Site icon eticky.cz

Jsou kondomy šetrné k životnímu prostředí? & Další (zelené) otázky týkající se bezpečného sexu

Jsou kondomy šetrné k životnímu prostředí? & Další (zelené) otázky týkající se bezpečného sexu

zdroj: canva.com

Kondomy pomáhají chránit před otěhotněním a mnoha pohlavně přenosnými infekcemi, jsou relativně levné a běžně dostupné. Nicméně pokud jde o uvědomění si dopadu na životní prostředí v každém aspektu našeho každodenního života, je důležité zabývat se otázkou, zda používání kondomů, které jsou ze své podstaty výrobkem na jedno použití, může negativně přispívat k již tak zhoršující se situaci na naší planetě. Jsou kondomy šetrné k životnímu prostředí? 

Ročně se vyhodí 5 miliard kondomů

Odhaduje se, že se ročně zakoupí a vyhodí 5 miliard kondomů, a je tedy zřejmé, že kondomy jsou významným zdrojem odpadu, který je třeba řešit. Víme, že můžete mít otázky, od toho, jaký je skutečný dopad používání kondomů, až po to, jaké etické a ekologické alternativní výrobky jsou k dispozici, a proto jsme se rozhodli, že vám na některé z nich pomůžeme odpovědět.

Jak moc jsou kondomy nešetrné k životnímu prostředí? 

Latexové kondomy

Většina běžných značek kondomů je skutečně biologicky nerozložitelná a všechny kondomy se musí po jednorázovém použití vyhodit. Je to proto, že mnoho značek obsahuje jako složku latex. Ačkoli latex může být přirozeně získáván ze stromů, typické latexové kondomy nejsou vyráběny ze 100% čistého přírodního kaučuku, aby byly kondomy co nejtenčí a nejpohodlnější. Místo toho mohou obsahovat směs latexu získaného z přírodního kaučuku a syntetického latexu zvaného polyizopren, který rovněž není biologicky odbouratelný.

Polyuretanové kondomy

Některé další značky na běžném trhu vycházejí vstříc těm, kteří mohou být alergičtí nebo citliví na latex. Tyto značky mohou používat polyuretan, což je druh biologicky nerozložitelného plastu, k jehož výrobě je zapotřebí ropa, která významně přispívá ke globálnímu oteplování skleníkovými plyny. Jsou sice užitečnou alternativou pro alergiky na latex, ale to znamená, že jsou náročnější na emise uhlíku a také jsou zdrojem odpadu. 

Další látky v kondomu

Oba tyto hlavní typy jsou navíc zatíženy stabilizátory, konzervačními látkami a tužidly, což může vést k dalšímu zhoršenému rozkladu kondomů po jejich použití a likvidaci. Běžné kondomy navíc často obsahují kasein, vedlejší živočišný produkt získávaný z mléka nebo kozího mléka, což znamená, že nejsou vhodné pro vegany a nejsou ani cruelty-free.

Existují ekologické značky kondomů?

Existují značky, které vyvinuly ekologičtější typy kondomů, které jsou biologicky odbouratelné. Sustain Natural je například ekologická, etická značka kondomů bez toxinů, která používá fairtradový přírodní latex, neobsahuje nitrosamin (složku přítomnou v mnoha kondomech, která je spojována s karcinogenními účinky), je balena do recyklovatelného papíru a 10 % jejího zisku jde na organizace zabývající se zdravím žen.

Mezi další udržitelné značky kondomů patří HANX, gynekology schválená značka veganských a biologicky odbouratelných kondomů využívajících fairtradový kaučuk, a Fair Squared, veganská značka kondomů, která rovněž používá přírodní latex a fairtradový kaučuk. Fair Squared byly navíc testovány podle nejvyšší možné mezinárodní normy ISO 4074, což je zárukou bezpečnosti a kvality jejich kondomů.

Jak jsou na tom dámské kondomy? 

Také jiné typy kondomů mohou být pro planetu udržitelnější sázkou. Dámské kondomy neboli „vnitřní“ kondomy jsou sice vyrobeny ze syntetické pryžové složky zvané nitril, což znamená, že nejsou biologicky rozložitelné, ale některé studie naznačují, že je lze při správném zacházení několikrát bezpečně použít. Vědecké studie zjistily, že při správných metodách mytí, sušení a opětovného mazání lze vnitřní kondomy bezpečně několikrát opakovaně použít, což prodlouží životnost výrobku, než bude nutné jej zlikvidovat.

Přírodní verze kondomu

Za ekologickou volbu lze považovat tradičnější přírodní verzi kondomu, která se používá již léta – kondomy z jehněčí kůže, ačkoli nejsou absolutně vhodné pro vegany. Jak by název napovídal, jsou vyrobeny ze střev ovcí, a jsou tedy skutečně biologicky rozložitelné. Kromě toho, že nejsou vhodné pro vegany, však kondomy z jehněčí kůže neposkytují ochranu proti pohlavně přenosným chorobám. Je to proto, že póry materiálu sice mohou blokovat spermie, ale nejsou dostatečně malé na to, aby blokovaly většinu typů pohlavně přenosných chorob, včetně viru HIV.

Jak mohu kondomy zodpovědně zlikvidovat?

Bez ohledu na to, pro jaký typ kondomu se rozhodnete, je zásadní, abyste kondomy nesplachovali do záchodu. Takový postup může mít ničivé následky pro kanalizaci, vodní toky a vodní organismy. Všechny kondomy by měly být zodpovědně vyhozeny do koše. A to včetně biologicky rozložitelných, přírodních a beztoxinových typů, které se pak budou moci bezpečně rozložit na skládkách. 

A co jiné alternativy antikoncepce? 

Mužské a ženské kondomy zůstávají jednou z nejspolehlivějších metod ochrany před pohlavně přenosnými chorobami a zabránění otěhotnění a odborníci se skutečně shodují, že jsou obvykle lepší než jiné antikoncepční metody, které jsou založeny na hormonech. Mezi ně patří antikoncepční pilulky, náplasti a kroužky, které jsou spojovány s různými negativními účinky na naše tělesné zdraví a pohodu.

Exit mobile version