Site icon eticky.cz

FAO upozorňuje na bezpečnost potravin při příležitosti prvního Mezinárodního dne zdraví rostlin

FAO upozorňuje na bezpečnost potravin při příležitosti prvního Mezinárodního dne zdraví rostlin

zdroj: canva.com

Minulý týden oslavila Organizace OSN pro výživu a zemědělství první ročník Mezinárodního dne zdraví rostlin – stěžejní akce zaměřené na investice a inovace, jejichž cílem je zvýšit potravinovou bezpečnost.

Osmdesát procent našich potravin pochází z rostlin, ale podle FAO je každoročně 40 procent potravinářských plodin ztraceno kvůli škůdcům a chorobám rostlin – číslo, které má dopad na potravinovou bezpečnost a zemědělství, jež hrají klíčovou roli pro venkovské komunity a zdraví planety.

Aby to FAO zdůraznila, vyhlásila Mezinárodní den zdraví rostlin, který se slaví 12. května.

Mezinárodní den zdraví rostlin

„V tento vůbec první Mezinárodní den zdraví rostlin se zamýšlíme nad inovacemi v oblasti zdraví rostlin pro zajištění potravin,“ uvedl v prohlášení generální ředitel FAO QU Dongyu. Podle Dongyua je třeba více investovat do výzkumu, aby se našly „odolnější a udržitelnější“ doplňky lidské stravy.

Podle FAO jsou rostliny ohroženy zejména v důsledku klimatických změn a lidské činnosti. Dongyu říká, že ochrana rostlin před škůdci a chorobami je nákladově efektivnější než řešení „mimořádných situací v oblasti zdraví rostlin“.

Jakmile se choroby a škůdci v plodinách usadí, může být obtížnější je vymýtit, což si vyžádá intenzivnější aplikaci pesticidů a herbicidů, uvádí FAO. Proaktivní zdravotní opatření jsou nákladově efektivnější a zdravější pro ekosystémy i lidi.

„Musíme pokračovat ve zvyšování celosvětového významu zdraví rostlin, abychom transformovali zemědělsko-potravinářské systémy tak, aby byly účinnější, inkluzivnější, odolnější a udržitelnější,“ uvedl Dongyu.

Priority v oblasti zdraví rostlin

FAO stanovila několik klíčových priorit, mezi něž patří rozvoj a provádění mezinárodních standardů pro rostlinolékařská opatření s cílem chránit globální rostlinné zdroje a zároveň usnadnit bezpečný obchod; zaměření se na udržitelnou ochranu proti škůdcům a pesticidům prostřednictvím podpory ekologické a digitální ochrany rostlin; a vytváření prostředí podporujícího zdraví rostlin prostřednictvím zlepšování zdraví půdy, osiv a opylovačů.

Vlády jsou rovněž vyzývány, aby upřednostňovaly zdraví rostlin a udržitelné hospodaření, včetně politik a právních předpisů, které chrání rostliny a podporují větší povědomí o zdraví rostlin. FAO rovněž naléhavě vyzývá akademické a výzkumné instituce, aby vytvářely vědecky podložená řešení problémů, kterým rostlinné plodiny čelí.

Nová výroční akce se zaměřuje na pět cílů, včetně úsilí o dosažení Agendy pro udržitelný rozvoj 2030, zejména cíle „nulový hlad“ (SDG 2); prostřednictvím rozvoje mezinárodních norem minimalizovat riziko šíření škůdců rostlin prostřednictvím obchodu a cestování; posílit systémy monitorování a včasného varování na ochranu rostlin a zdraví rostlin; umožnit udržitelnou ochranu proti škůdcům a pesticidům, která udržuje rostliny zdravé a zároveň minimalizuje dopad na životní prostředí; a podpořit investice do inovací, výzkumu, vývoje a osvěty v oblasti zdraví rostlin.

Každoroční akce se bude konat na celosvětové, regionální a národní úrovni „a možná i na farmě ve vaší blízkosti“, uvádí FAO.

Exit mobile version