Site icon eticky.cz

Konzumace červeného masa vede k 22% zvýšení rizika kardiovaskulárních onemocnění

Konzumace červeného masa vede k 22% zvýšení rizika kardiovaskulárních onemocnění

Přemýšlíte nad veganstvím? Máme pro vás důvod navíc. Vědci provedli nový výzkum, který uvádí zajímavé souvislosti. Chemické látky vznikající ve střevech po konzumaci červeného masa se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění.

Konzumace červeného masa

Trimethylamin N-oxid (zkráceně TMAO), který je produkován střevními mikroby při trávení masa, byl již spojován s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Výzkum v roce 2019 zjistil, že každodenní konzumace červeného masa ztrojnásobuje množství chemických látek souvisejících se srdečními chorobami a zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Nový výzkum zkoumá vliv TMAO a souvisejících metabolitů, které pocházejí z vysokého množství chemické látky L-karnitin obsažené v některých druzích masa, na kardiovaskulární zdraví. Výsledky byly zveřejněny v odborném časopise American Heart Association’s Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology.

Většina pozornosti věnované příjmu červeného masa a zdraví se soustředí na nasycené tuky ve stravě a hladinu cholesterolu v krvi,„. Uvedl spoluautor studie doktor Meng Wang, postdoktorand na Friedmanově škole výživových věd a politiky na Tuftsově univerzitě v Bostonu. „Na základě našich zjištění mohou být užitečné nové intervence zaměřené na interakce mezi červeným masem a střevním mikrobiomem. Ty nám pomohou najít způsoby, jak snížit kardiovaskulární riziko.

Vzorky téměř 4 000 dospělých osob

Vědci zkoumali vzorky krve téměř 4 000 dospělých osob, které se zúčastnily studie CHS (Cardiovascular Health Study) z let 1989-1990. Účastníci na začátku studie netrpěli kardiovaskulárním onemocněním a po celou dobu trvání studie odpovídali na dotazníky zaměřené na potraviny. Nedávná analýza se zabývala rizikem kardiovaskulárních onemocnění u účastníků, kteří konzumovali různé množství a druhy živočišných bílkovin včetně červeného masa, zpracovaného masa, ryb, kuřecího masa a vajec.

Rizika spojená s červeným masem

Podle výsledků studie platí, že čím větší byla celková spotřeba masa, tím větší bylo riziko kardiovaskulárních onemocnění. Konkrétně červeného a zpracovaného masa. Na  každou 1,1 porce červeného masa se riziko kardiovaskulárních onemocnění zvýšilo o 22 %.

Výzkumníci byli schopni vyvodit, že zvýšené množství TMAO a příbuzných metabolitů v krevních vzorcích se na zvýšeném riziku podílí asi deseti procenty. Významnější souvislost mezi červeným masem a kardiovaskulárními chorobami vykazoval také krevní cukr a zánět.

Je třeba se zaměřit na výzkum, který by lépe porozuměl potenciálním zdravotním účinkům L-karnitinu a dalších látek obsažených v červeném mase. Jako je hemové železo, které je spojováno s diabetem 2. typu než se zaměřovat pouze na nasycené tuky,“ uvedl Wang.

Tato studie není první, která dává červené maso do souvislosti se zdravotními problémy. Světová zdravotnická organizace klasifikovala zpracované maso jako karcinogen. Podle časopisu Diabetes Journal je strava s vysokým obsahem červeného a zpracovaného masa spojena se zvýšeným rizikem cukrovky 2. typu, kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny, zejména rakoviny tlustého střeva, a úmrtnosti ze všech příčin.

Exit mobile version