Site icon eticky.cz

Dokumentární film ‚Poisoned‘ od Netflixu vede diváky k veganství

Dokumentární film 'Poisoned' od Netflixu vede diváky k veganství

Dokumentární film 'Poisoned' od Netflixu vede diváky k veganství

Režisérka Stephanie Soechtigová se ve filmu Poisoned: The Dirty Truth About Your Food zabývá tím, jak americký potravinářský průmysl nakládá se smrtelně nebezpečnými patogeny. Včetně bakterií E. coli a salmonely. Film je popisován jako „šokující obžaloba potravinářského průmyslu a jeho regulačních orgánů„. Vychází z knihy Jeffa Benedicta z roku 2011 nazvané Otrávení: Coli, která změnila způsob stravování Američanů.

Film odhaluje pokusy potravinářských společností o utajení, odhaluje znepokojující pravdy o americkém systému zásobování potravinami. Podrobně popisuje trestní stíhání, která byla důsledkem těchto kontaminací,“ uvádí se v popisu filmu. „Bohužel věci jako E. coli, salmonela a toxický odpad se na etiketě mletého hovězího masa jednoduše neuvádějí.

Diváci filmu přísahají přestat jíst maso

Mnozí diváci po zhlédnutí filmu na sociálních sítích uvedli, že plánují vyřadit živočišné produkty. „Kvůli tomuto dokumentu Poisoned na Netflixu se chci stát veganem,“ napsal například jeden z nich. „Právě jsem se díval na Poisoned na Netflixu. Myslel jsem, že nikdy nebudu vegan, ale mýlil jsem se,“ dodal další.

E. coli a masný průmysl

K prvnímu výskytu E. coli v potravinách v USA došlo v roce 1982 a souviselo s mletým hovězím masem. V roce 1992 propukla rozsáhlá epidemie spojená se 73 restauracemi rychlého občerstvení Jack in the Box v Kalifornii, Idahu, Nevadě a Washingtonu. Vedla k úmrtí čtyř dětí. Ve čtyřech státech se nakazilo 732 osob, z nichž většina byla mladší 10 let, a 178 osob mělo trvalé následky, např. poškození ledvin a mozku. Epidemie byla popsána jako „zdaleka nejznámější epidemie otravy jídlem v novodobé historii“.

Téměř o tři desetiletí později je E. coli v USA stále problémem. Tento patogen často žije ve střevech zvířat a jejich maso jím může být kontaminováno během porážky. Nejvíce ohroženy úmrtím na E. coli jsou velmi malé děti, starší lidé a osoby se slabým imunitním systémem. Nemoc může také způsobit příznaky, jako jsou průjem, zvracení, bolesti žaludku a křeče. E. coli se vyskytuje také v některých druzích zeleniny. Protože infikovaný hnůj z farem může znečišťovat řeky používané k zavlažování plodin.

Začátkem letošního roku bylo oznámeno, že E. coli nalezená v mase stojí každoročně za půl milionem infekcí močových cest (UTI) v USA. „Lidé si kmen E. coli, který způsobuje zánět močových cest, nosí ve střevech, takže se bakterie dostala z konečníku [do močových cest a způsobila infekci],“ vysvětlil tehdy Lance Price, jeden z autorů studie a profesor rezistence vůči antibiotikům na Milken Institute of Public Health na washingtonské Univerzitě George Washingtona.

Exit mobile version