Site icon eticky.cz

Mechanismus proof-of-work bitcoinu je klimatickou katastrofou. Ekologické skupiny mají nápravu.

Mechanismus proof-of-work bitcoinu je klimatickou katastrofou. Ekologické skupiny mají nápravu.

zdroj: canva.com

Kdyby se bitcoinu podařilo zchladit celou tu věc s „využíváním velkého množství energie k těžbě magických internetových peněz“, bylo by to skvělé. To je poselství, které některé ekologické skupiny předkládají v rámci nové kampaně tlačící na bitcoinovou komunitu, aby se změnou kódu očistila.

#ChangeTheCode přitlačí na velké bitcoinové investory znečišťující planetu

Greenpeace USA, Environmental Working Group a další organizace zahájily v letošním roce kampaň nazvanou #ChangeTheCode (Změňte Kód), která se snaží přitlačit na bitcoinové investory. Kryptoměna v současné době spoléhá na proces proof-of-work, který staví těžaře do vzájemné konkurence. Tento mechanismus těžaři používají k potvrzování a zaznamenávání kryptografických transakcí, čímž zajišťují vyšší úroveň bezpečnosti, ale zároveň si vybírá velkou klimatickou daň kvůli množství spotřebované energie a souvisejícím emisím uhlíku. Existují jiné možnosti, včetně proof of stake, které spotřebovávají mnohem méně energie.

Uskutečnění tohoto přechodu čelí obrovským výzvám vzhledem k tomu, že by se tím mnoho těžebních operací stalo zastaralými, což by v podstatě znamenalo, že by operace držely spoustu uvízlých aktiv v podobě těžebních zařízení, elektráren a další infrastruktury. Kampaň si tuto výzvu uvědomuje, a proto se zaměřuje spíše na velké investory než na těžaře.

„Kdyby se jen 30 lidí – klíčových těžařů, burz a vývojářů jádra, kteří vytvářejí a přispívají do kódu Bitcoinu – dohodlo, že znovu vynaleznou těžbu proof-of-work nebo přejdou na protokol s nízkou spotřebou energie, Bitcoin by přestal znečišťovat planetu,“ napsaly skupiny.

Co největší podpora proof-of-stake

Skupiny zveřejňují inzeráty v několika publikacích, včetně deníků Journal a New York Times, zaměřené na milovníky kryptoměn, jako jsou Elon Musk a Jack Dorsey. Spoluzakladatel společnosti Ripple Chris Larsen financoval kampaň příspěvkem ve výši 5 milionů dolarů, ačkoli v tomto úsilí společnost Ripple nezastupuje. „Je důležité, aby každý, kdo má možnost jednat, jednal,“ řekl deníku Wall Street Journal Michael Brune ze Sierra Clubu, který kampani radí. „Nemůžete ignorovat, že se nacházíme v klimatické nouzi.“

Těžaři bitcoinů hledají co nejlevnější zdroje elektřiny, aby maximalizovali zisky. To však často znamená spoléhat se na špinavé formy energie nebo, jak to dělá stále více těžařů, převzít staré elektrárny na fosilní paliva a vertikálně integrovat těžební operace. Rostoucí uhlíková stopa bitcoinu ukazuje, jak rizikové je pokračovat v používání proof of work, pokud nebudou existovat přísnější ekologické předpisy.

Samotná změna kódu není nijak náročná. Technicky to může udělat kdokoli, protože kód bitcoinu je otevřený, ale je k tomu potřeba konsenzus téměř celé sítě. To je záměr – poskytuje to další vrstvu ochrany – ale také to znamená, že proces je dlouhý a náročný. Není to však nemožné.

Přechodem na proof of stake lze snížit spotřebu energie až o 99 %

Ethereum právě přechází z proof of work na proof of stake, což sníží jeho spotřebu energie odhadem o 99 %. Skupiny, které za kampaní stojí, doufají, že příznivci bitcoinu se vydají podobnou cestou. Jiné kryptoměny již jako mechanismus konsensu používají proof of stake a ukazují, že může být bezpečný, rychlý a spolehlivý.

Exit mobile version