Site icon eticky.cz

Je Garnier Cruelty free, veganský a udržitelný?

Je Garnier Cruelty free, veganský a udržitelný?

zdroj: canva.cz

Garnier není u všech produktů šetrný ke zvířatům

V roce 2021 získala společnost Garnier certifikaci Cruelty Free International Leaping Bunny Program. Uvedla na trh řadu vegansky šetrných výrobků, dokonce balených do recyklovaných plastových lahví nebo recyklovatelného kartonu. Díky systému označování dopadu výrobků na životní prostředí umožňuje relativně snadné nakupování udržitelným způsobem. Oficiální akreditace znamená, že i 500 dodavatelů značky musí splňovat vysoké standardy programu.

Garnier však není certifikován programem Leaping Bunny. Například v USA a nebyl hodnocen organizací PETA Beauty Without Bunnies. Vlastní ji kosmetický gigant L’Oréal, který je na seznamu PETA „dělá testování na zvířatech“. Přestože společnost L’Oréal tvrdí, že netestuje výrobky ani složky na zvířatech, výrobky L’Oréal se hojně prodávají v Číně, kde se až do roku 2021 musela kosmetika a výrobky osobní péče testovat na zvířatech.

L’Oréal se označuje za „nejaktivnější společnost, která již více než 10 let spolupracuje s čínskými úřady a vědci na tom, aby byly uznány alternativní metody testování. Chtějí, aby se kosmetické předpisy mohly vyvíjet směrem k úplnému a definitivnímu odstranění testování na zvířatech“.

Veganská nabídka „Vegan formula“ od Garnier

Ačkoli Garnier není plně veganský, nabízí řadu veganských produktů. Dosud celé řady Whole Blends, Fructis a Green Labs pro péči o vlasy a pleť neobsahují živočišné produkty a vedlejší výrobky. Veganské výrobky se jasně označují na webových stránkách a logem „Vegan Formula“ na obalu.

Mezi živočišné produkty, které mohou být přítomny v produktech Garnier neuvedených jako veganské, patří včelí vosk, med a glycerin.

Kontroverzní složka slída, která je dlouhodobě spojována s dětskou prací a nebezpečnými pracovními podmínkami v Indii, je obsažena v několika produktech Garnier včetně barev na vlasy a péče o pleť SkinActive. Samotná značka se k používání slídy veřejně nevyjádřila, ale její mateřská společnost uvedla, že tuto složku stále získává z Indie.

Skupina L’Oréal se domnívá, že „ukončení používání indické slídy by situaci v regionu ještě více oslabilo“. Proto se místo přesunu svých aktivit mimo Indii stala zakládajícím členem iniciativy Responsible Mica Initiative, koalice, která se zavázala, že slída bude v Biháru a Džhárkhandu vyráběna zodpovědně, udržitelně a bez dětské práce.

Slída je jednou z ingrediencí, kterou se L’Oréal zabývá v rámci svého programu Solidarity Sourcing zaměřeného na podporu zranitelných komunit prostřednictvím „sociálního a inkluzivního nakupování“. Program vznikl v roce 2010 a dosud vedl téměř 400 inkluzivních projektů, které pomohly zaměstnat více než 81 000 lidí.

Etický kodex skupiny L’Oréal

Kromě udržitelného získávání surovin jsou témata lidských práv, rozmanitosti a spravedlivého zacházení s dodavateli zahrnuta do 40 stránkového dokumentu Etického kodexu skupiny L’Oréal. Skupina je od roku 2003 signatářem iniciativy United Nations Global Compact. Musí dodržovat 10 zásad paktu, které se týkají lidských práv, práce, životního prostředí a boje proti korupci, a pravidelně o nich informovat.

Společnost Garnier se individuálně věnuje svému úsilí o udržitelnost rozsáhleji než etice. Zavedla systém celkového hodnocení dopadu na životní prostředí, který hodnotí každý výrobek známkami od A do E podle toho, kolik standardů udržitelnosti L’Oréal splňuje. Mezi faktory, které se do systému známkování zahrnují, patří emise, spotřeba vody, okyselování oceánů, recyklovatelnost obalů a celkový dopad na biologickou rozmanitost.

Mnoho produktů Garnier Whole Blends a Organic získalo hodnocení A nebo B, ale jedna z oblíbených micelárních čisticích vod – ta pro citlivou pleť a oči – a intenzivní peeling Pure Active Charcoal Scrub získaly hodnocení E.

Společnost Garnier si ve své iniciativě Green Beauty Initiative stanovila ambiciózní cíle, jak do roku 2025 snížit svůj globální dopad. Iniciativa zahrnuje cíle úplného vyřazení primárních plastových obalů – jejich nahrazení recyklovanými, recyklovatelnými, rozložitelnými nebo opakovaně použitelnými obaly – a dosažení uhlíkové neutrality ve svých továrnách.

Ročně vyprodukuje Garnier až 37 tisíc tun plastu

Výrobky Whole Blends jsou již nyní balené do 100% recyklovaného plastu. Jiné, jako například šamponové tyčinky, nepoužívají plast vůbec. Přesto společnost Garnier ve svém oznámení Green Beauty Initiative odhalila, že ročně vyprodukuje 37 tisíc tun plastu.

Garnier sice ještě není zcela veganský nebo bez plastů, ale je na cestě stát se všestranně etickou značkou. Společnost získává body za svůj promyšlený systém hodnocení udržitelnosti, který vám může pomoci vybrat cenově výhodné produkty z drogerie, které splňují vaše ekologické standardy. 

Exit mobile version