Site icon eticky.cz

EU brzdí rychlou módu novými pravidly pro dlouhou životnost výrobků

EU brzdí rychlou módu novými pravidly pro dlouhou životnost výrobků

zdroj: canva.com

Evropská komise si vzala na paškál masovou spotřebu a navrhla nová pravidla pro kvalitu výrobků. Veškeré oblečení, nábytek a chytré telefony prodávané v Evropě budou muset mít prokazatelně delší životnost a budou se muset jednodušeji opravovat. Nejnovější doplňky navazují na stávající pravidla ekodesignu, která v EU přinesla významné úspory energie a spotřebitelů.

Udržitelné výrobky se postupně stanou normou

Iniciativa byla zahájena tento týden a má inspirovat k uvědomělému uvažování v každé fázi životnosti výrobku. Výrobci budou muset mít pravidla na paměti během procesu navrhování, zatímco spotřebitelé budou zodpovědní za opravy a účinnou recyklaci po skončení životnosti. Celkově se usiluje o posun směrem k tomu, aby se udržitelné výrobky staly normou. Ve snaze o odbourání normalizace spotřeby rychlé módy je ústředním bodem akčního plánu pro oběhové hospodářství udržitelně vyráběný textil.

Co nová pravidla znamenají pro oděvní společnosti?

„Je načase ukončit model „vzít, vyrobit, rozbít a vyhodit“, který je tak škodlivý pro naši planetu,“ uvedl v prohlášení k nové iniciativě komisař EU Frans Timmermans. Strategie pro udržitelný a oběhový textil se snaží smysluplně začít s odstraňováním uvedeného škodlivého modelu. Znamená to, že všechny společnosti, které dosud profitovaly z neustálého poklesu nabídky nových oděvů s levnými a nerecyklovatelnými materiály, již nebudou v EU snadno dostupné. Místo toho budou mít výrobci za úkol prokázat životnost a ekologičnost všeho, co hodlají prodávat evropským spotřebitelům, a to prostřednictvím „digitálních pasů výrobků„.

Regulační orgány doufají, že do roku 2030 budou všechny textilie uváděné na evropský trh trvanlivé a plně recyklovatelné. Vedle zdůraznění odpovědnosti výrobců je cílem iniciativy vzdělávat kupující. Spotřebitelé budou mít snazší přístup k informacím o účinné recyklaci, opětovném použití a opravách oděvů. To bude mít podobu programu pro posílení postavení kupujících, který je má vybavit znalostmi, aby se mohli informovaně rozhodovat a orientovat poptávku na uvědomělé výrobky.

Nová pravidla se zaměřují na rychlou módu kvůli jejímu údajnému dopadu na životní prostředí. Evropská agentura pro životní prostředí uvádí, že používání oděvů má čtvrtý největší dopad na klima v regionu. Následuje po potravinách, bydlení a dopravě. Přestože výroba oděvů probíhá převážně mimo Evropu, její občané vytvářejí poptávku po výrobcích rychlé módy. Měřitelně lze říci, že požadavky na oblečení průměrného člověka vyžadují 9 metrů krychlových vody, 400 metrů čtverečních půdy a vytvářejí 270 kg uhlíkové stopy.

Velká Británie by se měla připojit.

Na rozdíl od svých kontinentálních kolegů se britská vláda rozhodla neuložit odpovědnost na výrobce a prodejce oděvů. V roce 2019 odmítla většinu návrhů Výboru pro audit životního prostředí, včetně toho, aby výrobci nesli odpovědnost za náklady na lepší recyklaci a efektivní sběr oděvů. Textilní odpad se stal prioritou, ale pro posun v této problematice se udělalo jen málo. Velká Británie nicméně letos zavedla Kodex zelených tvrzení ve snaze řešit greenwashing napříč různými průmyslovými odvětvími, přičemž móda byla označena za hlavního viníka.

Ačkoli Spojené království již není součástí Evropské unie, bude s ní muset v otázce rychlé módy úzce spolupracovat, už jen proto, aby podpořilo své domácí značky.

„Pokud se očekávání značek ve Spojeném království ve srovnání s EU liší, snad to podpoří silnější očekávání od budoucí britské legislativy,“ uvedla v prohlášení Tamara Cincik, mluvčí organizace Fashion Roundtable. „Proto je pro britské značky i pro vládu tak důležité, aby se této strategii věnovaly, neboť EU zůstává naším největším a vlastně nejbližším obchodním partnerem pro textilní a módní průmysl.

Cirkulární móda na vzestupu

Evropská unie není sama, kdo se snaží řešit krizi rychlé módy. Zatímco Evropská komise usiluje o začlenění textilu do mnohem širší iniciativy udržitelnosti, soustředěné úsilí probíhá i jinde ve světě. 

Jedno ze světových hlavních měst módy, New York, zaujalo v lednu aktivní postoj proti neudržitelné módě. Stát představil svůj nový zákon o udržitelnosti a sociální odpovědnosti v oblasti módy, jehož cílem je zajistit, aby úspěšné módní společnosti působící v New Yorku při své činnosti dbaly na životní prostředí. Ve snaze podpořit transparentnost dodavatelského řetězce a lepší provozní postupy mají být tarify za nedodržení zákona neúnosně vysoké. Mezi prvními návrháři, kteří přislíbili svou podporu, byla Stella McCartney.

Nakupování z druhé ruky zažívá vážný boom a mezi ekologicky zaměřenými spotřebiteli je populární „thrifting“ nebo nákup „preloved“. To vedlo k nárůstu počtu online oděvních platforem a v některých případech ke klíčovým spojením, která spotřebitelům přinášejí stále větší výběr. Začátkem tohoto měsíce bylo oznámeno, že společnost Vestiaire koupila společnost Tradesy, čímž došlo ke spojení pařížské a losangeleské platformy pro další prodej v jeden celek.

Exit mobile version