Site icon eticky.cz

Japonský startup tvrdí, že eliminoval živočišné sérum pro nákladově efektivní produkci kultivovaného masa

Japonský startup tvrdí, že eliminoval živočišné sérum pro nákladově efektivní produkci kultivovaného masa

zdroj: canva.com

Společnost IntegriCulture oznámila úspěšnou kultivaci kuřecích a kachních jaterních buněk pomocí média bez živočišného séra. Startup využívá svůj patentovaný systém CulNet, který využívá bioreaktory k napodobení interakcí mezi orgány, které vedou ke kultivaci buněk. Společnost IntegriCulture přešla z fáze výzkumu do fáze prototypů a nahradila všechny materiály určené pro výzkum alternativami bezpečnými pro potraviny. Tvrdí se, že bylo dosaženo „funkční rovnocennosti“ s konvenčními živočišnými bílkovinnými buňkami.

IntegriCulture vyvíjí „kultivované“ foie gras

Japonský startup, který se zabývá pěstováním, si činí nárok na to, že je první společností na světě, která vytvořila buněčnou kulturu s bezsérovým základním médiem. Společnost navíc tvrdí, že se jí to podařilo za cenu 1/60 nákladů na konvenční alternativy založené na živočišném séru. Společnost IntegriCulture se nyní snaží vyvinout kultivované foie gras jako svůj první produkt pro uvedení na trh.

Vyřazení zvířat z rovnice

Systém CulNet byl speciálně vyvinut, aby odstranil potřebu drahého a eticky pochybného zvířecího séra. Ve většině kultivačních operací se základní médium doplňuje až 20 procenty živočišného séra, aby se úspěšně kultivoval růst nových buněk. Séra obsahují základní růstové faktory, proteiny a živiny, které podporují zdravou kultivaci buněk. Jejich nezbytná povaha a složité metody extrakce způsobily, že výroba kultivovaného masa je neúnosně drahá. Společnost IntegriCulture odhaduje, že výroba 450gramového kuřecího nugetu za použití tradičního média s živočišným sérem stojí přibližně 3 000 dolarů

Metodika společnosti IntegriCulture využívá napájecí buňky, které vylučují potřebné složky séra k výživě buněk v bioreaktoru výrobku. Systém CulNet umožňuje neustálý přísun složek a vyvíjí vzájemnou kultivaci, která prokazatelně trvá až 130 dní. Krmné buňky jsou schopny vylučovat albumin, transferin a klíčové aminokyseliny. Hotové základní médium bylo nazváno I-MEM a jeho komerční uvedení na trh je plánováno na konec tohoto roku. 

„Prostřednictvím četných screeningových experimentů společnost IntegriCulture objevila optimální kombinaci orgánových buněk, která usnadňuje efektivní proliferaci buněk odvozených z kuřecích a kachních jater,“ prozradil startup ve svém prohlášení. To vedlo k rozhodnutí uvést na trh kultivované foie gras, ačkoli systém CulNet má širší využití.

„IntegriCulture jako první zavádí kultivaci buněk pomocí bezsérového základního média, na kterém pracují výrobci buněčně kultivovaného masa po celém světě“. „Existuje široká škála potenciálních průmyslových aplikací buněčné kultivace, jako je kosmetika, kůže, léčiva a další. Použitelnost systému CulNet se rozšiřuje nejen na drůbež, ale i na savce, ryby, korýše, hmyz a podobně.“

Financováno pro úspěch

Společnost IntegriCulture úspěšně získala značný kapitál na další rozvoj. V květnu 2020 uzavřela sérii A v hodnotě 7,4 milionu dolarů, což byla v té době největší částka pro asijské alt-proteiny. Krátce poté poskytla japonská vláda startupu dalších 2,2 milionu dolarů na výstavbu specializovaného zařízení pro buněčné zemědělství. 

V lednu Integriculture získala dalších 7 milionů dolarů, čímž se její celkový objem vyšplhal na více než 16 milionů dolarů. V posledním kole se stávající investoři snažili zdvojnásobit, protože společnost oznámila plány na vybudování open-source infrastrukturní platformy. Výsledkem je I-MEM, který bude ve formě prášku k dispozici ostatním podnikům zabývajícím se buněčným zemědělstvím.

Závod o odstranění živočišného séra

Společnost IntegriCulture správně uznává, že globální začínající pěstitelé hledají alternativy k nákladnému živočišnému séru. Spousta z nich oznamuje významné milníky.

V lednu společnost Mosa Meat odhalila, jak se jí podařilo odstranit ze své produkce fetální hovězí sérum a také bioinženýrství. Nizozemská společnost tvrdí, že v roce 2019 přestala používat živočišné sérum kvůli kontroverzní povaze této složky. Jako uznávaný průkopník v oblasti pěstování je společnost Mosa, která se zbavila živočišného séra, považována za to, že pak jde příkladem. Společnost v roce 2013 notoricky známým způsobem představila vůbec první hamburger z kultivovaného hovězího masa.

V prosinci loňského roku představily společnosti CellMEAT a Upside Foods v rozmezí jednoho dne vlastní média pro kultivaci buněk bez fetálního hovězího séra. První z nich bylo první a znamenalo významný pokrok pro jihokorejské odvětví kultivovaných organismů.

Exit mobile version