Site icon eticky.cz

Jak vybrat materiál pro udržitelné sportovní oblečení?

Jak vybrat materiál pro udržitelné sportovní oblečení?

Ať už jde o běh, trénink v posilovně nebo jógu, dobře padnoucí sportovní oblečení vám zajistí nejen pohodlí, ale také sebevědomí. Jak je to ale u sportovního oblečení s udržitelností? A jaké problémy skrývají jednotlivé materiály?

Jak je na tom recyklovaný polyester?

Při výběru sportovního oblečení se nejčastěji setkáváme s materiálem polyesterem. Jedná se o nejpoužívanější materiál v módním průmyslu. Jeho výroba je však velmi náročná na přírodní a energetické zdroje, zejména na vodu. Oblečení z polyesteru navíc v současnosti nejde rozložit! 

V posledních několika letech se proto rozšířilo používání recyklovaného polyesteru. Ten se obvykle vyrábí z recyklovaných plastových lahví, čímž se využívá zbytkový odpad. Jeho vlastnosti jsou téměř totožné se surovým polyesterem, ale k jeho výrobě se spotřebuje méně energie a do atmosféry se uvolňuje méně skleníkových plynů. 

Další materiály: 1. Nylon

Dalším materiálem hojně používaným pro sportovní oblečení je nylon. Opět se jedná o vlákno vyráběné z ropy a stejně jako u polyesteru se k jeho výrobě spotřebuje velké množství přírodních zdrojů. Alternativou k surovému nylonu může být vlákno Econyl. To se vyrábí z plastového odpadu a rybářských sítí. Jeho recyklací vzniká tkanina se stejnými vlastnostmi jako surový nylon. 

Syntetické oděvy jsou velkým zdrojem znečištění životního prostředí. Vlákna uvolněná při jeho praní tvoří více než třetinu mikroplastů, které končí v odpadních vodách. Tímto způsobem se také dostávají do lidského těla – odhaduje se, že každý týden zkonzumujeme množství mikroplastů odpovídající velikosti kreditní karty!

2. Rouno

Při jednom vyprání fleecové mikiny se může uvolnit až 1,7 gramu mikrovláken, přičemž starší mikiny uvolňují až dvojnásobné množství – na vině je stárnutí materiálu, opotřebení a praní, které vlákna opotřebovává.  

3.Bambusová vlákna a Lyocell

Bambus je snadno pěstovatelný strom, který rychle roste a nevyžaduje hnojiva, pesticidy ani nadměrné zalévání. To samé se však nedá říci o jeho zpracování na látku. Za měkkou látkou se skrývá vysoce chemizovaný proces, který je při výrobě nebezpečný pro lidské zdraví. Navíc přibližně 50 % vyrobeného odpadu nelze dále využít a odchází přímo do přírody. 

Alternativou je lyocell. Ten je v současné době nejšetrnějším materiálem k životnímu prostředí. Vyrábí se v uzavřeném cyklu, takže se do ovzduší neuvolňují žádné škodliviny. Vlákno se nejčastěji získává z udržitelně pěstovaného eukalyptu, ale může to být i bambus. Mezi jeho vlastnosti patří dobrá absorpce vody; v zimě hřeje a v létě chladí. 

4. Merino vlna

Merino vlna je velmi jemná a pohlcuje pachy. Nemačká se, je prodyšná a má izolační vlastnosti. Používá se k výrobě konfekčního i funkčního oblečení. Na rozdíl od syntetických materiálů je rozložitelná a není příliš náročná na údržbu, protože má samočisticí vlastnosti. Jeho masová výroba však vyvolává otázku etiky. Merino vlna je spojována s nehumánním zacházením s ovcemi při chirurgickém zákroku zvaném mulesing. Vždy proto sledujte certifikace!

Exit mobile version