rovněž ovlivnit riziko vzniku rakoviny. To představuje stále větší problém, protože spotřeba mléčných výrobků v Číně roste.

„Toto byla první rozsáhlá studie, která zkoumala souvislost mezi mléčnými výrobky a rizikem rakoviny u čínské populace,“ uvedla ve svém prohlášení Dr. Maria Kakkoura, nutriční epidemioložka z Oxford Population Health a hlavní autorka studie. „K potvrzení těchto současných zjištění, zda jsou tyto souvislosti příčinné, a prozkoumání možných základních mechanismů, které se na nich podílejí, jsou zapotřebí další studie.“

Strava živočišného původu pod drobnohledem

Průměrná denní spotřeba masa v Číně je dvakrát vyšší než doporučených 40 až 75 gramů denně. Vedle znečištění čpavkem, které produkce masa v takovém množství způsobuje a které má za následek 90 000 úmrtí ročně, je téměř jisté i zvýšení rizika rakoviny.

V lednu letošního roku vydala Evropská unie zprávu, která spojuje konzumaci červeného masa s rizikem vzniku rakoviny. V důsledku toho Komise EU vyčlenila rozpočet ve výši 170 milionů eur na podporu ekologických potravinových systémů, v nichž se výrazně omezí nebo vyloučí červené a zpracované maso.

zdroj: canva.com
Exit mobile version