Site icon eticky.cz

Druhé kolo pro hračky

Druhé kolo - Pavlína Švejdová 1

To si uvědomuje i Pavlína Švejdová, která na podzim loňského roku roztočila Druhé kolo, jehož prostřednictvím můžete hračky z druhé ruky kupovat i prodávat, a přispět tak k ochraně přírodních zdrojů i k radosti.

 

Zábava, inspirace a dětská hravost

Pavlíno, udržujete si v životě dětskou hravost? Jak moc je podle vás důležitá? 

Předně bych ji chtěla v sobě znovu objevit. 🙂 Jsem z podstaty člověk hodně pragmatický a analytický. Hravost mi není bohužel moc vlastní, stejně jako kreativita, ale mám ráda, když se tu a tam objeví, baví mě to. Jsou to ale okamžiky spíš výjimečné, ke kterým dochází hlavně ve chvílích odpočinku, kdy se totálně odpojím od všech povinností a starostí. 

Hračky jsou pro děti zdrojem zábavy, inspirace, nových zážitků a vědomostí. Co znamenají pro vás? 

Jako malá jsem jich moc neměla, ale za to si je skoro všechny pamatuju. V dnešní době pro mě symbolizují nostalgii a návrat do dětství, které jsem si díky své dceři mohla znovu připomenout.

V roce 2021 jste založila Druhé kolo, e-shop přeprodávající hračky. Co vás vedlo k tomuto formátu podnikání? Máte dcerku, vznikl tak nápad i z vaší osobní potřeby? 

Přesně tak. To je myslím pro vznik a rozjezd jakéhokoliv projektu nesmírně důležité. Druhé kolo vzniklo v mé hlavě dokonce už v roce 2014, rok po narození dcery Beáty. Bydleli jsme tehdy v pražské Libni v malém 1+kk a bojovala jsem s každou věcí, kterou bylo potřeba někam uklidit. Hračky se v té době kupily. Hodně jsme jich dostávali a bylo mi líto je přestat používat jen proto, že z nich Beátka už odrostla.

Pavlína Švejdová

Podpora organizace Fandi mámám

Prostřednictvím Druhého kola mohou lidé hračky z druhé ruky (čisté, nepoškozené a kompletní) koupit i prodat. Při prodeji dostávají 60% provizi, případně mohou přispět na dobrou věc –⁠ konkrétně podpořit organizaci Fandi mámám. Je něco, co by mělo o fungování Druhého kola a jeho konceptu v našem rozhovoru ještě zaznít? 

Říkejme tomu třeba vyšší smysl. Tím, že prodlužujeme životní cyklus už vyrobeným a existujícím věcem, v našem případě hračkám, chráníme a šetříme přírodní zdroje, které by byly potřeba na výrobu nových hraček. To je pro nás zásadní. Nemám na mysli jen materiál, ale i vodu, energie, celkově všechny surovinové náklady a odpad s tím spojený. Bez vyššího smyslu by Druhé kolo nebylo Druhým kolem, je to naše DNA. 🙂

Dočetla jsem se, že původně jste měla v hlavě myšlenku na jiný projekt. O co se jednalo? 

To je pravda. Původně mělo jít o e-tržiště s názvem „Hračku za kačku“, kde by na jedné straně stáli prodávající a na druhé kupující a já bych jim k tomu poskytla „jen“ prostor a určitou podporu. Tenhle plán měl kromě toho, že nepřinášel nic inovativního, zásadní problém. Chyběl mu kvalitní byznys model. Zisk je důležitý i v sociálně prospěšném podnikání, i když zpravidla není jediným nebo hlavním cílem.

321dílna

Přiblížila byste vaši zkušenost s akcelerátorem 321dílna, účast v němž vám pomohla právě Druhé kolo roztočit? 

Akcelerátor 321dílna znamenal pro Druhé kolo zásadní zlom. Troufám si říct, že bez něho by se vůbec neroztočilo. Už jen fakt, že jsem se s projektem dostala mezi finálovou jedenáctku pro mě bylo dobré znamení. Kousek po kousku jsem pak díky mentorům a jejich workshopům skládala finální podobu celé služby včetně toho, jak bude byznysově fungovat. Akcelerátor mi pomohl postavit pevné hodnotové a byznysové základy, na kterých se mi pak vše snadněji stavělo.

Jak náročné bylo službu rozjet? Co byste na základě vaší zkušenosti doporučila začínajícím podnikatelům? 

