Hladina moří v této oblasti stoupá přibližně dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr. Od roku 1950 stoupla hladina vody na pobřeží New Yorku o 22 cm a do konce století by se mohly velké bouřkové přívaly vyskytovat až čtyřikrát častěji než nyní. Jedná se o kombinaci stoupající hladiny moří a hurikánů, které se v důsledku změny klimatu zintenzivňují.
Váha jako 40 milionů slonů
K pokračujícímu trendu přispívá objem newyorské infrastruktury. Vědci spočítali, že budovy města, mezi něž patří slavná Empire State Building a Chrysler Building, váží celkem 1,68 bilionu liber (7,64 bilionu kilogramů). Taková hmotnost podle vědců odpovídá zhruba váze 140 milionů slonů.
Tato hmotnost tlačí na směs různých materiálů v newyorském podloží. Mnoho z největších budov se nachází na pevném podloží, jako jsou břidlice, ale je zde také směs písků a jílů, které byly navršeny. To přispívá k efektu sedání, který se vyskytuje na většině východního pobřeží Spojených států.
New York byl už v minulosti klimatickou krizí přímo zasažen. V roce 2012 zasáhl New York hurikán Sandy, který zaplavil části metra a způsobil rozsáhlé škody včetně výpadků elektřiny. V roce 2021 zaplavil části města hurikán Ida a způsobil utonutí několika lidí. Podle vědců obě události zhoršily účinky globálního oteplování.