Site icon eticky.cz

Je jóga pro každého? Lucie Martinová o její cestě k józe a Ájurvédě

Lucie Martinová: o její cestě k józe a Ájurvédě

Kdo je Lucie Martinová?

„No, myslím, že to je náš celoživotní úkol. Neustále zjišťovat, kdo vlastně jsme. A nevím, jestli to už vlastně vím. Mám zatím představu.“

Lucie je podle jejích slov především maminkou tří úžasných dětí a manželkou skvělého muže. Vystudovala sociální práci, ale nyní se již několik let věnuje józe a Ájurvédě.

„Jsem lektorka a současně celoživotní studentka a praktikantka jógy a moudré Ájurvedy. Pomáhám lidem najít cestu ke zdravému tělu, klidné mysli a k sebelásce skrze praxi jógy, meditaci, ájurvédský životní styl a stravu. Neučím jógové pozice ani obecné stravovací pravdy, učím ženy uvědomit si svou jedinečnost, porozumět si, a krok za krokem vybudovat svou každodenní jógovou praxi a návyky, které jim prospívají a dělají jejich život harmonickým.“

Jóga byla láska na první pohled…

„Na svou první lekci jógy jsem se dostala omylem, šla jsem totiž původně na aerobik.“

Jóga si ji ale naprosto získala. Cestu k ní si našla během svého prvního těhotenství před třinácti lety.

..kdy už jsem s bříškem nechtěla poskakovat a příliš se vyčerpávat. Měla jsem chuť miminko jen lehce pohoupat a najít takový způsob pohybu, ve kterém mi bude jako těhotné ženě
dobře. Jóga to splňovala.“

Když pak byly jejímu synovi dva roky, rozhodla se udělat si instruktorský kurz.

„No a pak už se jen moje láska k józe prohlubovala a sílila. Prošla jsem kurzy českých i zahraničních učitelů jógy a moje vzdělávání je nikdy nekončící cestou.“

A co je vlastně ta Ájurvéda?

„Jóga a Ájurvéda jsou dvě neoddělitelné disciplíny. Říká se, že to jsou sestry. Samozřejmě, že mohou fungovat i odděleně, ale jejich fúze jen umocňuje jejich účinek. Ájurvéda hodně cílí na prevenci zdraví, dává nám srozumitelné a stovkami let ověřené návody, jak o sebe pečovat, abychom byli zdraví a spokojení. Jóga je zaměřená především na péči o naši mysl a také o fyzické tělo. Všechno spolu navzájem souvisí a nejde to oddělit. To je také podstatou slova JÓGA – spojení. Ájurvéda je v doslovném překladu „věda o dobrém životě“ nebo také „věda dlouhověkosti“. Když studuji Ájurvédu, je to jako návrat domů, k tomu, co jsem vždy uvnitř cítila, že je pro mě dobré.“

Ájurvéda v kuchyni.

Každé jídlo může být ájurvédské, pokud je vařeno čerstvě, s láskou, z dobrých lokálních a sezónních surovin. (…) Daleko důležitější ale pro mě je třeba to, že jíme vždy v sedě u jednoho stolu. Nemáme u jídla puštěnou televizi ani v rukách telefony. Neřešíme u jídla problémy. Učím je „udělat si hlad“ na jídlo a nemlsat mezi hlavními jídly. Nepít ledovou vodu k jídlu a vyhýbat se těžce stravitelným kombinacím jídel. To je podle mě daleko podstatnější než to, jestli je jídlo ájurvédské.“

Cítit se dobře. To je podstata života.

„Vycházím z principů jógy i Ájurvédy ve svém každodenním životě, ale ne proto, že „by se to mělo“, ale zkrátka proto, že mám praxí ověřeno, že mi to funguje a dělá dobře. Ájurvéda nám dává jakási doporučení pro to, jak si uspořádat den, naše činnosti, aktivity, ale také třeba sebe-pečující rituály, cvičení či jídlo, aby to bylo v souladu s přirozenými energiemi a fázemi dne a aby nás to v životě podporovalo. Říká tomu „dinačarja“. Také dává doporučení týkající se naší výživy. Ani ne tak co jíst, ale spíš JAK to jíst. Tak těch se držím, protože vnímám, že je to něco, co je pro naše tělo opravdu přirozené a dělá mu to dobře.“

Na podložku se Lucie staví prakticky každý den ráno. Bere to jako malý rituál. Někdy stráví cvičením a meditací deset minut, jindy hodinu.

Jóga a děti

„Spoustu lidí si myslí, že děti k józe vedu nějak systematicky. Tak to ale není. Jóga je součástí mého života. Oni mě každodenně na podložce vidí. Vidí, jak já i manžel praktikujeme meditaci, pranayamu (dechová cvičení) nebo praktikujeme pozice. (…) Když chtějí cvičit se mnou, mohou. Ale nenutím je. Většinou si hrají někde v mé blízkosti, případně přímo na mé podložce. Někdy si trochu povzdechnu, že nemám na jógu potřebný klid ani čas. Ale to je život. A moje děti jsou jeho nádhernou součástí. Jóga je život.“

Lucie doufá, že si děti k józe sami cestu najdou.

„Zrovna včera, když ten nejstarší a prostřední syn odcházeli do školy a školky, tak jsem právě usedala na podložku. Ten starší toho mladšího popoháněl a byl trochu hlasitý. A ten mladší mu říká: „Nekřič, to nevidíš, že maminka cvičí?“ Tak to mě opravdu pobavilo…“

Základem péče o zdravé tělo je pozitivní vztah k sobě samému

„Bohužel…mít se rád nás většinou nikdo neučil. A přitom to je opravdu velmi určující v tom, jak se nám se sebou samými žije. Vždyť naše tělo dělá každou jednu vteřinu vše pro to, aby nás udrželo zdravé, abychom se cítili dobře. A my mu to občas dost ztěžujeme, a ještě jsme na něj naštvaní, že je takové a makové. Tělo je takovým „dopravním prostředkem“ pro duši. Díky němu můžeme tenhle život žít, cítit, vnímat, vidět, slyšet, ochutnávat. To je úžasné! A navíc…je to jediné místo, kde budeme žít celý náš život. Jiné už nedostaneme. Tak proto je potřeba pečovat o ten nejdůležitější vztah v našem životě – vztah k sobě.“

Je jóga pro každého?

Podle Lucie staré texty říkají, že jóga je opravdu pro každého. Zdravé i nemocné, mladé i staré, chudé i bohaté. Jen není pro lidi líné.

„Z módních časopisů nebo Instagramu můžeme mít představu, že jóga je to, že stojím hodiny na hlavě, na rukou nebo že se zamotám do preclíků. O tom to ale vůbec není. Každá pozice má varianty tak, aby ji mohl udělat každý. A to že nějakou pozici neuděláme, nevypovídá o tom, jaký člověk jsme. Jóga byla původně meditační praxí. Ale pro to, abychom mohli v klidu sedět aspoň po dobu několika minut, aniž by nás naše vlastní tělo obtěžovalo, je potřeba určité fyzické síly i pružnosti.“

Cvičení ásan je podle Lucie skvělou protiváhou k dnešnímu způsobu života, kdy přes den často sedíme u počítačů. Vede nás také k větší pozornosti a citlivosti k sobě samým, k sebeúctě a sebelásce. Na lekci jógy se můžete za Luckou stavit v Poděbradech. Zajímá vás víc? Mrkněte na její webové stránky.

 

Exit mobile version