Není žádným tajemstvím, že prodejci rychlé módy jsou proslulí tím, že objevují trendy, vytvářejí oblečení pro tento trend a nechávají ho týden kolovat na webu, než ho zavrhnou ve prospěch aktuálnější bundy nebo trendy šatů. Tento bleskurychlý proces popularizace a následného zavržení těchto modelů má své jméno: mikrotrend.
Mikrotrendy
Každý pozná odvážné oční stíny a velké vlasy osmdesátých let, flanelové košile a kyselinou ošetřené džíny let devadesátých, párované tepláky a třpytivé kamínky let nultých. Kvůli těmto mikrotrendům ale móda netrvá ani měsíc, natož roky.
Termín „mikrotrend“ se konkrétně vztahuje na oděvní nebo estetický prvek, který je v módě několik týdnů, obvykle na platformách jako TikTok. Pak upadne v nemilost a je označen za laciný, kýčovitý nebo trapný.
Proč jsou problematické?
Zákeřná stránka mikrotrendu se netýká jen neetické spotřeby levně vyrobených produktů. Jde o kulturu, která jej obklopuje. Dívka, která se odváží obléknout si ty květinové šaty, které se staly hitem minulého měsíce, může narazit na to, že její sekce komentářů bude zaplavena kritickými poznámkami a přímou šikanou. V dnešní době je naprosto normální, dokonce vítané, změnit svůj styl každý druhý měsíc velkým nákupem rychlé módy.
Důvod je zřejmý
Ve světě, kde trávíme hodiny online konzumací obsahu, se rychle omrzí stále stejný vzhled a oblečení. Jistě, ta nástěnka na Pinterestu plná svetrových vest a perlových náhrdelníků, skleniček na šampaňské vypadá lákavě, ale poté, co vidíte stejnou estetiku padesátkrát denně, můžete zjistit, že vlastně toužíte po něčem trochu drsnějším. Rozmazané řasence, tričkách s potiskem, roztrhaných síťovaných punčocháčích nebo kožených kalhotách. Touha po stále nové estetice je prostě vedlejším produktem našeho rychlého světa.
Problém i pro výrobce
Nejsme však jedinými oběťmi naší masové konzumace hyperkonkrétních trendů. Zrychlení módy negativně ovlivnilo nejen spotřebitele, ale i výrobce.
Móda měla v minulosti 4 roční období. Zimu, jaro, léto a podzim. Maloobchodníci procházeli těmito 4 sezónami, na začátku každé sezóny přinesli do obchodu nové modely a nechali je tam až do další sezóny. Tato období byla příležitostí k postupné obměně stylů, protože nové modely přicházely jen jednou za několik měsíců. Nyní mají prodejci rychlé módy 52 sezón. Každý týden novou kolekci. Tyto „mikro sezóny“ se zkrátily a znásobily především díky mikrotrendům. To, co bylo stylové celé léto, je nyní stylové jen na chvíli.
Nižší kvalita
Výsledkem je, že oděvy, které byly dříve vyráběny tak, aby vydržely měsíce až roky, nyní vydrží jen několik týdnů. Oblečení z obchodů s rychlou módou je často vyrobeno z levných plastových materiálů.
Průměrný Američan vyhodí ročně 81 kilogramů oblečení. Jen v USA skončí na skládkách více než 20 miliard kilogramů oblečení. Jasným řešením pro nákupní maniaky, kteří si chtějí zachovat alespoň nějakou míru etiky ve své spotřebě, je darovat oblečení do secondhandů. Obchody s použitým zbožím však obvykle prodají pouze 10-15 % darovaného zboží, zbytek skončí v koši.
Všichni jsme se s takovým zpravodajstvím setkali nebo o něm slyšeli. Všichni víme, že to existuje, všichni víme, že je to problém, ale kombinace společenského tlaku a jemné manipulace ze strany velkých značek mnohé z nás přesvědčila, že tyto hrůzy jsou malou cenou za módu.
Vzestup mikrotrendů vedl k nárůstu konzumu a poklesu osobního stylu. Mikrotrendy jsou špatné pro životní prostředí, špatné pro spotřebitele, špatné pro lidi, kteří jsou nuceni je vyrábět, a co je nejdůležitější pro průměrného teenagera, omezují svobodu vyjádřit se prostřednictvím osobního stylu.
Otázkou však je – stojí tato masová spotřeba za to? Opravdu díky vyzkoušení zcela nového šatníku, který odpovídá trendovému cyklu, vypadáte lépe?