Evropská komise podniká kroky k zákazu tisíců chemických látek v rámci cíle nulového znečištění v rámci Zelené dohody.
Evropa je již několik desetiletí lídrem v oblasti chemických předpisů. Její nejnovější krok by však byl největší regulací svého druhu, která by se týkala tisíců běžných chemikálií používaných v domácnostech a průmyslu.
Tato snaha přichází v době, kdy přední vědci na začátku tohoto roku varovali, že chemické znečištění se stalo tak rozšířeným, že překročilo „planetární hranici“. Jeho dopady jsou rozsáhlé, ovlivňují ekosystémy a ohrožují živočišné druhy včetně velryb, stejně jako ohrožují lidské zdraví.
Plán omezení
Nový „plán omezení“ navrhuje v rámci celého bloku zákaz chemických látek, které jsou spojovány s řadou problémů pro lidské zdraví, mimo jiné s rakovinou, hormonálními poruchami a poruchami reprodukce a metabolismu. Je to poprvé, kdy se omezení týká celé skupiny látek.
V případě schválení by byly zakázány všechny zpomalovače hoření, které jsou spojovány s rakovinou, bisfenoly, které jsou běžné v plastech a jsou spojovány s hormonálními poruchami, plasty z PVC, které jsou nejméně recyklovatelné a mají vysoký obsah chemických látek, a také PFAS, známé také jako „věčné chemikálie“, které byly v nedávné studii nalezeny v téměř polovině kosmetických přípravků. Seznam zahrnuje tisíce dalších chemických látek, včetně těch, které se nacházejí ve výrobcích pro děti.
„Kontroly chemických látek v EU jsou obvykle velmi pomalé, ale EU plánuje nejodvážnější detoxikaci, jakou jsme kdy viděli,“ uvedla v prohlášení Tatiana Santosová, manažerka úřadu pro chemickou politiku. „Lobbisté petrochemického průmyslu jsou šokováni tím, co je nyní na stole. Slibuje zlepšení bezpečnosti téměř všech vyráběných produktů a rapidní snížení chemické náročnosti našich škol, domácností a pracovišť.“
V návrhu se navrhuje přesunout chemické látky na průběžný seznam, který bude podroben omezujícímu posouzení Evropskou agenturou pro chemické látky. Látky budou přezkoumány před revizí nařízení EU Reach o chemických látkách v roce 2027. Reach je nejobsáhlejší registr chemických látek na světě. Navrhované položky by měly významný dopad na řadu průmyslových odvětví, přičemž zákazy by ovlivnily příjmy ve výši přibližně 500 miliard EUR ročně.
Podle komisaře EU pro vnitřní trhy Thierryho Bretona by dosažení prostředí bez toxických látek vyžadovalo od komise transparentnost a přehlednost. „Plán omezení takovou viditelnost poskytuje a umožňuje společnostem a dalším zúčastněným stranám lépe se připravit na případná nadcházející omezení,“ uvedl.
V roce 2019 výzkumníci z Německa zjistili, že v letech 2014 až 2019 přední průmyslové podniky, včetně společností Bayer, Dow, ExxonMobil a BASF, použily miliony tun chemických látek, aniž by prošly bezpečnostními kontrolami.
Chemické rizikové faktory
V řadě výrobků se stále hojně používá přibližně 12 000 chemických látek, které jsou spojovány s problémy s lidským zdravím, a úředníci EU tvrdí, že je čas toto číslo snížit. Zásadnější změny se podle nich chystají ještě letos.
Některé z chemických látek určených k omezení již byly určeny k odstranění, ale většina seznamu je nová. Plán počítá s termínem odstranění do roku 2030.
Průmyslová odvětví se brání. Chemický průmysl představuje čtvrté největší průmyslové odvětví v Evropě.
Do skupiny senzibilizátorů kůže spadá mnoho různých složek, takže by se to mohlo týkat široké škály kosmetických výrobků,“ řekl deníku The Guardian John Chave, generální ředitel obchodní organizace Cosmetics Europe. „Důsledkem pro spotřebitele by bylo, že by potenciálně došlo k menší rozmanitosti, menšímu výběru a menší funkční účinnosti kosmetických výrobků bez jakéhokoli přínosu pro bezpečnost, protože složky byly v první řadě bezpečné.“
Přibližně 75 % chemických látek vyráběných v Evropě je označeno jako nebezpečné; nedávná zpráva OSN zjistila, že chemické znečištění způsobuje více úmrtí než kovid. A Evropané si toho přinejmenším všímají. Nedávný průzkum veřejného mínění zjistil, že 84 procent Evropanů se obává negativních účinků chemických látek na zdraví a 90 procent uvedlo, že je znepokojuje vliv chemických látek na životní prostředí.