Začněme tím nejjednodušším krokem – kontrolou kapajících kohoutků a toalety. Tímto způsobem můžete ušetřit 24 až 150 litrů denně. Jako skvělý nápad se také ukázala výměna kohoutků za dva s pákovými bateriemi, díky nimž lze rychleji a snadněji regulovat teplotu a množství vody.
Koupelna
Měli byste se raději sprchovat než koupat ve vaně. Ušetříte tak téměř třetinu vody ve srovnání s plnou vanou. Vyplatí se také investovat do úsporné sprchové hadice. Ta ušetří čtyřčlenné rodině asi 26 000 litrů vody, 60 % energie spotřebované na její ohřev a nejméně 4 500 Kč ročně.
Pozornost si zaslouží také opětovné využití šedé vody. Tak se označuje neznečištěná odpadní voda (z mytí nádobí, po sprchování), kterou lze shromažďovat, čistit a dále využívat v domácnosti, například ke splachování toalet nebo zalévání květin. Šedá voda je srovnatelná s dešťovou vodou.
Kuchyň
V kuchyni je šikovným pomocníkem při šetření vodou myčka nádobí. Při jejím použití se spotřebuje asi 20 litrů vody ve srovnání s ručním mytím, které spotřebuje zhruba o 50 litrů víc. Myčku zapínejte pouze tehdy, když je zcela plná. A pokud myčku nemáte, myjte nádobí ve dřezu naplněném vodou a poté ho krátce opláchněte.
Omyjte zeleninu a ovoce v misce s vodou, kterou pak použijte k zalévání květin v domácnosti.
Napadají vás další užitečné tipy?