Velká Británie zdvojnásobuje počet dobíjecích stanic pro elektromobily. Tedy více než zdvojnásobuje. V rámci strategie v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, jejímž cílem je rozšířit infrastrukturu pro elektromobily, plánuje do konce desetiletí zvýšit počet nabíjecích míst na 300 000.
Více dobíjecích stanic a zákaz prodeje motorových vozidel
Nejnovější snaha o přidání dobíjecích stanic pro elektromobily navazuje na dříve oznámený fond. Ten vyčlenil 1,25 miliardy dolarů na vybudování sítě na anglických dálnicích do roku 2035. Na konci února jezdilo po britských silnicích něco málo přes 400 000 elektromobilů. K dispozici bylo ale jen asi 29 600 nabíjecích stanic.
Díky dodatečným finančním prostředkům plánuje Velká Británie vybudovat další nabíjecí uzly a pouliční nabíječky. Nové finanční prostředky pomohou s instalací těchto dobíjecích míst, zatímco menší část bude použita na zvyšování kvalifikace a najímání pracovníků, kteří budou moci udržovat rostoucí síť. Nový cíl Velké Británii také pomůže připravit se na rok 2030, kdy má být zakázán prodej automobilů s benzinovými a naftovými motory.
„Bez ohledu na to, kde žijete, ať už v centru města nebo na venkově, na severu, jihu, východě nebo západě země, podpoříme přechod na elektrický pohon a zajistíme, aby v tomto procesu nikdo nezůstal pozadu,“ řekl ministr dopravy Grant Shapps.
Elektromobily jsou dražší na pořízení, ale jejich provoz a údržba levnější
Ministerstvo dopravy se nezdá být příliš znepokojeno rostoucími cenami elektrických vozidel. Tesla, Rivian a další výrobci elektromobilů museli v posledních týdnech zvýšit ceny svých vozidel, protože cena niklu – klíčového materiálu pro výrobu baterií pro elektromobily prudce vzrostla. Tesla také uvedla, že kvůli inflaci musela zvýšit ceny v celé své nabídce o 5 až 10 %. Přesto se podle ministerstva náklady na vlastnictví elektromobilu v dlouhodobém horizontu řidičům vyplatí.
„Elektromobily stále těží z nižších nákladů na palivo, provoz a údržbu než jejich benzinové a naftové ekvivalenty a strategie doufá, že povzbudí řidiče v celé zemi, aby přešli na elektrický pohon,“ uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení a dodalo, že očekává, že výrobní náklady nakonec klesnou.
USA chce do roku 2030 instalovat 500 000 dobíjecích stanic
Velká Británie není ve svých ambicích v oblasti sítě nabíjecích stanic pro elektromobily sama. Spojené státy si stanovily cíl instalovat do roku 2030 500 000 dobíjecích stanic. Bidenova administrativa letos vyčlenila 5 miliard dolarů pro všechny státy, Portoriko a Washington na vybudování sítě nabíjecích stanic pro elektromobily, která by zajistila, že nikdo nebude od stanice vzdálen více než 50 mil. Cílem je snížit obavy z hledání nabíječek a urychlit zavádění elektromobilů. Více informací o tom, jak chtějí státy s těmito penězi naložit, se dozvíme v srpnu, kdy musí vlády předložit plán.
Zapojuje se i Starbucks
Do hry o dobíjecí sítě pro elektromobily vstupují také některé společnosti. Starbucks (ano, Starbucks) spolupracuje s Volvem na vytvoření nabíjecí sítě pro elektromobily a Porsche buduje vlastní exkluzivní nabíjecí síť. Veřejná nabíjecí síť by se mohla brzy objevit i ve Spojených státech, a to s nabíjecími stanicemi, u kterých budete chtít trávit čas.