Izraelská společnost Remilk, která v lednu získala 120 milionů dolarů v rámci série B, oznámila ambiciózní plán výstavby: na nedávno získaném pozemku o rozloze 750 000 čtverečních stop v Dánsku vybuduje tento startup na přesnou fermentaci mléčných výrobků továrnu v plném rozsahu, což z něj učiní největší mlékárenský závod na světě, který nevyužívá zvířata.
Žádný termín výstavby nebyl stanoven, ale očekává se, že až bude nový závod společnosti Remilk v provozu, bude vyrábět obrovské množství mléčných bílkovin bez živočišného původu. Uvádí se ekvivalent 50 000 krav ročně. Předpokládané náklady na výstavbu nebyly zveřejněny. Dokončený závod bude součástí průmyslového projektu Symbiosis, oblasti udržitelného průmyslového rozvoje v Kalundborgu.
Odstranění krav z mlékárenského průmyslu
„Společnost Remilk se zavázala k tomu, že znovuobjeví náš mlékárenský průmysl laskavým a udržitelným způsobem. Odstranění potřeby zvířat v našem potravinovém systému je jediným způsobem, jak uspokojit rostoucí poptávku ve světě, aniž bychom ho přitom zničili,“ uvedl v prohlášení Aviv Wolff, generální ředitel a zakladatel společnosti Remilk. „Máme v úmyslu masivně rozšířit naše výrobní kapacity a vyrábět výživné, chutné a cenově dostupné mléčné výrobky, které pošlou krávy do předčasného důchodu.“
Konvenční mlékárenský průmysl je plný etických a ekologických nedostatků. Pro zvířata, která se na něm podílejí, je zaručeno doživotní nucené oplodnění, odloučení od potomků a nehygienické a nepohodlné podmínky. Z hlediska životního prostředí je mlékárenský průmysl významným zdrojem emisí skleníkových plynů. Jako řešení obou těchto problémů se nabízí alternativní mlékárenství.
Remilk využívá precizní fermentaci k pěstování mléčných bílkovin identických s těmi, které se nacházejí v živočišných produktech. Krávy nejsou v žádném případě potřeba a množství zdrojů potřebných k vývoji mléčných výrobků je minimální ve srovnání se zdroji potřebnými k chovu hospodářských zvířat. Společnost byla založena na principu úplného narušení archaického odvětví, které podle ní má „devastující dopad“ na planetu. Společnost dosáhla po navýšení prostředků v rámci série B ocenění 325 milionů dolarů a předpokládá, že do roku 2026 dosáhne čistého obratu 600 milionů dolarů.
Remilk v dobré společnosti
Projekt Kalundborg Symbiosis je plnohodnotný průmyslový ekosystém, jehož jádrem je udržitelnost. V rámci projektu se podobně smýšlející společnosti snaží vytvořit životaschopné alternativy ke stávajícím systémům, které šetrně přistupují k planetě a jejím zdrojům. Projektu se účastní přibližně tucet veřejných a soukromých organizací, přičemž společnost Remilk představuje potenciální budoucnost mlékárenství.
„Nesníme jen ve velkém, ale jednáme v souladu s naším slibem dramaticky snížit ničivý dopad potravinářského průmyslu na naši planetu,“ řekl Wolff. „Ukončení historické role zvířat jako dodavatelů potravin pro lidstvo je jedním z nejúčinnějších opatření, která můžeme přijmout ke snížení našeho dopadu na tuto planetu.“
Dánsko jako centrum udržitelnosti
Dánská lokalita byla pro výstavbu megazávodu společnosti Remilk vybrána díky okolním hluboce zakořeněným závazkům v oblasti udržitelnosti. Dánsko je jako země považováno za lídra, pokud jde o snahy o ochranu životního prostředí. Osmdesát procent energie v zemi je dodáváno z ekologických a obnovitelných zdrojů a do roku 2027 se plánuje zbavit závislosti na fosilních palivech.
K rozhodnutí přestěhovat se do Dánska přispěl také přístup k řadě potenciálně výhodných partnerů a ochota vlády podporovat rozvíjející se potravinářské technologie.
„Jsem velmi ráda, že mohu společnost Remilk v Dánsku přivítat,“ uvedla v prohlášení Anne Hougaard Jensenová, ředitelka odboru Invest in Denmark dánského ministerstva zahraničních věcí. „Tato investice je uznáním pozice Dánska jako světového lídra v oblasti udržitelné výroby potravin a inovací. Společnost Remilk přináší Dánsku důležité znalosti v oblasti výzkumu a vývoje potravinářských přísad a mléčných výrobků. Jsem přesvědčen, že otevření výrobního závodu společnosti Remilk v Dánsku bude důležitým krokem k ještě udržitelnější budoucnosti potravinářského a mlékárenského průmyslu.“
Závod o vyřazení mléčných výrobků
O inovace v oblasti mléčných výrobků bez zvířat není nouze, nové startupy, jako je indická Zero Cow Factory a španělská Real Deal Milk, využívají technologie, jako je přesná fermentace a specializace na buněčné zemědělství, a mění tak způsob výroby mléka.