Site icon eticky.cz

Je to čisté palivo, ale vodík může zesílit škodlivé účinky metanu, zjistila studie

Je to čisté palivo, ale vodík může zesílit škodlivé účinky metanu, zjistila studie

zdroj: canva.com

Vodík je považován za udržitelnou alternativu k fosilním palivům na bázi uhlíku, ale nový výzkum ukazuje, že možná není takovým řešením, jak se o něm mluví.

Po nedávné zprávě IPCC, která vyzývá k plošnému snížení emisí, nová studie zjistila, že vodík může být stejně problematický jako fosilní paliva, která má nahradit.

Podle nové studie financované britskou vládou má vodík potenciál způsobit oteplování, které je 11x škodlivější než emise CO2.

Studie identifikovala problémy s fugitivními emisemi vodíku, který má při uvolňování do atmosféry potenciál interagovat s jinými plyny a vyvolávat oteplovací účinky. Nová studie uvádí, že potenciál oteplovacích účinků je dvakrát vyšší než předchozí odhady.

Rizika spojená s metanem

Zvláštní obavy vzbuzuje vliv na metan, plyn, který zachycuje teplo více než oxid uhličitý. Ve své poslední zprávě IPCC vyzval k 30% snížení emisí metanu.

Když vodík interaguje s atmosférickým metanem, prodlužuje životnost tohoto silného plynu. Je to škodlivý plyn, ale má kratší životní cyklus než CO2. Pokud by se však vodík používal dlouhodobě, mohl by být stejně nebezpečný, ne-li nebezpečnější než uhlík.st v oblasti cílů a rizik snižování dopadů na klima.

Výzkumníci upozorňují, že úsilí o odstranění uhlíku z atmosféry je v plném proudu, ale pro metan nebo vodík existuje mnohem méně čisticích prostředků.

Vodík také zvyšuje koncentraci troposférického ozonu a vodní páry ve stratosféře, což zvyšuje tzv. radiační sílu, která může způsobit nárůst teploty.

S vodíkem jsou spojena i další rizika. Vědci uvádějí, že vzhledem k tomu, že vodík je menší a hořlavější než metan, je sám o sobě látkou, která otepluje klima.

Komunální rizika

Podniky veřejných služeb sledují vodík jako udržitelný zdroj energie, ale protože tento plyn může způsobit výbuch, představuje problém. Plynárenské společnosti, které chtějí přejít na vodík, by potřebovaly modernizaci distribučních systémů, aby se vodík nemohl hromadit. Jeho menší velikost molekul to ztěžuje.

Stejný problém by se mohl týkat domácích spotřebičů, které jsou v současnosti optimalizovány pro zemní plyn. V současnosti většina z nich nedokáže zpracovat více než 20 % vodíku, což znamená, že výrobci by museli vyvinout nové modely pecí, ohřívačů vody, sporáků a sušiček i průmyslových zařízení. Spotřebiče by se musely vyměnit dříve, než by energetické společnosti mohly zvýšit podíl vodíku ve svých směsích nad 20 %. U všech spotřebičů, které by nebyly vyměněny, by hrozilo nebezpečí výbuchu.

Zdroj čistého paliva

Navzdory rizikům výzkumníci neobhajují vzdát se alternativního paliva. Mohla by pomoci snížit emise v automobilech a lodích i letadlech, mimo jiné v odvětvích závislých na fosilních palivech.

Zpráva vysvětluje, že „zvýšení ekvivalentních emisí CO2 na základě 1% a 10% míry úniku H2 kompenzuje přibližně 0,4 %, resp. 4 % celkového snížení ekvivalentních emisí CO2″, takže i za předpokladu nejhoršího scénáře úniku je to stále obrovské zlepšení.

„Zatímco přínosy plynoucí z ekvivalentního snížení emisí CO2 výrazně převažují nad nevýhodami plynoucími z úniku H2,“ pokračuje, „jasně ukazují, jak je důležité kontrolovat únik H2 v rámci vodíkového hospodářství.“

Exit mobile version