Když postavíte pevné základy, samotná stavba už probíhá méně dramatičtěji. Všem začínajícím podnikatelům bych doporučila svůj nápad na začátku důkladně ověřit. Hlavně se na zpětnou vazbu neptejte své rodiny nebo kamarádů. Já náhodně oslovila maminky v několika facebookových skupinách. Dokonce jsem se s asi desítkou z nich spojila na krátký hovor. Byl to jeden z úkolů v akcelerátoru. Sama bych tuhle hranici komfortu nikdy dobrovolně nepřekročila. 🙂 Jak to tak ale bývá, to čeho se nejvíc bojíme, nás neskutečně posune, a přesně tak to bylo.

Vánoce jsou tady

Jaký je zatím o službu zájem? Očekáváte nárůst s blížícími se Vánoci?

Zájem o hračky rozhodně je. Nemůžu zatím dost dobře srovnávat, protože fungujeme krátce (brzy oslavíme 1. narozeniny). Sleduji zatím vývoj z měsíce na měsíc, meziročně rosteme ve stovkách procent, protože z nuly se roste nejlépe. 🙂 Do prodeje jsme přijali už víc než 500 hraček, ⅔ z nich už mají nový domov. To je myslím nejlepší ukazatel zájmu. Na Vánoce jsem velmi zvědavá. V posledních týdnech a dnech sledujeme nárůst objednávek, ale zda se projevují už Vánoce, nevím, těžko říct. Pravděpodobně ano.

Podstata projektu souzní s vaším zápalem pro udržitelnost a cirkulární ekonomiku. „Zeleným“ směrem jdete např. i při balení objednávek. Kdy jste se začala o téma udržitelnosti více zajímat? A jak se v této oblasti vzděláváte, udržujete si přehled? 

Byl to přirozený vývoj. Narodila jsem se a vyrůstala na vesnici, vystudovala jsem ČZU, vždycky, když to jen trochu jde, moje kroky vedou do přírody. Myslím, že pokud něco milujete, máte potřebu to chránit. Sleduji několik organizací, které se u nás cirkulární ekonomikou a udržitelností zabývají. Jmenovitě třeba Institut cirkulární ekonomiky. Kromě toho se snažím si informace vyhledávat sama. Takhle jsem třeba objevila společnost Envira, která vyrábí kompostovatelný obalový materiál, který při balení našich balíčků taky používáme.

Nadčasovost hraček

Sledujete i trendy a naopak také nadčasovost v oblasti hraček? 

Přiznám se, že moc ne. Hodně se spoléhám na svou intuici a selský rozum. Trendy mohou rychle přijít a stejně rychle odejít. Nadčasová je kvalita, toho se snažím držet.

Pořádáte někdy bazary či swapy hraček osobně? 

Zatím ne, ale rozhodně je taková akce na mém to-do listu. Zatím se snažím účastnit akcí, které pořádá někdo jiný. Těch aktivit, které se kolem udržitelného hraní dají dělat, je opravdu hodně a nelze všechno zvládnout najednou. Mám priority a jakékoliv další aktivity přijdou na řadu postupně.

Plánujete se účastnit nějakých jiných akcí – prodejních festivalů apod.?

Určitě, už jsem to nakousla v předchozí odpovědi. Na jaře jsme se premiérově zúčastnili festivalu MINI v pražské holešovické tržnici a na totéž místo se brzy opět podíváme v rámci SLOU DAYS. Moc se těšíme. Velmi jsme si přáli být jeho součástí.

Zmínily jsme, že zisk z vaší činnosti podporuje i dobrou věc. Plánujete v budoucnu pomoci i jiné organizaci? Podporujete někdy charitativní projekty i krátkodobě? 

Mám v hlavě i další organizace, ale zatím není nic potvrzené, tak je zatím nechci zmiňovat. Maminkám dáváme možnost předat neprodejné nebo neprodané hračky na dobrou věc. Konkrétně teď vozím hračky do pražského Šatníku.

Růst a skladovací prostory

Jaké máte další plány a cíle do budoucna?

Protože už máme skoro plné aktuální skladovací prostory, budeme hledat nové, kam bychom celou organizaci, produkci a expedici přesunuli. S tím jsou spojené i posily, které se chystám hledat. Dvě ruce už jsou málo. 🙂 To jsou asi nejbližší plány, které jsou zároveň i strategičtějšího rázu a umožní nám rychlejší růst.

Který jiný projekt fungující v duchu udržitelnosti se vám líbí? 

Na poli hraček je to ostravská Půjčovna hraček. Za projektem stojí dvě krásné a šikovné dámy, které dávají maminkám další alternativu, jak pořizovat hračky chytřeji a udržitelněji. Z oblečení je to pak Tak trochu jiný sekáč, který funguje na stejném principu jako Druhé kolo. Obdivuji jejich práci zejména na sociálních sítích. Taky bych si moc přála být na nich tak akční a nápaditá.

Exit mobile version