V dnešní době je to totiž velice jednoduché. Jak si tak listujeme svými telefony, na jedno kliknutí kupujeme zboží a objednáváme si stále nové kousky. Je snadné zapomenout, že každý další nákup je součástí velkého problému. Řekneme si „je to jen další tričko“. Na výrobu takového trička je ale potřeba 2650 litrů vody. „Nové džíny?“ Přidejte dalších 6 800 litrů. Abychom se spojili a chránili naši planetu, připravili jsme pro vás návod jak si vytvořit podzimní „Capsule Wardrobe“ vašich snů!
Co je to „Capsule Wardrobe“?
Capsule wardrobe je termín, který v 70. letech minulého století vymyslela Susie Faux, majitelka londýnského butiku s názvem „Wardrobe„. Podle Fauxové je takzvaný „kapslový šatník“ kolekce několika základních kusů oblečení, které nikdy nevyjdou z módy. Jsou to zejména sukně, kalhoty a kabáty, které můžete následně doplnit o sezónní kousky.
Dnes se z podzimního kapslového šatníku stala „móda“ a často to přináší více škody než užitku. Vídáme tolik blogů, článků, a dokonce i knih na toto téma, ale v mnoha případech se skutečné zásady tohoto konceptu zcela vytratily.
Viděla jsem blogy, které propagují až 30 kusů oblečení na sezónu. To má podle mého názoru ke konceptu „capsule wardrobe“ daleko. Podzimní kapslový šatník by neměl mít nic společného s nakupováním nového oblečení každou sezónu. Díky tomuto šatníku zpochybníte způsob a důvody vaší spotřeby a zároveň maximálně využijete to, co už vlastníte.
Výhody budování podzimního „Capsule Wardrobe“:
Začlenění „capsule wardrobe“ může ovlivnit váš pohled i na jiné aspekty vašeho života. Jakmile se vydáte cestou uvědomělejšího spotřebitelství v jedné oblasti, může vám to poskytnout inspiraci pro další způsoby, jak žít uvědoměle a snížit svůj dopad na životní prostředí.
Odstranění přehnaného nakupování z vašeho životního stylu vám navíc ušetří spoustu peněz! Když potřebujete nějakou věc nahradit, můžete zvážit opravu/úpravu toho, co máte, nebo nákup z druhé ruky.
Díky „capsule wardrobe“ už se nebudete prohrabávat hromadami oblečení, na které jste zapomněli, které vám nesedí nebo se vám už nelíbí. A snadněji se vám bude vybírat i co si vzít na sebe.
Jak začít budovat podzimní šatník?
1. Proveďte audit svého šatníku
Zhodnoťte, jaké typy oblečení obvykle nosíte a jak často. To je opravdu důležitý krok, chcete se ujistit, že nezdvojujete položky, které již vlastníte. Je dobré se také podívat na položky, které nosíte nejčastěji. Věděli jste, že většina lidí nosí jen asi 50 % svého šatníku?
2. Zjistěte, jaké máte mezery ve svém šatníku
Určete jaké máte mezery a vytvořte jeden seznam se vším, co máte doma, a druhý seznam s oblečením, které potřebujete. Je důležité mít oba seznamy, abyste si uvědomili, jak by mohly jednotlivé položky a barvy spolu ladit.
Příklady podzimního šatníku
Doporučujeme mít alespoň 3 základní trička a 2 tílka, což vašemu podzimnímu šatníku dodá základní vrstvy. Ujistěte se, že alespoň jedno tričko je dobře padnoucí a kvalitní. Jako volbu můžete zvážit i body s dlouhým rukávem.
Pokud jde o košile, není nic univerzálnějšího než klasická bílá košile! Tři kvalitní svetry jsou dobrým začátkem, preferujte barvy, které se dají nosit ke všemu, takže myslete na béžovou, černou, krémovou, bílou nebo třeba tmavě modrou. Zvažte také, zda jeden z nich nemít jako rolák.
Dobrým pravidlem je mít 1-2 společenské páry kalhot a jedny kalhoty na běžné nošení. Jde o to, abyste je mohli kombinovat.
Stačí jedny či dvoje podzimní šaty. Klíčem k úspěchu je hledat takové, které vám padnou jako ulité, ale zároveň je můžete nosit pod nebo přes některé kousky ve vašem šatníku.
Váš podzimní šatník musí obsahovat také podzimní kabát nebo bundu.
Nezapomeňte, že budování jakéhokoli šatníku vyžaduje čas a trpělivost. Klíčem k úspěchu je zamyslet se nad tím, co nosíte nejčastěji, a začít s tím.