Site icon eticky.cz

James Cromwell uspořádal protest ve Starbucksu kvůli příplatku za rostlinné mléko

James Cromwell uspořádal protest ve Starbucksu kvůli příplatku za rostlinné mléko

zdroj: Starbucks

Cromwell je se skupinou PETA za práva zvířat spojován od té doby, co se stal etickým veganem, když hrál po boku prasat ve filmu Babe z roku 1995. Již dříve poznamenal, že mu během natáčení záleželo na dobrých životních podmínkách zvířat a poté, co viděl vepřové maso na obědovém menu, si uvědomil, že musí „jít do toho naplno“ a přejít z vegetariánství na veganství.

Zdroj:vegnews.com

Lepení na Starbucks

Společnost Starbucks U.S. si stále účtuje příplatek přibližně 70 centů za rostlinné mléko ve svých nápojích. A to i přesto, že Velká Británie tuto praxi v lednu letošního roku zrušila a Paul McCartney se minulý měsíc osobně přihlásil o slovo.

Čestný ředitel organizace PETA Cromwell vzal situaci do vlastních rukou a přilepil se na obslužný pult, aby dal najevo své pocity a pocity aktivistické organizace.

„Moji přátelé z PETA a já vyzýváme Starbucks, aby přestal trestat laskavé a ekologicky uvědomělé zákazníky za to, že si vybírají rostlinná mléka,“ uvedl Cromwell v tiskové zprávě PETA. „Všichni se podílíme na řešení klimatické katastrofy, která je otázkou života a smrti, a Starbucks by měl přispět svým dílem a ukončit veganské zdražování.“ 

Protest trval 30 minut, než přijela policie a aktivisty z manhattanské provozovny vyvedla. Cromwell si musel nožem odstranit lepidlo z rukou, než byl vyveden ven. Navzdory rozčilení společnost Starbucks prozradila, že není proti protestům.

„Respektujeme právo našich zákazníků uctivě vyjádřit svůj názor, pokud to nenarušuje provoz naší prodejny,“ uvedl mluvčí Starbucks v připraveném prohlášení.

zdroj: Starbucks

Proč je příplatek stále zklamáním

Neochota společnosti Starbucks upustit od příplatku je označována za ekologickou a sociální překážku. Konvenční mlékárenský průmysl je jako odvětví neetický a zatěžuje emise. Krávy jsou vystaveny celoživotnímu nucenému oplodňování a oddělování od telat, navíc v nehygienických podmínkách. 

Na realitu tohoto odvětví na Novém Zélandu upozornil nedávno zveřejněný dokumentární film Milked. Film označuje toto odvětví za „největší hrozbu“ země, která byla kdysi zdrojem národní hrdosti. To, co začalo jako vyšetřování dopadů živočišné výroby na životní prostředí a zdraví, se rychle změnilo v hluboký ponor do mlékárenského sektoru.

Zpráva Atlas masa 2021 na začátku tohoto roku odhalila, že pět největších masných a mlékárenských společností na světě produkuje více emisí než velké ropné společnosti. Jako jednoduchá, ale účinná změna, která by mohla významně přispět ke snížení emisí z výroby potravin, byl navržen přechod na rostlinné maso a mléčné výrobky. Vzhledem k napojení Nového Zélandu na výrobu masa a mléčných výrobků není překvapivé, že proti takovým návrhům ve shrnutí poslední zprávy IPCC protestoval.

Záliba společnosti Starbucks v nekonzistentnosti

Přestože si Starbucks ponechal příplatek za rostlinné mléko, zdá se, že se veganským strávníkům přizpůsobuje i v jiných ohledech. Díky partnerství s bezmasými společnostmi, jako je chilská NotCo a hongkongská Green Monday, se na jídelním lístku objevuje více rostlinných pokrmů než kdykoli předtím.

V některých pobočkách v Seattlu dokonce přivítala na testování mléko Perfect Day, které je identické s mlékem, ale neobsahuje živočišné produkty. Zajímavé je, že nebyly k dispozici žádné informace o tom, zda toto mléko podléhá příplatku za alternativní mléčné výrobky, zatímco se testuje po omezenou dobu. Pokud ne, vyvolává to další otázky, proč jsou některé druhy mléka stále sledovány s obchodními předsudky.

Exit mobile version