V rámci partnerství se společností Pulpex, která se zabývá udržitelným balením, by Heinz, výrobce nejoblíbenějšího kečupu na světě, mohl brzy vyrábět kečup v lahvi vyrobené ze 100 % z dřevní hmoty pocházející z udržitelných zdrojů.
První společnost používající papírové obaly
Tímto oznámením se Heinz stává první společností na světě, která používá obaly na omáčky v papírových lahvích. To je v souladu se závazky společnosti The Kraft Heinz Company v oblasti udržitelnosti.
Společnost Kraft Heinz je třetí největší potravinářskou společností v Severní Americe a pátou největší na světě s osmi značkami v hodnotě více než 1 miliardy dolarů. Je nejprodávanější značkou koření s kečupem Heinz na prvním místě v žebříčku. Ročně se ve více než 140 zemích prodá více než 650 milionů lahví Heinz Ketchupu s ročním obratem přes 1,5 miliardy dolarů.
Mezi hlavní cíle značky v oblasti udržitelnosti patří, aby byly všechny její obaly do roku 2025 celosvětově recyklovatelné, znovu použitelné nebo kompostovatelné. Vývoj, jako je papírová láhev, hraje také roli v cíli společnosti Kraft Heinz dosáhnout do roku 2050 nulových čistých emisí skleníkových plynů, uvádí společnost.
Obalový odpad ve společnosti Heinz
„Odpad z obalů je problémem celého odvětví, na jehož řešení se musíme podílet všichni,“ uvedl v prohlášení generální ředitel společnosti Kraft Heinz Miguel Patricio. „Proto jsme se zavázali podniknout kroky k prozkoumání udržitelných obalových řešení napříč našimi značkami ve společnosti Kraft Heinz a nabídnout spotřebitelům větší výběr. Tato nová láhev Heinz je jedním z příkladů toho, jak využíváme kreativitu a inovace při zkoumání nových způsobů, jak spotřebitelům poskytnout výrobky, které znají a mají rádi, a zároveň myslet udržitelně.“
Potravinářská značka z Pittsburghu a společnost Pulpex jsou stále ve fázi prototypu, ale doufají, že by nové obaly mohly pomoci odklonit značku od neudržitelných materiálů, konkrétně plastu. I když se její ikonický kečup stále prodává ve skleněných variantách, plast je jeho největším prodejním artiklem. Některé z plastových lahví kečupu obsahují odpad po spotřebě, ale plast stále představuje ekologický problém, o jehož snížení Heinz tvrdí, že se snaží. Plasty jsou hlavní příčinou znečištění oceánů, což má dopad na celý potravinový řetězec. Chemikálie obsažené v plastu představují riziko pro lidské zdraví, což se Evropská unie – jeden z nejdůležitějších trhů společnosti Kraft Heinz – snaží omezit nedávno navrženým zákazem.
„Jsme rádi, že můžeme spolupracovat se společností Heinz a přinést naši patentovanou obalovou technologii tak slavné potravinářské firmě. Potenciál této spolupráce nám dělá obrovskou radost,“ řekl Scott Winston, generální ředitel společnosti Pulpex. „Jsme si jisti, že prostor pro obaly na bázi papíru je obrovský. A když celosvětově známé firmy jako Heinz přijmou tento typ inovativní technologie, je to dobrá zpráva pro všechny – spotřebitele i planetu.“
Možnost volby při rozhodování o nákupu
Pokud se prototypy dostanou na trh, budou lahve na bázi papíru také způsobilé pro recyklaci ve většině toků papírového odpadu. Než se však papírové lahve Heinz dostanou na trh, čeká je ještě několik překážek. Dalším krokem v tomto procesu bude posouzení výkonnosti před testováním u spotřebitelů před uvedením na trh.
„Doufáme, že se nám podaří uvést tuto láhev na trh a že budeme první značkou omáček, která poskytne spotřebitelům tuto možnost volby při jejich rozhodování o nákupu, protože mnoho spotřebitelů dnes hledá udržitelnější možnosti balení,“ uvedla Rashida La Lande, EVP & Global General Counsel a Chief Sustainability and Corporate Affairs Officer společnosti Kraft Heinz. „Jsme zvědaví, jak budeme pokračovat v objevování udržitelnějších obalů pro naše oblíbené a ikonické značky.“
Papírové lahve
Pokud se lahve dostanou na trh, mohou být první koření, ale ne první papírové lahve. V roce 2011 uvedl gigant v oblasti pracích prostředků Seventh Generation na trh své udržitelné lahve. Lahve vyrobené ze 100 % z recyklovaného kartonu a novin.
Ve Velké Británii právě přinesla značka udržitelného vína When in Rome své papírové láhve na víno.
Podobně jako u krabicového vína je vnější strana láhve papírová, ale uvnitř je recyklovatelný plastový sáček, který zabraňuje úniku. Lahve jsou vyrobeny z 94 % z recyklovaného papíru a jejich uhlíková stopa je přibližně šestinová oproti jednorázovým skleněným lahvím.
„Skvělé víno nemusí být ve skleněných lahvích,“ řekl nedávno Rob Malin, zakladatel společnosti, deníku The Guardian. „Ať už pijete ze skleněné nebo papírové láhve, na kvalitu vína to nemá žádný vliv.“ Upozorňuje však, abyste papírovou láhev nedávali do kbelíku s ledem. „Rozmočila by se. Musíte použít suchý chladicí box.“
Podle spolubalírny When in Rome, společnosti Frugalpac, má přechod ze skleněných lahví na papírové i další výhody: cenu.
„Výroba skla vyžaduje obrovské množství energie. Díky tomu jdou náklady na skleněné lahve do nebe,“ řekl Malcolm Waugh, výkonný ředitel společnosti Frugalpac. „V některých případech je cena dvakrát až třikrát vyšší, ale záleží na tom, kdo jste, a na typu lahve. Určitě se jedná o 30 až 40procentní nárůst.“