Site icon eticky.cz

Jak se připravit na podzim

7 tipů, jak se připravit na podzim

1. Buďte stále aktivní

I když máte možná dojem, že cvičení je teď to poslední, na co máte chuť, vězte, že pohyb vás dokáže neuvěřitelně nakopnout. Během fyzické aktivity si totiž pročistíte hlavu a uvolněné endorfiny s dopaminem se pro vaše tělo stanou doslova raketovým palivem.

Pravidelná fyzická aktivita je nezbytná také z pohledu fyzického zdraví, kdy zlepšuje funkci imunitního systému a krevní cirkulaci, snižuje krevní tlak, chrání vaše srdce, cévy i kosti, zvyšuje citlivost k inzulinu a pomáhá také s udržením tělesné hmotnosti.

2. Choďte na čerstvý vzduch

Venkovní svět nabízí spoustu podnětů, které odvrací vaši pozornost od stresorů běžného života, pomáhají vám se uklidnit, stimulují vás a nabíjejí energií. Čas strávený na čerstvém vzduchu navíc snižuje pocity úzkosti, zlepšuje spánek, kreativitu a soustředěnost. Pobyt venku je také ideální příležitostí pro aktivní pohyb a budování sociálních kontaktů, které jeho pozitivní účinky ještě prohloubí.

3. Zařaďte suplementaci vitaminu D

Jsou vitaminy, bez kterých by náš imunitní systém nefungoval tak, jak má. Patří mezi ně vitaminy A, C, E a D. Vitamin A má zásadní roli ve správné imunitní reakci. Dostatečný příjem vitaminů C a E zaručuje zvýšení aktivity likvidace patogenních buněk, podporuje množení bílých krvinek a rychlou eliminaci volných radikálů. Funkce vitaminu D v rámci imunitních reakcí je působení na lymfocyty a adaptaci imunitního systému. Většinu z nich ale zvládneme doplňovat pomocí stravy, a proto v podzimních měsících zařaďte do jídelníčku ovoce, zeleninu, vejce či ryby.

Problém ale nastává u velmi důležitého vitaminu D. Jeho optimálního příjmu je hlavně v období od podzimu do jara velmi těžké dosáhnout, jelikož se na jeho syntéze podílí také sluneční záření. Doporučuje se tedy proto v podzimních a zimních měsících zařadit jeho suplementaci kvalitním doplňkem, který obsahuje formu D3 a nejlépe v kombinace s vitaminem K2, se kterým tvoří synergického parťáka.

TIP redakce:
Vilgain Vitamin D3 + K2

4. Dbejte na vyvážený jídelníček

Jídlo je láska, ovšem jeho výběr ovlivňuje náš fyzický i psychický stav více, než si možná myslíme. V boji s podzimní únavou by měly základ našeho jídelníčku tvořit kvalitní a komplexní potraviny, jako jsou např.:

Naopak vyhnout bychom se měli vysoce zpracovaným potravinám plným tuku, soli, cukru, smaženým jídlům a také slazeným limonádám, které většinou neobsahují dostatek kvalitních živin (zejména bílkovin, vitaminů a minerálních látek), zasytí nás jen na krátkou dobu a onen potřebný “energy boost” bychom v nich našli jen stěží.

5. Dopřejte si dostatek odpočinku

Pokud jste permanentně unavení, logickým řešením je zařadit více odpočinku. To však v žádném případě neznamená, že se musíte celé dny válet v posteli. Pro efektivní “dobití baterek” během noci se zaměřte zejména na spánkovou hygienu a vytvořte si pravidelný spánkový režim.

Alespoň půl hodiny před usnutím odložte elektronická zařízení, zajistěte si v pokoji optimální zatemnění a teplotu, snažte se neuléhat rozrušení, těsně před spaním se nepřecpávat, nepít alkohol, kávu, ani černý čaj. V případě, že se vám nepodaří usnout do 30 minut, vstaňte z postele a nadechněte se čerstvého vzduchu, čtěte si nebo chvíli poslouchejte relaxační hudbu.

6. Pomáhejte svému imunitnímu systému

Rychlý příchod chladného počasí s sebou nese riziko vzniku nějaké té rýmečky nebo nachlazení. Nikdo z nás si nepřeje chytit nějakého bacila a zůstat v posteli. V aktuálním ročním období na nás „číhají“ viry a bakterie na každém kroku, proto je důležité se zaměřit na posílení imunitního systému

Zkuste se zamyslet nad složením vašeho jídelníčku a případně přidat potraviny, které obsahují látky podporující imunitu. Náš imunitní systém funguje ruku v ruce s naším mikrobiomem. Abychom si udrželi ty správné bakterie na naší straně, je potřeba konzumovat dostatečné množství potravin bohatých na probiotika a v ideálním případě podávat probiotické komplexy i formou doplňku stravy. Sáhnout můžete i po Vilgain Probiotic Complex, který zahrnuje nejkomplexnější množství probiotických kultur.


7. Myslete pozitivně

Pozitivní myšlení pomáhá vyrovnat se se stresem a má tak skutečně příznivý vliv na vaše zdraví. Úsměv totiž v mozku způsobuje uvolnění endorfinů, dopaminu a serotoninu, které vám zlepší náladu, zvýší produktivitu a dodají potřebnou energii. Kromě toho se ukazuje, že pozitivní nastavení mysli a duševní pohoda mohou mít z dlouhodobého hlediska blahodárný vliv také na imunitní systém.

Vezměte si příklad z dánského pojmu Hygge, který si užívá zimní útulno, pospolitost, teplý nápoj, deku, knížku či oblíbený seriál. Podzim totiž nemusí hned znamenat negativní myšlenky a dlouhé nudné večery. Naučte se i toto období vnímat pozitivně a hledat v něm své záchranné body. 

 

Exit mobile version